Pod krajskými koši se rozběhla i nadstavbová část oblastního přeboru mužů. Boje ve skupině o konečné šesté až deváté místo byly zrušeny, a tak se nyní hraje pouze skupina o první až páté umístění. V ní startuje i okresní zástupce – Spartak Kaplice, jenž si hned v úvodním duelu této nadstavbové skupiny připsal velmi cenné vítězství na palubovce silné rezervy druholigových píseckých sršňů.

Sršni Sokol Písek B – Spartak Kaplice 51:60 (29:36)

Spartakovci odjížděli k utkání na píseckou palubovku bez hlavního trenéra Václava Blažka, kterého však skvěle zastoupil Ondřej Čegan. Ten v současnosti vede kaplický basketbalový potěr, a tak s koučováním zápasů má již bohaté zkušenosti. Hosté z Kaplice navíc nastupovali do duelu s cílem ukončit předchozí černou sérii pěti prohraných zápasů v souvislé řadě.

Od úvodních minut bylo patrné, že se bude jednat o velmi vyrovnaný boj – 8:8 v polovině první periody. Poté se podařilo domácím odskočit na 13:8, ale dobře hrající spartakovci do konce úvodního dějství překlopili vedení na svou stranu. Vaniš zůstal po nádherné kombinaci sám pod košem soupeře a stanovil stav 17:21 po deseti minutách hry.

V polovině druhé části však svítil na ukazateli skóre stav 27:24 – a kaplický trenér Čegan sáhl po prvním time outu. Poté jeho svěřenci postavili na palubovce nepropustnou obranu, do konce čtvrtiny dovolili domácím vsítit jen dva body a sami naopak jedenáctibodovou šňůrou otočili průběžný výsledek na poločasových 29:36.

Po změně stran si nadále Kapličtí drželi mírný odstup a nedovolili píseckým hráčům přiblížit se na dostřel jediného koše. Domácí změnili obranu z osobní na zónovou, proti té se ovšem hosté daleko lépe prosazovali. Ve 26. minutě snížili sršni na 38:43, ale pět proměněných trestných hodů v řadě z rukou Mladého a Hejného přineslo desetibodový trhák Kaplice (28. minuta – 38:48). Do konce třetí periody se však již hosté neprosadili, a tak se podařilo domácím snížit na 42:48.

V posledním dějství oba celky velmi dobře bránily a bylo k vidění nejméně bodů (dohromady jen 21 – 9:12). Dlouhé čtyři minuty se nikdo z hráčů na ploše nedokázal střelecky prosadit. Pak ovšem přišel klíčový okamžik utkání, když hostující Beň vsítil koš a zároveň byl faulován Ševčík. Kapličtí následně rozehrávali pod košem sršňů a Mladý přidal další dva body (35. minuta – 42:52). Domácí sáhli po oddechovém čase, po návratu na hřiště se pokusili s vývojem skóre něco udělat a z nabytého manka rychle umazali čtyři body (36. minuta – 46:52). Spartakovci však nepřipustili žádné drama a sedmibodovou šňůrou, kterou korunoval Novotný tříbodovou trefou z perimetru, odskočili na nedostižných třináct bodů (39. minuta – 46:59). Ve zbývající minutě a půl Kapličtí hráli takticky na čas a prakticky tím znemožnili sršňům koncovku zápasu zdramatizovat. Písečtí sice snížili na 51:59 (20 vteřin před klaksonem), konečnou podobu výsledku však dal hostující Milsimer z čáry trestného hodů – 51:60.

Za zmínku jistě stojí, že všichni basketbalisté kaplického Spartaku ze soupisky se v tomto vítězném utkání zapsali do střelecké listiny.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Novotný 18, Beň 11, L. Hejný 6, Ševčík 4, Kratochvíl 2, střídali: Mladý 13, Milsimer 4, Vaniš 2, trojky: 4 (Novotný 2, Beň a Milsimer po 1), trestné hody: 29/18 (62,1%), čtvrtiny: I. 17:21, II. 12:15, III. 13:12, IV. 9:12.

Slova od kormidla

Zaskakující kaplický kormidelník Ondřej Čegan hodnotí vítězný duel na písecké palubovce takto:

„K utkání v Písku jsme nastoupili nekompletní a především na pozici křídel to bylo celkem znát. I tak se s tím kluci ale skvěle vyrovnali a velkou bojovností dovedli těžký zápas do vítězného konce. Pokud bych měl být konkrétní, tak tentokrát vyzdvihnu výkon všech hráčů! Bez výjimky všichni nechali na hřišti duši a všechny síly. Odměnou nám všem pak byl pohled na světelnou tabuli a konečný výsledek."

Jan Beň