Navzdory ničivým povodním, které před měsícem postihly sportoviště v areálu českokrumlovského Slavoje na Chvalšinské silnici, se zde o nadcházejícím víkendu uskuteční jedna z již tradičních a velmi oblíbených sportovních akcí začátku letních prázdnin.

V sobotu 13. července a v neděli 14. července se na Slavoji bude konat již 9. ročník Šnomíbo desetiboje – atletického víceboje neregistrovaných. Souběžně se zde v sobotu odehraje i 6. ročník Dětského atletického víceboje.

„Na start se na zrenovovaném tartanu postaví rovná třicítka dospělých závodníků, z toho dvě ženy, a sedmatřicet dětí. U sobotního závodu nadějí se jedná o rekordní účast," zdůrazňuje zástupce pořádajícího sdružení Jan Míka a dodává: „Někteří budou bojovat se svými osobními rekordy nebo si zkusí poprvé opravdový desetiboj. Úplných nováčků máme ve startovním poli dospělých dokonce dvanáct. Registrace jsou však pro letošní rok již uzavřeny."

Závod spolupořádá amatérské sdružení Šnomíbo ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Pro-Sport Český Krumlov a fotbalovým klubem českokrumlovského Slavoje.

„Za devět let si náš podnik zkusilo nebo nově letos zkusí už více než devět desítek dospělých a několik desítek dětí. Mezi účastníky jsme měli i trojnásobného mistra světa a držitele třetího nejlepšího výkonu historie v desetiboji Tomáše Dvořáka, který na náš závod zavítal jako čestný host v roce 2010 a absolvoval sedm disciplín. Příští rok bude jubilejní desátý ročník, a tak bychom opět chtěli pozvat nějakého čestného hosta z profesionálních atletů," ohlíží se za minulými ročníky a zároveň nastiňuje vizi pořadatelů do budoucna Jan Míka.

Na rozdíl od klasické královské atletické disciplíny má Šnomíbo desetiboj jedinou malou odlišnost.

„Jediná disciplína klasického desetiboje, která bude stejně jako v předchozích ročnících i tentokrát  nahrazena oproti oficiálním pravidlům, bude skok z místa do písku, kterým nahrazujeme skok o tyči. Ostatní disciplíny jsou již dle pravidel klasického desetiboje. Také všechny běhy jsou v našem závodě elektronicky měřeny," uzavírá ředitel podniku.

Na závěr je třeba říci, že nejen samotná měření sil na dráze ozvláštňují Šnomíbo desetiboj neregistrovaných. Tradičně si totiž parta závodníků mezi oběma soutěžními dny navíc dává dostaveníčko  v hospodě V Ofsajdu, kde se mimo jiné promítá i videozáznam závodu. Chybět zde nebude občerstvení, komentář závodu i pohodová atmosféra a účast diváků. Každý ze závodníků si na závěr odnese diplom s oficiálními zápisy výsledků a účastnické triko. Navíc vylosovaní výherci, kteří dokončí desetiboj, losují ceny, jež do závodu věnují partneři. Ceny od partnerů a účastnické medaile jsou připraveny i pro všechny děti, které si mohou při opakovaných účastech porovnávat výsledky. Ty se pravidelně společně se všemi ostatními informacemi o závodě shromažďují na webu www.viceboje-ck.cz

Jan Míka, Karel Vosika