Po více jak měsíční pauze se opět svěřenci trenéra Blažka představili pod krajskými koši a v nekompletní sestavě si dokázali díky dobré defenzivní práci „proházet cestičku" ke dvěma výhrám. K oběma duelům měl kaplický lodivod k dispozici jen osmičku hráčů, a tak byl i on připraven v případě potřeby naskočit na palubovku.

Bitva o čtyři

BK Vimperk – Spartak Kaplice 61:65 (34:29). V sobotním utkání čekal na spartakovce tradiční soupeř vyznávající velmi tvrdou hru, kterou se Vimperk prezentoval i tentokrát a prakticky od začátku.

Přesto úvod střetnutí patřil jednoznačně hostům. Během čtyř minut si dokázali vybudovat jedenáctibodový náskok (0:11) a přinutit domácí lavičku k oddechovému času. Ten Vimperské probudil, přišel jejich nápor, jenž znamenal vyrovnání stavu (8. minuta 13:13) – a time out brala Kaplice. Po první periodě měli domácí k dobru již plusové tři body – 20:17.

Ve druhé desetiminutovce přešli spartakovci na zónovou obranu a vrátili se zpět do role vedoucího celku (16. minuta – 24:27). Domácí však našli na tuto defenzivu recept, podařilo se jim několik úspěšných rychlých akcí s otevřenou střelou a opět se měnil vedoucí celek (19. minuta – 34:27). Za hosty se ještě prosadil dvakrát Adámek z čáry trestného hodu a stanovil poločasový výsledek na 34:29.

Po změně stran byl k vidění urputný boj na úkor basketbalové krásy. Oba celky se spíše trápily a dohromady padlo jen 20 bodů (13:7). Vimperští koš za košem nenápadně navyšovali své vedení, které se po třech hracích obdobích vyšplhalo na jedenáct bodů – 47:36.

Poslední dějství však přineslo velký zvrat v celém zápase. Stejně, jako sníh zasypával město Vimperk, zasypali spartakovci domácí koš přívalem úspěšných střel a zaznamenali v této části hry 29 bodů (téměř stejně, jako za předchozích 30 minut)! Ještě v polovině čtvrté čtvrtiny drželi domácí vedení 52:41, avšak time out trenéra Blažka byl pro jeho svěřence doslova jako životabudič. Po návratu na palubovku se trefil Čegan z perimetru a odstartoval tím stíhací jízdu. Dvě minuty před koncem snížili hosté na 52:51 – a domácí brali time. Po něm se však trefil Míšek za tři, k tomu přidal dvoubodový koš – a rázem Kapličtí vedli 54:56!

Chléb se lámal minutu dvacet před klaksonem, kdy vimperský tahoun Doule byl faulován, avšak po odpískání oplácel a srazil kaplického Ševčíka na zem, čímž si vykoledoval diskvalifikující chybu. Následovalo několik slovních střetů mezi hráči a rozhodčími. Po uklidnění situace se podařilo hostům navýšit rozdíl na 6 bodů (55:61). To už časomíra ukrajovala poslední minutu základní hrací doby. Devatenáct vteřin před koncem Klímek trojkou snížil na 61:63, na druhé straně Čegan minul, míče se však zmocnil Míšek a byl faulován. Oba trestné hody proměnil, čímž rozhodl o výhře Spartaku v poměru 61:65. Posledních pět minut vyhráli Kapličtí dílčím skóre 9:24!

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Čegan 20, M. Mladý 15, Adámek 14, L. Hejný 8, Míšek 7, střídali: Ševčík 1, Vaniš, Šulek, trojky: 6 (Čegan 4, Adámek a Míšek po 1), trestné hody: 22/15 (68,2%), čtvrtiny: I. 20:17, II. 14:12, III. 13:7, IV. 14:29 (!).

Poločasové skóre

SKB Strakonice – Spartak Kaplice 41:50 (25:30). Nedělní utkání ve městě strakonických dudáků nenabídlo příliš přesných zásahů do černého a tomu odpovídá i konečný výsledek, jenž spíše připomíná poločasové skóre (41:50).

Bodový nárůst byl na obou stranách pozvolný hned od začátku duelu a v polovině první čtvrtiny ukazovala tabule stav 5:4. Poté se domácím podařilo několik rychlých akcí a po deseti minutách drželi vedení 14:8.

Druhé dějství naopak opanovali hráči Kaplice. V obraně změnili rozestavení na zónové a proti němu se dudáci dlouho nedokázali prosadit. K tomu přidali i větší úspěšnost v ofenzivě a zcela otočili vývoj zápasu na svou stranu (18. minuta – 18:24). Do šaten se odcházelo za stavu 25:30.

Třetí perioda připomněla svým průběhem stejné období ze sobotního duelu. Tentokrát však oba týmy nastřílely dohromady ještě o 4 body méně (v součtu jen 16 – 9:7). Spíše než bodové šňůry tak pohříchu byly k vidění dlouhé pasáže bez vstřeleného koše. Ve 26. minutě odskočili spartakovci na plus osm (29:37), jenže do konce této části se už neprosadili, a tak se podařilo Strakonickým snížit na tříbodové manko po třech čtvrtinách – 34:37.

V závěrečném hracím období pokračoval boj, a to především na obranných polovinách. Střelci se opět moc nevyznamenali (dohromady jen 20 bodů – 7:13, za druhý poločas bylo dílčí skóre 16:20!). Spartak v této fázi výborně bránil a v útoku jej podrželi tradiční střelci Čegan s Adámkem (oba ve čtvrté čtvrtině po šesti bodech). Dvě minuty před koncem se trefil z čáry trestného hodu Šulek (36:50) – a o vítězi utkání bylo rozhodnuto. V závěru se domácím podařilo již jen snížit a „pokořit" hranici čtyřiceti vstřelených bodů. Svěřenci trenéra Blažka ovšem vyválčili další důležité vítězství.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Míšek 14, Čegan 12, Adámek 11, L. Hejný 6, M. Mladý 4, střídali: Šulek 3, Ševčík, Vaniš, trojky: 4 (Adámek 3, Míšek 1), trestné hody: 9/2 (22,2%), čtvrtiny: I. 14:8, II. 11:22, III. 9:7, IV. 7:13.

Do sršního hnízda

V další pokračování oblastního přeboru se představí basketbalisté kaplického Spartaku o posledním lednovém víkendu v píseckém sršním hnízdě, kde postupně změří síly s tamním B a C týmem (30. a 31. ledna).

Jan Beň