Ve městě husitů, po utkání několika tváří, slavili spartakovci výhru, na Vysočině si o den později připsali první porážku v sezoně. Další zápasy čekají na spartakovce až 21. a 22. listopadu, kdy vyrazí na Šumavu.

BK Tábor B – Spartak Kaplice 64:74 (31:36)

V utkání si oba celky rozdělily herní úseky své dominance, ve které hosté ovládli liché čtvrtiny a domácí zase sudé části hry. Spartakovci na tým tvořený mixem mladých a zkušených borců zatlačili hned od úvodu a během tří minut odskočili na stav 0:7. Poté se prosadili i hráči BK, avšak Kapličtí nadále využívali výškovou převahu a postupně odskočili do desetibodového trháku – 10:20 po první periodě.

Ve stejném tempu pokračovaly ofenzivní manévry hostů i na začátku druhé části, a tak v 15. minutě ukazovala tabule stav 18:34. Následně se spartakovci odhodlali dobýt domácí koš zpoza tříbodové hranice, ovšem jejich projektily končily jen na obroučce, zatímco táborští hráči pálili úspěšně. Díky tomu se přiblížili na rozdíl pěti bodů v polovině duelu – 31:36.

Po změně stran přišel znovu úsek, který patřil spartakovcům (8:20). Kapličtí vedení navýšili na dvojciferný rozdíl (25. minuta – 33:43) a následně předvedli výbornou defenzivní hru plnou získaných míčů a jednoduchých košů. Díky tomu si vypracovali sedmnáctibodové vedení po třech čtvrtinách – 39:56.

Když během tří minut závěrečné části odskočili Kapličtí na plusových 27 bodů (41:68), zdálo se, že je o vítězi rozhodnuto. Jenomže opět přišel střelecký výpadek svěřenců trenéra Blažka a domácí mnohdy šťastnými střelami umazávali bod za bodem z nabytého manka. Minutu dvacet před koncem byl rozdíl mezi oběma celky již jen jednociferný (64:73), a to díky sedmi trojkám v řadě (!) táborské sestavy. Přišel time out Kaplice a zklidnění do závěrečné pasáže utkání, kdy si hosté náskok už pohlídali a po rozpačitém výkonu si připsali páté vítězství v sezoně.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 17, Čegan 12, M. Mladý 11, Míšek 8, L. Hejný 8, střídali: Novotný 14, Vaniš 4, Beň, Ševčík, Kratochvíl, trojky: 4 (Adámek 2, Novotný a Mladý po 1), trestné hody: 23/12 (52,2%), čtvrtiny: I. 10:20, II. 21:16, III. 8:20, IV. 25:18.

BK Pelhřimov – Spartak Kaplice 74:54 (35:25)

V tomto střetnutí proti sobě stanuly dva týmy z popředí tabulky. Spartakovci přicestovali na Vysočinu s cílem zvítězit a v úvodních minutách se jim plán dařil (6. minuta – 6:13). Domácí lavička si vybrala oddechový čas, a tím jakoby hostům zpřetrhala nitky v plynulosti hry. Kapličtí se začali trápit na útočné polovině a do konce první periody se již nikdo z nich nezapsal do střelecké listiny. Naopak, Pelhřimovští postupně otočili vývoj skóre ve svůj prospěch a po deseti minutách hry je hřálo čtyřbodové vedení – 17:13.

Ve druhém dějství sáhl trenér Blažek ke změně obrany na zónovou, a to částečně otupilo hráče z Vysočiny (14. minuta – 23:21). Jenomže pak začal úřadovat v barvách domácího celku ostřílený Fiala (s 31 body nejlepší střelec utkání), který konto Kaplice zatížil ve druhé periodě 14 body a rázem měli domácí v poločase k dobru dvojciferný náskok – 35:25.

Po změně stran předvedli okresní reprezentanti nejlepší pasáž (dílčí výhra 17:16), kdy se jim dařilo v obraně se zónovým rozestavením 2-3 a rovněž se prosazovali i na útočné polovině. Po trefách Míška a Adámka se hosté ve 28. minutě přiblížili na rozdíl pěti bodů (45:40). Jenomže znovu přišlo několik okének v obraně a zkušeně hrající pelhřimovský tým trestal. Po třech čtvrtinách ukazovala tabule stav 51:42.

Na začátku posledního dějství domácí odskočili na 57:44, avšak dvě trefy z perimetru (Adámek a Čegan) vrátily Kaplické na dostřel (34. minuta – 57:50). Pelhřimov ovšem znamená zkušenost, a to se projevilo i v tomto utkání. Přestože se hosté snažili domácí přehrát fyzicky, ti předváděli trpělivou hru a pomalým útokem trvajícím mnohdy celých 24 vteřin šetřili síly. Jejich prapor pozvedl rozehrávač Rizák a rázem měli domácí k dobru znovu dvojciferný náskok (35. minuta – 62:52). Přes veškerou snahu se hostům již nepodařilo výsledek zkorigovat, spíše naopak. Přišly chyby a domácí trestali z rychlých protiútoků. Díky tomu se konečný rozdíl mezi oběma celky vyšplhal na dvacet bodů – 74:54.

Pelhřimovští vyhráli zcela zaslouženě, výkon Spartaku především na útočné polovině byl hodně nepovedený a kapličtí hráči mnohdy prohrávali souboj „sám proti koši". V domácích barvách řádila dvojice pivotů Fiala – Kubíska, která dohromady zatížila konto Spartaku 48 body (31 + 17).

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Čegan 19, Adámek 18, M. Mladý 7, Míšek 6, L. Hejný 2, střídali: Novotný 2, Beň, Ševčík, Kratochvíl, Vaniš, trojky: 8 (Adámek 4, Čegan 3, Míšek 1), trestné hody: 9/4 (44,4%), čtvrtiny: I. 17:13, II. 18:12, III. 16:17, IV. 23:12.

V sedmičlenné soutěži jsou Kapličtí jediní, kteří netvoří dvojičku s dalším celkem, proto se pod krajskými koši představí až o víkendu 21. a 22. listopadu, a to ve Vimperku a ve Strakonicích. V termínu 7. až 8. listopadu se totiž hrají duely právě ve dvojičkách.

Ve Sdruženém okresním přeboru basketbalistů se o první vítězství pokoušel tým BC Schwarzbach Větřní, který po bitvě prohrál o 4 body na palubovce Lišova (61:57). Druhý okresní zástupce, rezerva kaplického Spartaku, se ze soutěže odhlásil bez odehrání jediného utkání.

Jan Beň