Týden po oslavách k otevření nově zrekonstruovaného kaplického náměstí došlo v tomto městě na další veselí, tentokrát sportovní. Spartakovci před slušnou návštěvou předvedli pohledný basketbal a výhrou si pojistili druhou příčku v tabulce.

Spartak Kaplice – Lions J. Hradec B 90:70 (50:31)

Duel z horní poloviny tabulky se nesl ve znamení atraktivního basketbalu. I proto do ochozů haly ZŠ Školní zavítalo početné publikum (přes stovku diváků) a oba celky se mu odvděčily velmi pěknou podívanou. Soupeř od Vajgaru před utkáním prohlašoval, že si přijel pro vítězství a úvodní minuty tomu odpovídaly. Po sedmi minutách ukazovala tabule vyrovnaný stav 15:15. Poté spartakovci vyztužili obranu a dařil se jim rychlý přechod do útoku. Výsledkem bylo sedmibodové vedení po první čtvrtině – 28:21.

Druhé dějství zprvu nepřineslo moc úspěšných střel domácích hráčů, a tak se hosté bod po bodu pomalu přibližovali (14. minuta – 31:28). Vyrovnání však odmítli Lukáš Hejný s Michalem Mladým a jejich zásluhou se Kapličtí vrátili do dvojciferného vedení (17. minuta – 39:28). Lvům se v této fázi hry přestalo dařit střelecky a domácí navýšili postupně vedení až na devatenáct bodů v půli – 50:31.

Po změně stran se Jindřichohradečtí nadechli k náporu a nenápadně umazávali z nabytého manka. V polovině třetí čtvrtiny ukazovala tabule stav 56:42 a o tři minuty později už 61:52. Svěřenci trenéra Blažka však závěr tohoto hracího období zvládli na výbornou a šesti body v řadě odskočili na 67:52 po třiceti minutách hry.

Zápas se definitivně zlomil na stranu domácích v první minutě závěrečného dějství. Osmibodovou šňůrou odskočili spartakovci na 75:52 – a o vítězi bylo rozhodnuto. Do konce duelu si domácí stále udržovali dostatečný odstup a nedovolili lvům nikterak zdramatizovat závěr zápasu. Tři minuty před koncem svítil na časomíře stav 86:60 – a přítomní diváci se doslova bavili basketbalem, který oba celky produkovaly. Když se minutu a půl před klaksonem po krásné akci zapsal do střelecké listiny nový hráč Spartaku Josef Vaniš, vybuchl domácí kotel ve velké nadšení. Konečnou podobu výsledku dal trefou z perimetru bývalý hráč kaplice Miroslav Fidler, který zakulatil výsledek na 90:70.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Čegan 25, Novotný 15, L. Hejný 10, Adámek 9, Kratochvíl, střídali: Mladý 18, Ševčík 8, Beň 3, Vaniš 2, Milsimer, trojky: 9 (Čegan 4, Novotný 2, Mladý, Adámek a Ševčík po 1), trestné hody: 28:14 (50,0%), čtvrtiny: I. 28:21, II. 22:10, III. 17:21, IV. 23:18.

V polovině základní části si drží Kapličtí druhou příčku zaručující start ve finálové skupině o 1. až 5. místo. Spartakovci předvádějí ofenzivní hody a aktuálně jsou nejlepším celkem co se útoku týče (nastřílených 625 bodů = 78,1 bodu na zápas) a zároveň mají třetí nejlepší obranu (505 inkasovaných bodů = 63,1 b/z).

O další body se hráči Spartaku budou rvát o víkendu na přelomu listopadu a prosince, kdy zajíždí na Šumavu (v sobotu 30. listopadu do Strakonic, v neděli 1. prosince do Vimperku).

Jan Beň