Úvodní herní test před startem nové mistrovské sezony mají za sebou basketbalisté kaplického Spartaku – a hned šlo o test vítězný.
V první kole Jihočeského poháru přehráli spartakovci tým z krajské metropole a postoupili do druhého kola, ve kterém se střetnou s druholigovým týmem Sršni Písek.

Kaplice – BSK ČB 73:65 (37:23)

Domácí lodivod Blažek měl po prázdninách k dispozici devět hráčů, když premiéru si odbyl Jakub Šulek a dres Spartaku po delší přestávce oblékl i Petr Dreiling. Hostující celek, nově účastník II. ligy mužů, přicestoval se třinácti hráči a po dohodě obou trenérů se všichni objevili na palubovce (k zápasu smí nastoupit jen 12 hráčů).

Samotný úvod duelu byl z obou stran nervózní a plný chyb, přesto se skóre posunulo hned po prvních atacích košů. Za stavu 2:3 (jediné vedení hostů) uhráli spartakovci šňůru osmi bodů a odskočili ve 4. minutě na 10:3. Poté se začali prosazovat i hráči z krajské metropole a v 8. minutě se přiblížili na rozdíl dvou bodů (14:12). Po první čtvrtině pak měli Kapličtí k dobru čtyři body – 18:14.

Druhé dějství ovšem domácí hráči zcela opanovali. První polovinu této části hry vyhráli dílčím skóre 13:0 a v 15. minutě vedli již dvouciferným rozdílem (31:14). Teprve poté se střelecky prosadili i hosté a do poločasu drželi se Spartakem krok. Do šaten se odcházela za stavu 37:23.

Po změně stran přešli domácí na zónovou obranu, nadále se dokázali prosazovat v útoku a ve 24. minutě navýšili svůj náskok již na dvacet bodů (47:27). Tento stav jako by však spartakovce uspokojil a hosté začali pomalinku umazávat z nabytého manka. Ve 27. minutě se přiblížili na 50:37 – a to byl signál pro vybrání oddechového času. Sedmi body v řadě se pak Kapličtí vrátili do dvacetibodového vedení (29. minuta – 57:37). Soupeře pak udrželi v dostatečném odstupu i po třiceti minutách hry – 61:43.

Poslední desetiminutovka patřila Budějovickým (dílčí stav 12:22), kteří se bod po bodu pomalu přibližovali domácím a závěr utkání mírně zdramatizovali. Po třech minutách této periody ukazovala tabule stav 64:50 a ve 38. minutě dokonce 70:60. Přestože domácí ztratili deset bodů z náskoku, drželi v závěru otěže utkání pevně v rukou a dovedli duel do vítězného konce.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Čegan 23, Adámek 15, L. Hejný 14, Novotný 6, Kratochvíl 5, střídali: Beň 6, Pe. Dreiling 2, Šulek 2, Ševčík, trojky: 4 (Adámek 3, Čegan 1), trestné hody: 27/13 (48,1%), čtvrtiny: I. 18:14, II. 19:9, III. 24:20, IV. 12:22.

Slova od kormidla

První herní test hodnotil trenér Spartaku Václav Blažek takto: „Na obou týmech bylo vidět, že sezona je na začátku. Kluky mohu pochválit především za bojovnost a nasazení. Nebýt několika zahozených příležitostí z pod koše a špatné střelby trestných hodů, mohlo ale být vítězství ještě výraznější. Výhrou jsme si zajistili postup do druhého kola, v němž znovu (pozn. – dnes od 17 hodin) přivítáme atraktivního soupeře. Sršni Písek jsou stálicí druhé ligy s ambicemi na postup do první ligy, což by mělo být nejlepší pozvánkou pro diváky.“

Jan Beň