V odvetě u řeky Otavy hráčům Spartaku po boji stopku vystavili tamní Sršni. Ti vstupovali do utkání se ztrátou osmi bodů z prvního duelu v Kaplici (87:79), avšak podařilo se jim tuto metu pokořit a po výhře o čtrnáct bodů postoupit do semifinále play off.

Pro hráče kaplického Spartaku sezona 2018/19 pod krajskými koši skončila.

Sokol Sršni Písek C – Spartak Kaplice 75:61 (34:28) – na zápasy 1:1 (skóre 154:148)

Spartakovci cestovali k utkání v kompletní sestavě a věděli, že je nečeká nic lehkého. Písečtí však neponechali nic náhodě a svou sestavu posílili o dva prvoligové pendly.

Úvodní dějství přineslo nejprve oťukávání, jak jsou oba celky připravené. Bylo k vidění několik chyb a zároveň úspěšných zakončení. Kapličtí hráči dobře kombinovali na útočné polovině a zároveň jim fungovala defenziva. Díky tomu si za prvních deset minut vypracovali pětibodové vedení – 13:18.

Druhá perioda patřila domácím, kteří ji vyhráli dílčím skóre 21:10. Ještě ve 12. minutě ukazovala tabule stav 18:20, avšak v následné pasáži oba arbitři podlehli tlaku domácího prostředí a prakticky tím částečně ovlivnili i vývoj střetnutí. Co se na jedné straně pískalo jako prohřešek, to bylo na druhé tolerováno… To samozřejmě hostující hráče odvádělo od soustředění se na hru a z jejich rukou se vytratila lehkost, kterou se prezentovali v první čtvrtině.

Ještě v 17. minutě byl stav 25:22, ale po dvou slepených trojkách píseckého Peška domácí odskočili na 34:22. Tento bodový rozdíl domácí posouval do další části play off.

Přišel time out kaplického trenéra Milsimera a jeho svěřenci ještě v závěru poločasu zabojovali. Když kapitán Čegan úspěšně zakončil z perimetru současně s klaksonem, vrátili se Kapličtí v matematice do pozice postupujícího týmu – 34:28.

Do druhé půle vstupovali hosté s vědomím hrozby vyfaulování dvou hráčů (Míšek a Novotný měli 4 osobní chyby). Přesto se v této části odehrála nelítostná bitva, kdy se rozdíl ve skóre neustále držel na pomyslné hraně postupu – tedy osmi bodů.

Sršni nejprve odskočili ve 23. minutě na 40:29, ovšem dobře hrající Šulek se prosadil i přes faul a přidal bod za bonusový trestný hod (24. minuta – 42:32). Písečtí znovu odskočili na dvanáct bodů (46:34), ale za další dvě minuty bylo sníženo na hranici postupu – 46:38. Tento bodový rozdíl pak svítil na ukazateli skóre i po třiceti minutách hry – 52:44.

Úvod posledního hracího období vyšel lépe hostům. Kapličtí posbírali několik míčů v obraně a postupně snížili manko na pět bodů (33. minuta – 56:51). V těchto okamžicích však domácí podrželi dříve zmiňovaní pendlové, kteří zodpovědnost brali na sebe.

Za stavu 61:52 (36. minuta) udělili na popud domácí lavičky rozhodčí nepochopitelnou technickou chybu Pavlu Míškovi – a tím jej poslali do sprch. Ani tento verdikt však hosty nezlomil, a ti nadále bojovali o postup.

Po trojce Čegana (38. minuta – 65:58) však přišel klíčový okamžik zápasu. Nedorozumění v obraně využil domácí matador Pešek, jenž rovněž vsítil trojku (68:58) a ihned po něm přidal tři body (koš s faulem) Blažek (jeden ze dvou pendlů) – a rázem sršni vedli 71:58, což je posouvalo do semifinále play off.

To již časomíra odkrajovala vteřiny z poslední dvouminutovky. V tu chvíli na kaplické lavičce seděli vyfaulovaní Míšek, Novotný a Ševčík. Jiskřičku naděje vykřesal Čegan 55 vteřin před koncem, když z čáry trestného hodu snížil na 71:60, avšak na druhé straně byl rovněž stoprocentní Blažek (73:60).

Adámek 39 vteřin před koncem snížil na 73:61, ale opět Blažek posunul sršně definitivně do semifinále play off – 75:61.

Spartakovci z poslední akce již nedokázali skórovat a basketbalová sezona pro ně pro letošek skončila.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 17, Čegan 12, Šulek 12, Novotný 8, Míšek 8, střídali: Vaniš 2, Ševčík 2, Al Ahmad, Beň, Pintner, trojky: 6 (Čegan a Šulek po 2, Adámek a Míšek po 1), trestné hody: 23/15 (65,2%), čtvrtiny: I. 13:18, II. 21:10, III. 18:16, IV. 23:17.

„Utkání jsme dobře rozehráli. Nepřijeli jsme pouze bránit osmibodový náskok z prvního duelu, ale vývoj zápasu se k tomu postupně dopracoval. Kromě první čtvrtiny se prakticky neustále hrálo na hranici postupu či nepostupu. Ve druhé periodě byl vývoj ovlivněn i několika verdikty rozhodčích, které nás vyvedly z koncentrace. Následně se nám přestalo dařit, ale lepší výsledek jsme si prohráli sami. Zcela se nám rozpadla hra na útočné polovině, a to byla hlavní příčina neúspěchu. Přesto všem klukům musím poděkovat za bojovnost,“ vzkázal po utkání zklamaný kaplický trenér Pavel Milsimer.

Druhá dvojice předkola play off: Tábor – Pelhřimov 82:67 (na zápasy 2:0).

Semifinále play off: Legends Č. Budějovice – Tábor, Tigers Č. Budějovice – Písek.