Poslední zářijový víkend byl ve znamení startu oblastního přeboru basketbalistů, ve kterém okresní barvy hájí už tradičně kaplický Spartak.

V tomto ročníku se v této krajské soutěži představí osm celků, které se střetnou systémem každý s každým dvoukolově a následně postupují všechny týmy do play off. Kapličtí obhajují bronz. Po postupu BK Tábor a Jiskry Humpolec do druhé ligy doplnil soutěž celek BK Příbram 2000, na jehož palubovce si Kapličtí připsali jasné vítězství, stejně jako v premiéře na půdě strakonického béčka.

Vítězný vstup

Strakonice B – Kaplice 41:64 (16:35)

K úvodnímu duelu nové mistrovské sezony odcestovalo z Kaplice pouze osm hráčů a trenér Blažek, jenž byl připraven nastoupit.

Po úvodním oťukávání nastartoval hostující spartakovce kapitán Lukáš Hejný prvním košem sezony, k němu se přidali i ostatní a v polovině první periody ukazoval tabule stav 3:8. Hosté předváděli koncentrovanou obranu, připsali si několik získaných míčů a dařilo se jim i na útočném doskoku, čímž si vypracovali několik druhých šancí na skórování. Po první desetiminutovce hřálo svěřence kouče Blažka vedení 8:20. Stejný obraz hry byl k vidění i ve druhém dějství. Kapličtí se postupně dostali až do dvacetibodového vedení (14. minuta – 10:30), pak se však jejich ofenzivní manévry zastavily a do poločasu zaznamenali už jen pět bodů, přesto si od domácích udržovali dostatečný odstup – 16:35.

Po změně stran přišel tříminutový hluchý úsek na obou stranách, a tak se skóre pohnulo až po střele Novotného (24. minuta – 16:37). Strakoničtí stačili dvakrát odpovědět, ale šňůra jedenácti bodů v řadě pak vystřelila Spartak do sedmadvacetibodového vedení (28. minuta – 21:48). Po třiceti minutách svítilo na tabuli skóre 26:51 – a vítěz byl jasně daný. Poslední čtvrtina se v poklidu dohrávala, a tak si v ní připsali domácí dílčí úspěch v podobě dílčí výhry 15:13. Konečný výsledek se vyšplhal na skóre 41:64. Kaplický lodivod rozdělil minutáž na hřišti rovnoměrně mezi všechny hráče, kteří se zároveň všichni zapsali do střelecké listiny.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Novotný 17, Adámek 14, Čegan 13, L. Hejný 5, Kratochvíl 4, střídali: Beň 6, Pe. Dreiling 3, Ševčík 2, trojky: 8 (Adámek 3, Čegan 3, Dreiling 1, Novotný 1), trestné hody: 9/6 (66,7%), čtvrtiny: I. 8:20, II. 8:15, III. 10:16, IV. 15:13.

O pětačtyřicet

Příbram – Kaplice 48:93 (23:49)

Nedělní střetnutí na palubovce nováčka soutěže a neznámého celku ze Středočeského kraje přinesl nejprve trochu nervozity, ale od poloviny první čtvrtiny už na hřišti jasně dominoval zástupce našeho regionu. V 5. minutě byli sice o krok vpředu domácí (6:5), ale to bylo naposledy, kdy si mohli vychutnat pocit vedoucího celku. Hosty pak nastartoval úspěšnou střelou Beň, k němu se přidali Dreiling a Hejný – a rázem byl stav 6:12. Do konce první periody stačili Kapličtí odskočit do desetibodového trháku – 9:19.

Druhé dějství se proměnilo v ofenzivní smršť spartakovců, kteří jej vyhráli poměrem 14:30. Ve 13. minutě ještě ukazovala tabule stav 13:23, pak ovšem zaúřadoval Adámek (nejlepší střelec utkání), jenž se jedenácti body podílel na sedmnáctibodové šňůře a skóre se vyšplhalo na 13:40. V tomto úseku hry se blýskli Čegan a Hejný efektním zakončením smečí, za což sklidili potlesk i od příbramských fanoušků. Účet první poloviny uzavřel Blažek a posunul stav na 23:49.

Po obrátce se Příbramští pokusili o nápor a první polovinu třetí periody hráli se Spartakem vyrovnanou partii (25. minuta – 32:56). Poté se však domácí střelecky odmlčeli a další jedenáctibodová šňůra hostů znamenala průběžný stav 32:59. Po třiceti minutách hry se narodilo vedení hostů už o 36 bodů (35:71) – a otázkou již jen bylo, jaký bude konečný výsledek.

Ani v závěrečné části spartakovci z Kaplice nepolevili a jednoduchou kombinační hrou dovedli duel do jednoznačného vítězství o pětačtyřicet bodů!

Na palubovce se v kaplických barvách opět objevili všichni hráči, tentokrát včetně trenéra Václava Blažka, který se prezentoval povedeným výkonem a čtyřmi vstřelenými body.

Fakta –  základní pětka a body Kaplice: Adámek 23, L. Hejný 20, Čegan 13, Novotný 10, Kratochvíl 2, střídali: Beň 12, Pe. Dreiling 5, Ševčík 4, Blažek 4, trojky: 8 (Adámek 5, Čegan 1, Dreiling 1, Novotný 1), trestné hody: 14/9 (64,3%), čtvrtiny: I. 9:19, II. 14:30, III. 12:22, IV. 13:22.

Po odehrání prvních dvou kol je v čele tabulky Kaplice, která  jako jediná zůstala stoprocentní, ostatní celky mají již minimálně jednu porážku.

Současně s oblastním přeborem odstartoval i Sdružený okresní přebor (SOP), ve kterém má českokrumlovský okres dva zástupce – rezervu kaplického Spartaku a tým BC Schwarzbach Větřní (ještě vloni celek působil pod názvem SKB Č. Krumlov), který bude domácí zápasy hrát v hale bývalé ISŠ Větřní.

1. kolo SOP: Kaplice B – Legend's ČB 46:68, za Spartak: V. Mladý 23, Milsimer 9, Kára 6, Paukner 4, Soukup 4, Moronga, Simota, Vodňanský.

Jan Beň