Okresní reprezentanti v barvách domácího Spartaku rozehráli předkolo play off Jihočeské ligy a po velkém boji si ve velmi ofenzivním duelu připsali výhru.

Plusových osm bodů je dobrým vkladem do odvety, která se bude hrát 23. března u Otavy.

Spartakovci vstupovali do utkání z pozice posledního celku po základní části, zatímco Písečtí skončili na třetím místě.

Spartak Kaplice – Sokol Sršni Písek C 87:79 (42:43)

Oba trenéři měli k dispozici téměř kompletní celky, když na domácí straně se rozcvičovalo 10 hráčů a stejný počet čítala i soupiska hostujícího týmu.

Úvod střetnutí přinesl trochu nervozity a prvních několik minut se hrál neurovnaný basketbal. Po třech minutách byl stav nerozhodný 4:4. Poté ale oba celky chytily rytmus a útočné kombinace se střídaly na obou stranách. Ve 4. minuté kapličtí odskočili na 11:4, ovšem Sršni trpělivou hrou a agresivními nájezdy se postupně přibližovali. V 7. minutě byl stav ještě 14:11, avšak na konci první periody již bylo vyrovnáno – 19:19.

Druhé hrací období přineslo pokračující vyrovnanou bitvu. Oba celky se střídaly ve vedení a ani jeden si nevypracoval výraznější náskok. Největší rozdíl mezi oběma týmy byl v této části pouhé tři body. Hráči od Otavy vysunuli obranu na ústředního rozehrávače Spartaku Míška a snažili se ho tím eliminovat. Hru však začal dirigovat kapitán Čegan a prakticky si tito dva jen vyměnili pozice. V polovině utkání byli o bod lepší hosté – 42:43.

Po změně stran se oba týmy dostaly do útlumu. Hra se nedařila ani na jedné straně, střelci se prosazovali velice těžko a o to pomaleji narůstalo skóre. V polovině třetí periody tak ukazovala tabule stav 48:49.

Následně Sršni odskočili na 50:54 (27. minuta) – a přišel oddechový čas trenéra Milsimera. Kapličtí pak do konce třetí čtvrtiny stačili snížit na rozdíl jediného bodu – 58:59.

Závěrečné dějství přineslo drama a zároveň ofenzivní podívanou, kdy padlo dohromady 49 bodů (29:20). Ještě ve 32. minutě byli domácí o 2 body pozadu (61:63).

Poté ovšem Kapličtí přidali na důrazu v obraně a hlavně se jim podařilo uhrát šňůru devíti bodů korunovanou trojkou Šulka. Rázem byl stav 70:63 (34. minuta) – a hosté brali time out. Sršni nabrali sílu a během čtyř minut téměř smazali nabyté manko na 75:74.

Poslední pasáž však zvládli svěřenci trenéra Milsimera ve velkém stylu. Nejprve odskočili na 81:76 (minutu a 15 vteřin před koncem), aby je o chvíli později zmrazil písecký tahoun Tóth dalekonosnou trojkou (81:79).

To už časomíra ukrajovala vteřiny z poslední minuty. Domácí v tu chvíli skvěle bránili, bojovali o každý míč a v útoku sehráli několik pěkných kombinací.

Dvacet vteřin před klaksonem byl stav 84:79. Hosté ve snaze skórovat přišli o míč, ten rychle putoval na útočnou polovinu, kde Novotný sám na perimetru rozvážně zamířil a proměnil tříbodový koš – 87:79.

Do konce utkání chyběl jediná vteřina. Sršni si vzali ještě oddechový čas, aby posunuli hru na útočnou polovinu a mohli se pokusit o závěrečnou střelu. Ta vzhledem k systému play off na dva zápasy, kdy při vyrovnaném stavu rozhoduje výslední skóre, mohla mít velikou váhu. Tóth se sice ke střele dostal, ta ovšem byla nepřesná – a mohla tak nastat obrovská radost na domácí straně.

Vítězství o osm bodů dává dobrou pozici Spartaku do odvety. Aby Kapličtí postoupili do semifinále, nesmějí u Otavy prohrát o více než zmíněných osm bodů.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Čegan 22, Adámek 20, Míšek 15, Šulek 13, Ševčík 2, střídali: Novotný 15, Al Ahmad, Pintner, Vaniš, Beň (do hry nezasáhl), trojky: 8 (Adámek 3, Čegan 2, Novotný, Šulek a Míšek po 1), trestné hody: 18/11 (61,1%), čtvrtiny: I. 19:19, II. 23:24, III. 16:16, IV. 29:20.

SLOVA OD KORMIDLA

Trenér kaplických basketbalistů Pavel Milsimer po vítězném utkání řekl:

„Předvedli jsme hru plnou bojovnosti a srdíčka. Kluci nevynechali žádný souboj a předváděná hra se musela divákům líbit. Fandů přišlo opět k šesti desítkám a my jim děkujeme za podporu. Trojka vteřinu před koncem může mít v konečném účtování cenu postupu. Jsem rád, že se nám po heroickém výkonu podařilo duel zvrátit a dotáhnout do vítězného konce.“

Druhý zápas předkola: Pelhřimov – Tábor 46:70 (stav série 0:1).

Odvety jsou na programu v sobotu 23. března.