Předposlední dvojkolo oblastního přeboru pod vysokými koši mělo na programu šlágr, kdy se o prvenství v soutěži na kaplické palubovce utkal v přímém souboji druhý s prvním.

Lépe z tohoto měření sil vyšla rezerva prvoligového Písku, která nyní míří za vítězstvím v přeboru a postupem do 2. ligy. Ve druhém duelu spartakovci další celek od Otavy zdolali. Absentujícího trenéra Blažka zaskočili Petr Kratochvíl a Pavel Dreiling.

Spartak Kaplice – Sokol Sršni Písek B 67:53 (35:23)

Sobotní utkání začalo zvolna a během prvních dvou minut se prosadili jen hosté (0:1). Střelecký účet Spartaku načal kapitán Hejný a po něm následovaly další zásahy do černého od jeho spoluhráčů – a ve 4. minutě rázem ukazovala tabule stav 9:1. Hosté přidali na důrazu a rovněž se začali střelecky prosazovat. V 7. minutě byl stav 16:7 a na konci první periody 22:17.

Ve druhé části se hrálo vyrovnaně, celky se střídaly v zakončeních a skóre pozvolna rostlo směrem vzhůru (14. minuta – 28:21). Zbylá část druhé čtvrtiny byla bodově chudší a spíše byl na hřišti k vidění boj o míč. Domácí tento úsek vyhráli dílčím skóre 7:2 a v polovině utkání byl stav 35:23.

Po změně stran ovšem přidali sršni k důrazu i lepší úspěšnost střelby a nenápadně se domácím přiblížili na dostřel (24. minuta – 39:33). Přišel time out domácí lavičky a zároveň impuls se změnou obrany z osobní na zónovou. Míšek úspěšným zakončením odstartoval nápor spartakovců, a ti si během čtyř minut vybudovali dvojciferné vedení (28. minuta – 47:36). Hráči od Otavy však do konce třetího dějství stačili snížit rozdíl na devítibodové manko – 51:42.

První polovinu závěrečné desetiminutovky ovládli jednoznačně kapličtí hráči. Tento úsek hry zvládli poměrem 10:3 a tabule ukazovala stav 61:45. Závěr zápasu si domácí již pohlídali a nepřipustili žádné komplikace. V duelu se pravidelně střídali všichni hráči, čímž šetřili síly na nedělní veledůležitý zápas. Spartakovci těžili i z výškové převahy pod oběma koši.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 18, L. Hejný 12, Míšek 10, Čegan 10, Novotný 5, střídali: M. Mladý 5, Beň 3, Ševčík 2, Vaniš 2, Šulek, V. Mladý, trojky: 5 (Adámek 3, Čegan a Míšek po 1), trestné hody: 27/16 (59,3%), čtvrtiny: I. 22:17, II. 13:6, III. 16:19, IV. 16:11.

Spartak Kaplice – Sokol Sršni Písek C 67:102 (36:50)

Nedělní šlágr přinesl souboj generací. Spartakovci s věkovým průměrem 33,3 roku se postavili dravému píseckému mládí, kde byl věkový průměr 20,4 roku. Sršni přicestovali v kompletním složení (včetně všech pendlů z prvoligového celku) a s jednoznačným cílem – zvítězit. Spartakovci však byli připraveni rovněž bojovat o vavříny.

Hned od úvodní minuty ovšem hosté nasadili vražedné tempo. Po dvou minutách ukazovala tabule stav 3:7 – a přišel oddechový čas Kaplice. Po něm domácí hráči zabojovali a v 8. minutě otočili vývoj utkání na svou stranu – 20:16. To bylo však naposledy, kdy je v utkání hřálo vedení. Sršni do konce prvního dějství stav otočili na 20:21.

Sedmibodovou šňůrou Písečtí v úvodu druhé čtvrtiny odskočili na 20:28. Spartakovci hnáni hlasitým a početným publikem bojovali, ale nedařilo se jim střelecky, zatímco hostům do koše spadlo téměř vše (v utkání zaznamenali 12 úspěšných trojek). V 17. minutě za stavu 27:43 fauloval hostující Procházka domácího rozehrávače Míška a následně jej nesmyslně strčil na zem, za což byl diskvalifikován a vyloučen ze zápasu. Spartakovci po tomto incidentu snížili na 32:43, ale v poločase narostlo manko na 14 bodů – 36:50.

Po obrátce zlomili draví sršni zápas ve svůj prospěch. Během čtyř minut odskočili do pětadvacetibodového trháku (38:63) – a o vítězi bylo rozhodnuto. Kapličtí přesto zbraně nesložili a i za nepříznivého stavu bojovali. Hrál se líbivý a hlavně hodně rychlý a férový basketbal plný soubojů. V něm měli navrch písečtí mladíci a po třiceti minutách hry svítil na tabuli stav 51:74.

Ani v závěrečné periodě hosté nepolevili v koncentraci a nadále diktovali tempo hry. Domácí nezůstávali pozadu, a tak se hra velmi rychle přelévala ze strany na stranu. Konečný výsledek a prohra o pětatřicet bodů jsou pro Kaplické kruté. Písečtí sršni však vyhráli zcela zaslouženě a ukázali sílu, kterou drtili všechny soupeře po celou sezonu – rychlý a především ofenzivní basketbal (průměr na zápas mají 87,9 bodu). V sobotu vstřelených 67 bodů stačilo Spartaku na vítězství, v neděli to bylo málo.

Fakta – základní pětka a body: Míšek 13, Adámek 11, Čegan 11, M. Mladý 5, Hejný 3, střídali: V. Mladý 6, Ševčík 6, Novotný 5, Šulek 5, Beň 2, Vaniš, trojky: 6 (Míšek a Čegan po 2, Adámek a Šulek po 1), trestné hody: 21/11 (52,4%), čtvrtiny: I. 20:21, II. 16:29, III. 15:24, IV. 16:28.

V posledním dvoukole do Kaplice přijedou Tábor (16. dubna) a nevyzpytatelný Pelhřimov (17. dubna), Písek C zajíždí do Strakonic a Vimperku. Teorie hovoří, že pokud Písečtí dvakrát prohrají a Spartak naopak dvakrát vyhraje, může ještě být vítězem soutěže. V praxi však je o vítězi (Písek C) rozhodnuto a Kapličtí si mohou dopřát loučení se stříbrnou sezonou.

Jan Beň