Okresní zástupce v barvách kaplického Spartaku na domácí palubovce přivítal lídra soutěže, déčko píseckých sršňů.

Vyrovnaný souboj se rozhodoval až v závěrečném dějství, ve kterém hráči od řeky Otavy předvedli větší bojovnost a měli i více sil. Výhrou si Písečtí prakticky zajistili prvenství v letošním ročníku soutěže.

Spartak Kaplice – Sokol Sršni Písek D 65:78 (36:33)

Déčko Písku je velmi těžko predikovatelný soupeř, neboť ke každému zápasu nastupuje ve zcela jiné sestavě. Nejinak tomu bylo i v sobotu a kaplický trenér Blažek tak musel taktiku do utkání vymýšlet za pochodu. S velkým oteplením a přechodem z arktických mrazů se lépe vyrovnali hosté, kteří si v úvodu utkání vybudovali mírný náskok (3. minuta – 0:5). Pomalu se rozehřívající domácí nastartoval kapitán Hejný a sedmibodovou šňůrou se spartakovci rázem dostali do vedení (6. minuta – 7:5). Jenomže sršni se probudili ze zimního spánku a opět rozdali několik přesných žihadel, která znamenala deset bodů v řadě a znovu vedení na straně hostů. Divokou první čtvrtinu zakončili spartakovci a snížili na jejím konci stav na 14:18.

Druhá desetiminutovka měla obdobný průběh, kdy se oba celky střídaly v bodových šňůrách. Úspěšnější v této činnosti byli spartakovci, kteří v poločase drželi tříbodové vedení. Po dvou odehraných minutách druhé periody svěřenci trenéra Blažka vyrovnali (20:20), avšak písečtí sršni znovu odskočili (16. minuta – 22:28). Kaplická lavička si vzápětí brala time out a po něm zase body přibývaly na její straně (19. minuta – 30:31). Ve zbytku tohoto dějství se domácí basketbalisté prosazovali už jen z čáry trestného hodu, přesto díky dobré defenzivní činnosti převážili vedení na svou stranu – 36:33.

I po změně stran byl k vidění velmi rychlý basketbal, kdy se hra přelévala ze strany na stranu. Lépe z ní vyšli tentokrát hosté a položili základ svému vítězství. Po trojce Čegana odskočili spartakovci na plusových pět bodů (22. minuta – 41:36), jenže Písečtí odpověděli stejně (trojka), přidali další body a vedení domácích se velmi rychle rozplynulo (26. minuta – 41:43). Trenér Blažek sáhl k oddechovému času. Po něm se hra vyrovnala a střídavě se prosazovaly oba celky. Postupně však pod oběma koši začali vládnout hosté, kteří stále častěji připisovali útočné doskoky a tím druhé šance na zakončení. Do konce třetího hracího období odskočili sršni na čtyřbodový rozdíl – 53:57.

V závěrečné periodě se spartakovci pokusili změnit ráz utkání a přistoupili ke střídavé obraně (chvíli osobní, chvíli zónová). Tato změna nejprve nesla své ovoce a po trojce Šulka byli stále na dostřel (34. minuta – 59:62). Pak ale přišlo několik chyb v obranném rozestavení a hosté zaznamenali pár jednoduchých košů. Tím si vybudovali slibné vedení (62:70), které již nepustili. Adámek s Čeganem sice vykřesali jiskru naděje (38. minuta – 65:70), jenže ve zbytku duelu se Kapličtí již neprosadili a sršni navýšili své vedení na dvojciferný rozdíl – 65:78.

Duel prvních dvou celků tabulky opět přinesl pohledný basketbal, kdy se o vítězi rozhodovalo až v závěru. Písečtí dominovali při doskoku na obou polovinách hřiště. Spartakovcům do koše sice padlo osm trojek, ale úspěšnost této střelby byla hluboko za jejich standardem.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 17, Čegan 12, Míšek 12, L. Hejný 4, Ševčík 2, střídali: Šulek 11, Lindner 4, Kratochvíl 3, Vaniš, trojky: 8 (Míšek, Šulek a Čegan po 2, Adámek a Kratochvíl po 1), trestné hody: 25/15 (60,0%), čtvrtiny: I. 14:18, II. 22:15, III. 17:24, IV. 12:21.

Jan Beň