Ve městě nad zlatonosnou řekou Otavou byl k vidění divácky velmi zajímavý duel, kdy domácí hráči takřka přišli o osmnáctibodové vedení, přesto v závěru nakonec uhájili výhru a připravili kaplickému Spartaku první porážku v sezoně.

Rozhodl pendl

Sršni Sokol Písek B – Spartak Kaplice 69:58 (38:26). Úvodní minuty utkání přinesly urputný boj plný chyb na obou stranách a dalo by se říci, že chladno v hale mělo za následek jen pozvolné zahřívání hráčů obou celků na provozní teplotu. Po třech minutách hry ukazovala tabule stav 2:3. Poté se hostům podařilo úspěšně zakončit dva útoky a v polovině první periody odskočili na 2:8, čímž přinutili domácí k time outu. Návrat na hřiště proměnil Písecké v pravé sršně a nátlakovou hrou postupně otočili skóre (8. minuta – 12:8). První desetiminutovka pak skončila rozdílem pěti bodů – 19:14.

Spartakovcům se poté nevydařil vstup do druhé čtvrtiny, kdy během dlouhých sedmi minut vsítili hosté pouhé dva body, a to z čáry trestného hodu. Toho domácí pochopitelně využili a sérií úspěšných zakončení odskočili do osmnáctibodového trháku (18. minuta – 34:16). Kaplické probudil až Adámek přesnou trefou z perimetru (celkem si v utkání připsal výborných sedm trojek), jehož následovali i ostatní – a do poločasové přestávky se podařilo Spartaku umazat z nabytého manka šest bodů – 38:26.

Po obrátce předváděly oba celky znovu souboj obran a za pět minut se skóre posunulo jen minimálně směrem nahoru (25. minuta – 43:31). Ve druhé polovině třetí čtvrtiny se střelci přeci jen probudili a úspěšná zakončení byla k vidění na oba koše. Po třetí desetiminutovce ukazovala tabule stav 51:40.

Závěrečné dějství přineslo velkou jízdu Kaplických, kteří však toto vzepětí ve vítězné oslavy nedotáhli. Bod po bodu se hosté pomalu sršňům přibližovali a zároveň předváděli výbornou obranu. Ve 33. minutě byl stav ještě 55:47, ale další tříminutovka pak vyzněla jednoznačně pro hosty, kteří osmibodovou šňůrou dokonce srovnali průběžný stav (36. minuta – 55:55). To přimělo Písecké k dalšímu time outu. Poslední dvě minuty vzal osud utkání do rukou druholigový písecký pendl Radek Vartecký (celkem 32 bodů), který táhl sršně k vítězství. Čtrnácti body v řadě (2 trojky, 1 dvojka a trestné hody 6/6) tento hráč doslova sám zařídil výhru domácích. Kapličtí v tuto chvíli doplatili především na nepřesnou rozehrávku, ale hlavně na neproměňování jednoduchých podkošových šancí. Písečtí tak odskočili až na konečný jedenáctibodový rozdíl – 69:58.

Fakta – základní pětka a body Spartaku: Adámek 21, Čegan 14, Novotný 11, L. Hejný 6, Kratochvíl, střídali: Mladý 3, Pa. Dreiling 3, Beň, Ševčík, trojky: 12 (Adámek 7, Čegan 3, Mladý a Dreiling po 1), trestné hody: 18/12 (66,6%), čtvrtiny: I. 19:14, II. 19:12, III. 13:14, IV. 18:18.

„Po první půli to vypadalo, že nás domácí přejedou. Kluci však zabojovali a čtyři minuty před sirénou skóre vyrovnali. Chybělo jen jediné, a to převážit onen pomyslný jazýček vah na naši stranu. Domácí v závěru předvedli pevné nervy při trestných hodech a nám naopak míč z obroučky vyskakoval," hodnotil nepovedené utkání kaplický kormidelník Václav Blažek.

Všichni spartakovci si ovšem po utkání pochvalovali dobrý výkon rozhodčích a zároveň palubovku, která nikterak neklouzala, s čímž se potýkají v domácím prostředí, kde podklad někdy připomíná doslova kluziště.

Doma dnes a zítra

Hned v závěru tohoto týdne se spartakovci představí domácímu publiku v Kaplici, když budou hájit vlastní koše před nájezdem husitů.

Program – pátek 18. října: Spartak Kaplice – Viktoria Tábor (20.00), sobota 19. října: Spartak Kaplice – BK Tábor B (17.00), oba zápasy v hale ZŠ Školní Kaplice.

Jan Beň