Poslední výjezd na palubovky soupeřů v základní části oblastního přeboru basketbalistů mají za sebou reprezentanti kaplického Spartaku.
V zápasech v Humpolci a v Jindřichově Hradci předvedli vždy propadák v jedné čtvrtině, a to je stálo lepší výsledek. Základní část soutěže pod vysokými koši uzavřou Kapličtí domácími zápasy s Vimperkem a Strakonicemi.

Nezdar na Vysočině

Jiskra Humpolec – Spartak Kaplice 86:75 (52:29)

Páteční pozdní začátek duelu (19.30) se projevil na obou týmech, a tak není divu, že úvod zápasu byl poměrně neurovnaný a plný nepřesností. Po dvou minutách sice domácí vedli 4:3, ale další úspěšný koš byl k vidění až v polovině první periody, kdy Humpolečtí vsítili trojku (5. minuta – 7:3). V 8. minutě odskočili domácí na rozdíl čtyř bodů (12:8), ale zlepšená obrana Spartaku a prosazování se v útoku přineslo obrat ve skóre (9. minuta – 12:13). Závěr prvního dějství však Kaplickým vůbec nevyšel a Jiskra měla po deseti minutách hry k dobru čtyři body – 20:16.

Druhou čtvrtinu by však spartakovci nejraději vymazali z paměti. V jejím průběhu se jim totiž nic nedařilo, kupili chybu za chybou a výsledkem byla dílčí prohra o propastných 19(!) bodů (32:13). V poločase domácí hřálo vedení o 23 bodů – 52:29. A hosté seděli na lavičce se svěšenými hlavami…

Po změně stran se hosté snažili alespoň částečně snížit nabrané manko, a to se jim zprvu dařilo. Po čtyřech minutách ukazovala tabule stav 54:38, jenže pak přišla opět série nepřesností a Jiskra si vzala zpět svůj poločasový náskok (25. minuta – 60:38). Svěřenci trenéra Blažka se nevzdávali a i přesto, že se jim nedařilo, stále bojovali. Výsledkem bylo snížení ztráty na 18 bodů po třiceti minutách hry – 71:53.

Do závěrečného dějství vstupovali Humpolečtí ukolébáni dostatečným náskokem a díky tomu je Kapličtí dokonale zaskočili. Už na konci třetí desetiminutovky začali hosté pracovat jako dokonale promazaný stroj a na začátku posledního hracího období zařadili ještě vyšší rychlostní stupeň. První tři minuty této části vyhráli Kapličtí 12:0, přiblížili se na šest bodů (33. minuta – 71:65), čímž přinutili domácí lavičku k time outu. Díky němu se Jiskře podařilo utlumit ofenzivní manévry hostů a konečně se jí podařilo i skórovat. Kaplické držel na dostřel dobře hrající Čegan (v duelu 24 bodů), po jehož trojce ve 36. minutě byl odstup hostů pět bodů v jejich neprospěch (78:73). Domácím se však poté podařilo rychle vsítit čtyři body (37. minuta – 82:73) a přes velkou snahu spartakovců si už náskok do závěrečného hvizdu uhájili. Nebýt nepovedené druhé čtvrtiny (prohra o 19 bodů), mohli Kapličtí pomýšlet na výhru. Hodně chyběly body střelce Adámka, který vyšel v zápase naprázdno.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Čegan 24, Novotný 11, Kratochvíl 10, L. Hejný 8, Adámek, střídali: V. Mladý 9, Fidler 7, Beň 6, Částka, trojky: 11 (Čegan 4, Novotný 3, Kratochvíl 2, V. Mladý 1, L. Hejný 1), trestné hody: 12/8 (66,7%), čtvrtiny: I. 20:16, II. 32:13 (!), III. 19:24, IV. 15:22.

Debakl u Vajgaru

BK Lions J. Hradec B – Spartak Kaplice 80:57 (46:26)

K sobotnímu utkání neodcestoval Novotný (viróza) a spartakovci tak měli problém s vysokými hráči. Domácí rezerva prvoligového týmu byla posílena o několik pendlů, a tak bylo už před úvodním rozskokem jasné, že se bude jednat o velmi těžký zápas. Jindřichohradečtí lvi šli od první minuty za vítězstvím, dobrou obranou nutili hosty k chybám a sami se dokázali bodově prosadit. Spartakovci navíc neproměnili několik tutovek zpod koše a v polovině první periody svítil na ukazateli stav 14:2. Nemohlo následovat nic jiného, než oddechový čas hostů. Ani ten však svěřence Václava Blažka neprobudil a domácí nadále na hřišti kralovali. Výsledkem bylo jejich vedení 26:9 po první desetiminutovce.

O pauze mezi čtvrtinami spustil trenér Blažek velkou bouřku na svou družinu, jenže vstup do druhé periody připomínal průběh té první. Ve 14. minutě měli domácí k dobru luxusní náskok jednadvaceti bodů (34:13) – a hosté vypadali na ručník. Jejich prapor vztyčil Adámek, který se konečně trefil z perimetru (2x za sebou), Čegan přidal dva trestné hody, díky tomu se vedení lvů smrsklo na třináct bodů (15. minuta – 34:21) – a domácí brali oddechový čas. Po návratu na palubovku se Jindřichohradeckým podařilo odskočit na poločasových dvacet bodů – 46:26.

Změna stran přinesla vyrovnanější basketbal a skóre se posouvalo nahoru na obou stranách. Ve 25. minutě ztráceli hosté pětadvacet bodů (55:30) a po třiceti minutách hry jedenadvacet – 63:42.

V poslední části se spartakovcům dařilo v obraně a dlouhé čtyři minuty nedovolili domácím vsítit ani bod. Sami však zaznamenali jen trojku a dvojku a ve 34. minutě svítil na tabuli stav 63:47. Lvy však znovu probral time out a čtyřmi body odskočili na 67:47 (35. minuta). Sympaticky bojující spartakovci nic nevzdávali a znovu umazali z nabytého manka pět bodů (36. minuta – 67:52). Domácí ale odpověděli během další minuty sedmi body v řadě (74:52) – a o vítězi utkání bylo rozhodnuto. V posledních minutách se skóre ještě posunulo na konečných 80:57. Kaplickým se hrubě nevydařila první část hry, kdy nabrali manko sedmnácti bodů (26:9) a i když ve zbytku zápasu hráli vyrovnanou partii, vzniklou ztrátu již nedokázali vymazat.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 16, Čegan 9, Kratochvíl 8, L. Hejný 8, V. Mladý 2, střídali: Fidler 9, Beň 6, Částka, trojky: 5 (Adámek 5), trestné hody: 19/14 (73,7%), čtvrtiny: I. 26:9 (!), II. 20:17, III. 17:16, IV. 17:15.

Finiš doma

Rozlučku se základní částí oblastního přeboru mají spartakovci na programu o posledním únorovém víkendu (26. – 27. února), kdy přivítají soupeře ze Šumavy (Vimperk, Strakonice). Pokud chtějí Kapličtí vylepšit svou pozici pro play off (nyní 7. místo) a vyhnout se v prvním kole jednomu z dua lídrů (Pelhřimov, BK Tábor), musejí v obou duelech zvítězit a čekat na výsledky Viktorie Tábor.

Jan Beň