Vstup do nové sezony rally vyšel o uplynulém víkendu našim barvám jen na padesát procent. Zatímco Sojka s Pilsem se z valašských kopců domů vraceli s prázdnou, Janota se Stráským ozdobili v San Remu svou „evropskou“ premiéru cennými vavříny.

Valaška, San Remo

První letošní závod Mediasport Mezinárodního mistrovství České republiky – Sheron Valašskou rally – Jiří Sojka a Zbyněk Pils nedokončili. Mezi šesti vozy třídy N2 si vedli dobře od první až do osmé rychlostní zkoušky, když si se Suzuki Ignis Sport spolehlivě drželi stříbrnou pozici. Předčasné stop však Sojkovi vystavila na trati deváté vložky prasklá převodovka.

Poprvé po šestnácti letech se v italském San Remu objevila na startu San Remo Rally Storico česká posádka. Úřadující vicemistři České republiky v rally historických automobilů Miroslav Janota a Pavel Stráský při svém premiérovém zahraničním startu příjemně překvapili a s Opelem Kadett GTE získali do hodnocení Mistrovství Evropy historiků první body.

V sedmi z deseti měřených testů se objevili v první dvacítce celkového pořadí a v RZ 6 zaznamenali dokonce osmý nejrychlejší čas. Ve třídě C3, v níž startovalo 13 vozů, zajížděli časy na pomezí druhého až třetího místa a poslední zkoušku soutěže už vyhráli. V závěru se museli sklonit jen před Francouzem Dumasem (Alfa Romeo GTV) a Andořanem Fontem (Ford Escort RS), když početnou smečku Italů nechali za sebou.

V cíli bylo klasifikováno 71 vozů. Výsledná statistika našich je velmi příznivá – vítězství ve třídě GTS, třetí místo ve třídě C3, 6. místo v kategorii 2 Mistrovství Evropy a 16. příčka absolutního pořadí.

První sprint

Tuto sobotu se v okolí Náměšti nad Oslavou pojede úvodní podnik devítidílného Ecosun Mistrovství České republiky ve sprintrally 2010 a K4 Poháru České republiky v rallye – 21. Horácká rally s centrem v Třebíči.

Na trať prvního rallysprintu sezony s osmi rychlostními zkouškami a 68 měřenými kilometry by se mělo vydat devětadevadesát aut přihlášených do obou šampionátů.

Na Horácko vyrazí z našeho regionu tři nově sestavené kompletní posádky – Jiří Šmíd a Jiří Venuš (st. č. 41, Mitsubishi Lancer EVO 9, třída N4, AMK Rallye ČK), Patrik Hlach a Jaroslav Kaločai (st. č. 44, Mitsubishi Lancer EVO 6, třída N4, AMK Rallye ČK), Milan Jirka a Pavel Kacerovský (st. č. 61, Renault Clio 2.0 Sport, třída N3, tým M. Jirka) a navigátor Zbyněk Pils, který usedne vedle Jaroslava Berana z Prahy do Suzuki Ignis Sport 1.5 třídy N2 Jiřího Sojky (st. č. 84, AMK Rallye ČK).

Všichni jsou přihlášení do Mistrovství České republiky. Start (8.00) i cíl (14.27) Horácké rally je v Třebíči.

Jaroslav Kacerovský