"Chtěli jsme, aby každý, kdo přijde, prožil malou Paříž," popsal hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Bohatý program se odehrával přímo u řeky a na ní. Vltava se, stejně jako Seina v Paříži, stala páteřním bodem slavnostního zahájení. "Ten prostor už jsme znali, měli jsme s ním zkušenosti, přesto jsme k němu přistupovali s respektem," vysvětloval Rudolf Střítecký z Art 4Promotion, agentury, která měla program slavnostního zahájení na starosti. "Snažili jsme se, aby poprvé v historii měli možnost být na slavnostním zahájení všichni sportovci, všichni fanoušci, kteří tu chtějí být, proto jsme zvolili prostor u řeky, ne na stadionu," vysvětloval hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba, který se přípravám se svým týmem velmi intenzivně věnoval déle než dva roky.

Výpravy přivedli k Vltavě populární sportovci. Jiří Welsch, Jan Řehula, Jakub Holuša, Libor Procházka, Tereza Fišerová, Josefa Němec, Eva Hlaváčková Vítečková, Eva Puskarčíková, Pavel Maslák, Jaroslav Svoboda, Lucie Charvátová, František Smetana a další. Domácí výpravu s vlajkou v ruce reprezentoval fotbalista David Lafata. "Vážím si této role, jako sportovec jsem se na velkou olympiádu neprobojoval. S dcerou se těšíme na turnaj v beachvolajbalu a samozřejmě si nenechám utéct fotbal."

Olympiáda dětí a mládeže je zahájena, oheň zapalovala Eva Adamczyková, vrcholy kulturního programu svěřili pořadatelé Adamu Mišíkovi a Jihočeské filharmonii. Diváci se na následující čtyři dny naladili při multimediální show Circles. Boj o medaile může začít