Poslední kolo před vánoční pauzou čekalo o víkendu na jihočeské basketbalové kluby. V páteční podvečer se v krajské metropoli sehrál duel mezi lídrem soutěže – Legends ČB a zatím posledním celkem tabulky Spartakem Kaplice.

Hosté v zápase předvedli velký obrat, ovšem v dramatické koncovce na cenný skalp nedosáhli. Předvedená hra však potěšila všechny přítomné diváky a k vidění byl basket vysoké úrovně.

Legends ČB – Spartak Kaplice 80:77 (37:22)

Oba celky vstupovaly do utkání s cílem připsat si body za vítězství. Tomu odpovídala i úvodní nervozita, která se přenesla na ruce střelců obou týmů. V polovině první desetiminutovky tak ukazovala tabule stav jen 5:2. Druhá část tohoto dějství byla na body přeci jen bohatší a hráči na obou stranách jako by se zahřáli na správnou provozní teplotu. Po dvou trojkách spartakovců byl stav 9:11 (7. minuta), dílčí vítězství v tomto dějství však slavili domácí – 15:13 po deseti minutách hry.

Druhá perioda byla zcela v režii celku z krajské metropole. Ten ji ovládl poměrem 22:9 a odskočil do dvojciferného trháku. Spartakovci se v této fázi hry trápili střelecky a nedokázali proměnit ani jednoduché střely z pod koše. Hráči Legend toho dokázali využít a postupně navyšovali své vedení, které se ve 13. minutě vyšplhalo na jedenáct bodů (24:13). Následoval time out kaplické lavičky, po němž se sice trefil matador Adámek, ale i nadále udávali tempo hry v této části domácí. Po třetí trojce budějovického kapitána Šustka v této čtvrtině byl rozdíl mezi oběma týmy již 20 bodů – 37:17. V posledních vteřinách prvního poločasu se podařilo hostům skóre korigovat díky Šulkovi a Míškovi, jenž se trefil z perimetru současně s klaksonem – 37:22.

Poločasové vedení o 15 bodů se zdálo jako luxusní náskok pro domácí. Kapličtí však předvedli ve druhé polovině velký obrat a dovedli duel do dramatické koncovky. Po změně stran přidali hosté na důrazu v obraně a zrychli přechod na útočnou polovinu. Nenápadně začali umazávat bod po bodu a snižovat nabyté manko – po koši Čegana byl ve 23. minutě rozdíl již jen 9 bodů (41:32). Budějovický Schönbauer vrátil domácím klid (43:32), ovšem rozjetí hosté začali přebírat otěže zápasu a deseti body v řadě snížili na rozdíl jediného koše – 43:42 (27. minuta). Ihned přišel oddechový čas hráčů z krajské metropole. Po jeho skončení dvěma slepeným koši odskočili domácí na 47:42, avšak šestibodová smršť spartakovců znamenala obrat ve skóre – 47:48 (29. minuta). Závěr třetí čtvrtiny patřil domácím, kteří se díky přesným trefám z čáry trestného hodu znovu vrátili do pozice vedoucího celku – 52:48 (po třiceti minutách hry).

Poslední hrací období přineslo ofenzivní hody. Celkem bylo k vidění 57 bodů (28:29) – a oba celky se vybičovaly ke skvělým výkonům. Ve 34. minutě po zakončení Mráze, který zůstal sám pod košem, byl stav vyrovnaný 59:59. Poté Kapličtí odskočili na 59:64 (35. minuta), aby za minutu byli Budějovičtí v těsném závěsu – 63:64. Novotný a Al Ahmad posunuli hosty do pětibodového vedení (37. minuta – 63:68), jenže dvě přesné trefy Širůčka během 38. minuty přinesly vyrovnání na 68:68 – a předzvěst dramatické koncovky.

Díky Adámkovi se hostům minutu třicet před koncem podařilo odskočit na 70:74, jenže přišlo několik kaplických chyb (nepřesné přihrávky) – a domácí trestali. Odpovědnost na sebe vzal Tomáš Šustek (s 34 body nejlepší střelec utkání), který proměnil těžké střely a snížil na 73:74. To už časomíra ukrajovala vteřiny z poslední minuty. Drama dospělo do svého vrcholu. Chyby spartakovců v útoku přetavili domácí v rozhodující body – 78:75. Dvacet vteřin před koncem brali Kapličtí time. Po návratu na hrací plochu sehráli domluvený signál, avšak potenciální vyrovnávací trojka z rukou Al Ahmada nenašla svůj cíl, naopak Budějovičtí ze signálu skórovali – 80:75. Pět vteřin před koncem ještě vsítil koš kaplický Novotný, to však byl poslední zápis do střelecké listiny.

V budějovické Kubatovce byl k vidění pěkný basketbal, který přinesl dramatickou zápletku a nedotažený kaplický obrat. Spartakovci by si za předvedený výkon výhru zasloužili, když v průběhu utkání dokázali ze ztráty minus dvacet bodů udělat vedení plus pět. Bohužel, závěr si pokazili vlastními chybami (3 ztracené míče v poslední minutě). Oba celky ovšem předváděly skvělý basketbal plný bojovnosti. V zápase neslavil výhru lepší, nýbrž šťastnější tým.

Hráči Legends si tak upevnili pozici lídra, spartakovci si naopak připsali čtvrtou porážku v soutěži a nadále zůstávají na posledním šestém místě tabulky.

Veselé Vánoce a pohodové svátky přejí všem basketbalovým a sportovním příznivcům všichni aktéři pátečního duelu.

Fakta – hráli a body: Šustek 34, Širůček 11, Coufal 11, Schönbauer 7, Mráz 6, Procházka 5, Zdvořák 4, Jaroš 2 – Adámek 21, Míšek 20, Čegan 14, Novotný 10, Šulek 8, Al Ahmad 4, Ševčík, Pintner, (Beň a Holub do hry nezasáhli), trojky: 8:6 (Šustek 5, Širůček 2, Procházka 1 – Adámek 3, Čegan 2, Míšek 1), trestné hody: 28/20 (71,4%) – 19/11 (57,9%), čtvrtiny: I. 15:13, II. 22:9, III. 15:26, IV. 28:29.

Hned první sobotu v lednu odehrají Kapličtí odložený duel s Táborem a další sobotu 12. ledna budou hrát doma s Pelhřimovem.