Po nepříliš přesvědčivém vystoupení domácích uštědřili soupeři místnímu Spartaku dvě porážky. Prohra s Pelhřimovem přišla po nevýrazném výkonu svěřenců trenéra Blažka a Kapličtí tak selhali v přímém souboji o konečné třetí místo v tabulce. Díky nedělní ztrátě týmu z Vysočiny v Písku však bronzová placka přesto ještě nebyla ztracena.

Spartak Kaplice – BK Pelhřimov 64:81 (37:42)

Utkání celků peroucích se o konečné třetí místo se kaplickým basketbalistům výrazně nepovedlo. Soupeř z Vysočiny přicestoval pouze se šesti hráči, ale to jakoby ještě více svazovalo ruce okresním reprezentantům.

Úvodní dějství přineslo vyrovnanou bitvu, ve které se oba týmy střídaly ve vedení. V polovině této periody ukazovala tabule stav 9:6, o minutu později to bylo 9:10 a na jejím konci 16:17. Ani ve druhé části se obraz hry příliš nezměnil. Nadále se hrála přetahovaná a žádný z celků si nevypracoval výraznější vedení (16. minuta – 25:27). Tento stav přetrval i do poločasové přestávky, do které si domácí hráči odnášeli pětibodové manko (37:42).

Po změně stran přišlo ofenzivní trápení kaplického týmu. Hosté hráli jednoduše pod koš a dařilo se jim připisovat si zásahy do černého, zatímco spartakovci vypadli z rytmu a stále více se nadřeli na vstřelení koše. Pelhřimovští tak nenápadně navyšovali své vedení, které se postupně vyšplhalo na 10 bodů (26. minuta – 40:50). Reakcí byl time out domácí lavičky, ale ani ten nepřinesl probuzení kaplických hráčů. Po návratu na palubovku nadále trvala dominance hráčů z Vysočiny, kteří své vedení navýšili na rozdíl dvanácti bodů po třech čtvrtinách – 49:61.

Hned v prvních minutách poslední periody hosté odskočili na 49:66 a prakticky tím rozhodli o svém vítězství. Domácí sice zkoušeli změnu obrany z osobní na zónovou, ale v tomto utkání se jim prostě nic nedařilo. Chybělo i větší nasazení a bojovnost, která spartakovce zdobí celou sezonu. Pelhřimovští si tak s poklidem došli pro vítězství o 17 bodů v poměru 64:81. V domácích barvách byl nejvýraznější postavou Adámek, autor 26 bodů, zatímco zbylých devět hráčů zaznamenalo dohromady jen 38 bodů.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 26, L. Hejný 4, Ševčík 4, Kratochvíl 4, Šulek, střídali: M. Mladý 12, Míšek 6, Vaniš 4, Milsimer 2, Vl. Mladý 2, trojky: 9 (Adámek 6, Míšek 2, M. Mladý 1), trestné hody: 11/7 (63,6%), čtvrtiny: I. 16:17, II. 22:25, III. 12:19, IV. 15:20.

Spartak Kaplice – BK Lions J. Hradec B 56:75 (29:35)

V nedělním utkání se spartakovci prezentovali zcela jiným výkonem, což potvrdili i přítomní diváci, kteří předchozí zápas hodnotili velmi rozpačitě. Proti lídrovi soutěže a zároveň kandidátu postupu do II. ligy se domácím sice nepovedl vstup do utkání, ale v dalším průběhu byli soupeři od Vajgaru přinejmenším vyrovnaným soupeřem.

Hosté v prvních třech minutách odskočili o 7 bodů (0:7) a celou úvodní čtvrtinu si drželi dostatečný odstup – 12:22 po deseti minutách hry. Ve druhé části však spartakovci zlepšili pohyb a přidali na důrazu v obraně, což se projevilo i na průběžném skóre (15. minuta – 20:24). Lvi sáhli po oddechovém čase, ale i po něm nedokázali srdnatě bojujícím spartakovcům znovu odskočit. V 18. minutě ukazovala tabule stav 27:30 a v polovině utkání to bylo 29:35.

Po obrátce však přišla na kaplický celek střelecká krize – a toho hráči od Vajgaru dokonale využili. Pětiminutový úsek hosté vyhráli poměrem 11:0 a odskočili do dvojciferného trháku (26. minuta – 29:46). Domácím nepomohly ani dva time outy a rozjetý jindřichohradecký celek byl rázem na koni. Kapličtí sice poté hru opticky vyrovnali, ale hosté si stále drželi více jak desetibodový náskok – 41:55 po třiceti minutách hry.

V závěrečné části si Lvi neustále udržovali dostatečný odstup a drželi otěže utkání pevně v rukou. Domácí sympaticky bojovali, ale zradila je střelba a až příliš pokusů nezamířilo do černého. Tím byl osud utkání zpečetěn. Hradečtí si zaslouženě došli pro důležité vítězství v cestě za postupem do II. ligy.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: L. Hejný 14, Adámek 9, Šulek 7, Ševčík 2, Kratochvíl, střídali: M. Mladý 11, Milsimer 4, Míšek 3, Vaniš 3, Vl. Mladý 3, trojky: 4 (Adámek, L. Hejný, Vl. Mladý a Šulek po 1), trestné hody: 17/6 (35,3%!), čtvrtiny: I. 12:22, II. 17:13, III. 12:20, IV. 15:20.

Nedělní klopýtnutí Pelhřimova na palubovce Písku dalo Spartaku jistotu konečné třetí příčky. I kdyby se hráči z Vysočiny bodově dotáhli na Kaplici, tak na vzájemné zápasy je na tom Spartak lépe. Zápasově sice v sezoně hrály týmy smírně (2:2), avšak na skóre má Spartak +8 bodů. 

Sezonu 2014/2015 oblastního přeboru zakončí Kapličtí na palubovce BK Tábor, a to v sobotu 18. dubna.

Jan Beň