Na sklonku prvního měsíce nového kalendářního roku bylo odehráno  čtvrtfinále play off oblastního přeboru pod vysokými koši.

Do vyřazovacích bojů vstupoval okresní zástupce v barvách kaplického Spartaku z druhého místa. Přes pomalý rozjezd v úvodním utkání na domácí půdě se spartakovci rozehráli k velkému výkonu a svou sílu poté naplno demonstrovali na palubovce béčka Strakonic, kde zvítězili o výmluvných čtyřicet bodů. Roli favorita tak Kaplice splnila a po dvou výhrách postoupila do semifinále, kde se střetne s rezervním celkem druholigového BK Tábor.

Domácí bitva

Spartak Kaplice – SKB Strakonice B 78:62 (40:39) – stav série 1:0. Ještě před začátkem série se ze zdravotních důvodů omluvil hlavní trenér kaplického týmu Václav Blažek, kterého po oba duely na lavičce nahradil Karel Bedlivý. Domácí v úvodu střetnutí svazovala mírná nervozita, jež se přenášela do předváděné hry. Naopak, Strakoničtí přicestovali s tím, že nemají co ztratit, což jim přineslo pohodu do hry. V polovině první čtvrtiny ukazovala tabule stav 3:7. Poté se domácím podařilo několik kombinací a Adámek s Čeganem převážili pomyslný jazýček vah na stranu Spartaku (7. minuta – 11:9). Skóre po první desetiminutovce se zastavilo na stavu 20:19.

I ve druhém dějství pokračoval tvrdý boj o každý centimetr kaplické palubovky a oba celky předváděly zaplněným ochozům haly ZŠ Školní basketbal opravdu vysoké úrovně. Na koš jednoho týmu odpověděl vzápětí stejnou měrou celek druhý, a tak si žádný ze soupeřů v těchto chvílích nevypracoval výraznější náskok. V polovině utkání ukazovala světelná tabule průběžný stav 40:39.

Po změně stran ovšem přišla klíčová část hry. Prvních pět minut třetí čtvrtiny se hrálo ještě vyrovnaně a skóre se posouvalo nahoru jen pozvolna (25. minuta – 45:46). Na to reagoval lodivod Spartaku Bedlivý oddechovým časem. Zbylou část této periody pak ovládli Kapličtí dílčím poměrem 20:5 – a vypracovali si rozhodující náskok. V tomto úseku předvedli domácí skvělou obranu a díky získaným míčům a rychlým přechodům do útoku si připsali důležitou bodovou šňůru. Po třiceti minutách hry byl stav 65:51.

Vstup do poslední části zvládli lépe hosté, kteří během čtyř minut snížili manko na hratelných deset bodů (34. minutě – 68:58). Domácí sáhli k dalšímu time outu. Ten přinesl zklidnění hry, Kapličtí si závěr střetnutí zkušeně pohlídali a Strakonickým povolili již jen čtyři body, zatímco  sami si jich připsali na konto deset. V posledních třiceti vteřinách si potom spartakovci mohli vychutnat ohromující potlesk ve stoje od zaplněné haly.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 24, L. Hejný 15, Kratochvíl 2, Ševčík, Pe. Dreiling, střídali: Novotný 21, Míšek 7, Čegan 6, F. Hejný 3, trojky: 10 (Adámek 6, Novotný 3, Míšek 1), trestné hody: 14/6 (42,9%), fauly: 16, čtvrtiny: I. 20:19, II. 20:20, III. 25:12, IV. 13:11.

Jasná záležitost

SKB Strakonice B – Spartak Kaplice 55:95 (28:55) – konečný stav série 0:2. Odvetný duel sliboval velkou bitvu, ve které chtěli Strakoničtí uspět. Hostující spartakovci však neponechali nic náhodě a od prvních minut na palubovce dominovali. Kapličtí předvedli doslova ofenzivní manévry na jedné straně i dobrou defenzivu na druhé a šli jasně za vytčeným cílem – postupem. Domácí drželi krok jen do čtvrté minuty (4:5), pak už byli vždy všude o krok později a hosté nemilosrdně trestali každou jejich chybu. Spartakovci výborně pracovali v obraně a dostávali se do smrtelných brejků, ze kterých navyšovali své vedení. Zde se činili především Ondřej Čegan (celkem 29 bodů) a Lukáš Hejný (24 bodů). Po první periodě byl stav 11:26.

Obraz hry se nezměnil ani ve druhém dějství. Nejprve Strakoničtí snížili ve 13. minutě na 19:30, ale to bylo z jejich strany na dlouhé čtyři minuty vše. Naopak, hosté v této fázi uhráli patnáctibodovou šňůru a v 17. minutě navýšili své vedení již na 19:45. Před odchodem do šaten se domácí přeci jen dokázali prosadit, a tak v poločase ukazovala tabule stav 28:55.

Po obrátce se hrálo stále podle stejných not. Spartakovci drželi otěže utkání pevně v rukou a bod po bodu navyšovali své vedení. Domácím se navíc zranil dirigent hry Metlička a jejich kombinace začaly být bezzubé. A když se z perimetru trefil Petr Dreiling, narostl rozdíl mezi oběma celky na propastných čtyřicet bodů (29. minuta – 35:75). V hale již nikdo nepochyboval a vítězi duelu. Po třicet minutách hry svítil na tabuli stav 39:77.

Poslední dějství se už jen dohrávalo a ani v něm nedopřáli hosté domácím radost z dílčího úspěchu (16:18). Minutu před koncem se trefil za tři body Ševčík a tím zatloukl poslední hřebíček do strakonické rakve.

Kapličtí si připsali druhé vítězství v sérii a přesvědčivě postoupili do semifinále play off. V obou zápasech se spartakovci potýkali s nepřesnou muškou z čáry trestného hodu, když jejich úspěšnost byla jen 42,9% (14/6) a v odvetě dokonce jen 36,8% (19/7). Celkem měli v šestkových pokusech bilanci 33/13 (39,4%).

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Čegan 29, L. Hejný 24, Adámek 8, Novotný 5, Kratochvíl 2, střídali: F. Hejný 11 (trestné hody 10/1 !), Ševčík 9, Míšek 4, Pe. Dreiling 3, trojky: 7 (Čegan 3, L. Hejný 1, Ševčík 1, Pe. Dreiling 1, Adámek 1), trestné hody: 19/7  (36,8%!), fauly: 19, čtvrtiny: I. 11:26, II. 17:29, III. 11:22, IV. 16:18.

Proti pendlům

Další čtvrtfinálové výsledky: Pelhřimov – Příbram 2:0 (81:65 a 100:64), BK Tábor B – Viktoria Tábor 2:0 (64:46 a 88:50), Vimperk – J. Hradec 1:1 (69:45 a 68:77 – rozhodující zápas se hraje tuto sobotu 2. února).
Semifinále se bude hrát  o víkendu 16. až 17. února na dvě vítězná utkání.

Soupeřem Spartaku Kaplice v boji o finále bude celek BK Tábor B. První tým tohoto táborského oddílu aktuálně drží poslední pozici ve druhé lize mužů a má jistotu sestupu. Jediná možnost Táborských, jak si uchovat druholigovou příslušnost, vede přes celkové vítězství v oblastním přeboru. Dá se tedy očekávat, že soupeř Spartaku z města husitů pro semifinále velmi posílí o ligové hráče a bude chtít celou soutěž vyhrát. V letošním ročníku má Kaplice s tímto celkem kladnou bilanci v poměru 2:0 (57:56 a 80:57).

Jan Beň