Poslední duel kalendářního roku 2012 v oblastním přeboru basketbalistů sehráli okresní zástupci v barvách kaplického Spartaku u Vajgaru.

Rezerva prvoligového celku BK Lions byla hodně zdatným soupeřem a kromě úvodu po celý zápas vedla. V závěru však favorizovaní spartakovci přepnuli na vyšší rychlostní stupeň a z vánočního výlovu rybníku Vajgar si odvezli cenné dva body za těsné vítězství o čtyři body.

Válec ve finiši

BK Lions J. Hradec C – Spartak Kaplice 63:67 (36:23). Před posledním letošním zápasem musel kaplický kouč Blažek znovu řešit problémy s marodkou, a tak si dres oblékl nejen on, ale i matador Karel Bedlivý.

Účet utkání otevřel Adámek, ale to bylo na dlouhé tři minuty ze strany hostů vše.  Domácí během tohoto úseku zaznamenali 7 bodů a rázem ve 4. minutě vedli 7:2. Václav Blažek poté sáhl po oddechovém čase, a ten jeho svěřencům prospěl. Po návratu na hřiště hosté hru vyrovnali a šňůrou šesti bodů převážili pomyslný jazýček vah na svou stranu (5. minuta – 7:8). Do konce čtvrtiny však přidali Kapličtí už jen tři body, zatímco domácím se dařilo. Po první periodě nabrali hosté tříbodové manko – 14:11.

Ve druhém dějství se lvům dařila obrana a především rychlé protiútoky. Díky tomu vyhráli domácí první polovinu této části dílčím skóre 12:4 a rázem je hřálo dvouciferné vedení (15. minuta – 26:15). Spartakovcům se příliš nedařilo a do poločasu se pak propast mezi oběma celky prohloubila již na 13 bodů – 36:23.

Po změně stran přišel důležitý okamžik, když se trefil Adámek z perimetru a vzápětí ho podpořil i Novotný  (21. minuta – 36:28). Jindřichohradečtí sice ještě zareagovali (42:30), ale nápor hostů pokračoval. Ve 28. minutě snižoval Novotný z čáry trestného hodu už na 45:41 – a domácí lavička brala time out. Tím tlak Spartaku mírně zastavila a domácí znovu odskočili. Když vteřinu před koncem periody hloupě fauloval Beň, měli domácí šanci odskočit ještě o dva body při házení trestných hodů. Hráč s ligovými zkušenostmi Pazour toho využil a po třiceti minutách hry hřálo lvy vedení 51:43.

Poslední desetiminutovka přinesla strhující hru kaplických hráčů. Ti ovládli tuto část dílčím poměrem 12:24 a doslova domácí tým převálcovali! Ještě v polovině čtvrtiny ztráceli hosté 7 bodů (35. minuta – 55:48), ale dva koše Novotného a následná „pětibodovka" Čegana znamenaly zvrat ve vývoji utkání (37. minuta – 56:57). Spartakovci postavili doslova nepropustnou obranu, získali několik míčů a postupně domácímu celku odskakovali – 57:62, minutu třicet před koncem. Hradečtí ještě snížili na dostřel jediného koše (59:62), ale pět slepených bodů dalo následně hostům definitivu – 59:67 (25 vteřin před klaksonem). Lvi již nedokázali nic vymyslet a díky šťastné trojce v poslední vteřině už jen korigovali na konečných 63:67.

„Těžký zápas v Jindřichově Hradci rozhodlo naše nasazení v obraně v závěru duelu. I přes zdravotní potíže a problémy se sestavou předvedli kluci výborný výkon a nepříznivě se vyvíjející skóre dokázali otočit. Domácí v závěru selhali střelecky, když v poslední čtvrtině například při trestných hodech proměnili jen sedm pokusů ze šestnácti," hodnotil utkání kaplický trenér Václav Blažek.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Novotný 18, Čegan 16, M. Mladý 14, Adámek 10, Kratochvíl 4, střídali: Beň 4, Míšek 2, Bedlivý, Blažek (do hry nezasáhl), trojky: 3 (Čegan 2, Adámek 1), trestné hody: 17/12 (70,6%), čtvrtiny: I. 14:11, II. 22:12, III. 15:20, IV. 12:24 (!).