V kategoriích mladších žáků a dorostu si v přeborech družstev hráči LTC ČK vyzkoušeli vyšší soutěže, které si vybojovali v předešlé sezóně. A v obou kategoriích brali opět medaile. Vesměs mladší žáci pak navíc nastupovali také v soutěži starších žáků. Úspěchy mládeže doplnili dospělí, kteří ve své soutěži družstev obsadili druhou příčku.

Počet jednotlivců, kteří reprezentují klub na turnajích, se opět meziročně zvýšil. Na opravdu velké úspěchy krumlovští tenisté LTC trpělivě a poctivě čekají, ale v uplynulé sezoně už nejúspěšnější hráči získali první turnajové tituly.

Cílem klubu je nadále pracovat na zlepšení herních dovedností závodních hráčů, ale umožnit kvalitní tenisový rozvoj také těm, kteří nemají závodní ambice. Vedení klubu proto přepracovalo koncepci tréninku tak, aby postupně došlo k dalšímu zlepšení. Změny nastanou od září.


Soutěže jednotlivců
Klub LTC Český Krumlov pořádal v uplynulé sezoně celkem pět turnajů na domácí půdě. Krumlovští ovšem uvažují o dalším rozšíření jejich počtu i o posunu v rámci kvality turnajů.

Dosavadní většinu turnajů nejnižší kategorie C by tak mohly doplnit turnaje nejvyšších kategorií B a A i turnaje pro nejmladší děti v kategorii mini a babytenisu. Díky spolupráci s Tenis-Centrem Český Krumlov může tenisový klub nabídnout mimořádné podmínky pro pořadatelství turnajů nejen na domácí, ale také na mezinárodní úrovni. Tenis-Centrum tuto zkušenost nabylo v minulosti již několikrát, včetně pořadatelství Mistrovství Evropy družstev.

„Uvědomujeme si, že pevný základ spočívá zejména v cílevědomé a poctivé práci s mládeží. Věříme, že tak do budoucna dokážeme vychovat vlastní úspěšné sportovce, kteří budou reprezentovat klub a město Český Krumlov nejen v našem kraji, ale i za jeho hranicemi. Nebo ještě dále, za hranicemi státu. Je to velmi ambiciózní cíl a běh na dlouhou trať, ale bez toho se sport dělat nedá," upřesňuje cíle klubu manažer krumlovského LTC Jan Bohdal.

Během uplynulé sezony se klub těšil z faktu, že se děti, od počátečního učení držení rakety v ruce, postupně učí bojovat v zápasech a ty vyhrávat. Je to dobrá známka toho, že má práce smysl a důkaz pro rodiče, že mnohdy tvrdý trénink přináší výsledky, na které mohou být u svých dětí pyšní. Změna koncepce tréninku od letošního září by měla přinést další pozitivní posun. Trenéři budou moci více flexibilně pracovat s tréninkovými skupinami a trénink bude pestřejší a ještě více orientovaný na výsledek. Závodní hráči budou mít více povinností a bude u nich více dohlížena celková fyzická připravenost.
Cílem změn je také vnést mezi hráče zdravou rivalitu. Nebude totiž předem jasné, zda ten či jiný hráč bude mít jisté místo na soupisce závodních hráčů. To si musí zajistit výsledky, snahou i chováním.

„Takto to vypadá, jako bychom se chtěli rovnou pasovat na středisko vrcholové přípravy. Naopak, jen velmi svědomitě přemýšlíme o kvalitativním posunu. Nechceme rozhodně dělat neuvážené kroky ani žádné extrémy," dodává manažer Bohdal.
A úspěchy poslední sezony? Kromě třetích turnajových míst v singlu a deblu má klub i vítězku jednoho z doma pořádaných turnajů, dorostenku Ivu Dvořákovou. Té se podařil vyhrát turnaj v deblu v zimě v hale, společně s Renatou Švecovou s LTC Velešín. A od koho jiného se učit, než od úspěšných trenérů? Kromě hráčské a kapitánské legendy let minulých Jiřího Medonose, který je součástí krumlovského týmu trenérů a významnou měrou mentorem klubu, přenáší na mladé svěřence své umění hrající trenér Viktor Krupica. Ten je letos krajským přeborníkem v deblu v hale a třetím v kraji v singlu na antuce.

Ani po skončení sezony ale hráči klubu nezahálí, někteří z nich absolvují sérií letních turnajů. Například mladší žák Vojtěch Pimpara si již z jednoho turnaje odvezl třetí místo po urputném boji o finále.
„Souboj o finále jsem prohrál až po třech hodinách v šíleném horku, bylo devětatřicet stupňů na slunci. Zápas skvělý, škoda prohry," hodnotil výsledek sám nadějný tenista Vojtěch Pimpara.

Pořádané turnaje na kurtech LTC ČK: muži kategorie C, dorostenky a dorostenci kategorie C, mladší žáci a žákyně kategorie C, Jihočeský přebor dorostenek na antuce, Jihočeský přebor mladších žáků v hale.
Hráči LTC ČK v turnajích jednotlivců: Pimpara Vojtěch, Houška Jan, Čevora Pavel, Gráfek Filip, Dvořáková Barbora, Bělecká Žaneta, Vrabcová Nikola, Šejnohová Eliška, Inna Šanderová, Lucie Králová, Natálie Vojtová, Mikulišin Patrik, Dvořáková Iva, Beran David, Krupica Viktor, Vachta Tomáš, Zbyněk Toman, Alexander Žák, Vachta Petr.


Soutěže družstev
Každoroční zkouškou připravenosti je v závěru sezony dvouměsíční přebor družstev Jihočeského kraje.
Letos družstva LTC nastoupila ve čtyřech kategoriích: mladších a starších žácích, dorostu a v kategorii dospělých. Mladší žáci a dorostenci měli navíc ztíženou pozici, protože nastupovali v nové vyšší soutěži, do které postoupili na základě loňských výsledků. Namísto obav o udržení ale mládež v předprázdninových zápasech dokázala, že je dobře připravena. Na konci června tak mladší žáci brali celkově druhé místo a dorostenci skončili jen o stupínek níže, tedy třetí.

Po rozpačitém začátku vybojovalo druhé místo ve své krajské soutěži také družstvo dospělých. Naproti tomu předposlední místo starších žáků, z nichž do této kategorie věkem spadali pouze dva hráči (většinou soutěž hráli mladší žáci), ukazuje, že práce ještě neskončila a bude chvíli trvat, než se také v této kategorii děti uchytí.

Třešničkou na dortu tenisových úspěchů LTC Český Krumlov byl výkon již zmíněného hrajícího trenéra Viktora Krupicy, který odehrál sezónu v Německu a se svým klubem TSV Kottern postoupil v kategorii nad 40 let do nejvyšší bavorské soutěže.

Mladší žáci LTC ČK: Pimpara Vojtěch, Houška Jan, Čevora Pavel, Kalista Michal, Gráfek Filip, Dvořáková Barbora, Bělecká Žaneta, Vrabcová Nikola, Šejnohová Eliška, Natálie Vojtová
Starší žáci LTC ČK: Klíma Jan, Pimpara Vojtěch, Čevora Pavel, Houška Jan, Gráfek Filip, Kalista Michal, Dvořáková Barbora, Šejnohová Eliška, Bělecká Žaneta.
Dorost LTC ČK: Mikulišin Patrik, Maleček Adam, Štěpánek Vojtěch, Maleček Lukáš, Kadlec Martin, Dvořáková Iva, Šimková Martina, Šimková Petra, Kortusová Kateřina.
Dospělí LTC ČK: Krupica Viktor, Vachta Tomáš, Hendrych Filip, Štaberňák Jan, Fučík Pavel, Toman Zbyněk, Žák Alexander, Dvořák Miroslav, Kutlák Jiří, Vachta Petr, Mikulišin Patrik, Berková Barbora, Varyšová Petra, Dvořáková Iva, Šimková Martina, Šimková Petra.

Nová sezona 2015/16 začne pro mladé sportovce první zářijový týden, ale ještě několik týdnů předtím probíhá v Tenis-Centru pravidelná série prázdninových dětských tenisových kempů s dvoufázovým tréninkem a rozšířenou kondiční přípravou. Od 10. srpna do předposledního prázdninového týdne absolvuje tyto kempy celkem téměř šedesát dětí nejen z domácích, ale také z jiných českých klubů i ze zahraničí.

Podzimní tréninky krumlovští tenisté absolvují minimálně až do poloviny října na venkovních antukových kurtech, od listopadu se pak přesunou do kryté haly se zbrusu novým povrchem. Majitel Tenis-Centra, společnost Kámen a písek, do rekonstrukce povrchu a úspornějšího osvětlení investovala zhruba 1,5 milionu korun. Na třech vnitřních kurtech je nově položen certifikovaný povrch českého výrobce JUTA.

„Jedná se o umělou trávu prosypávanou křemičitým pískem. Vlákna se postupným používáním roztřepí a písek bude fixován v povrchu. Střední rychlost tohoto povrchu je komfortní pro rekreanty i pro závodní hráče. Prakticky mohu dodat, že toto řešení je ideální pro přípravu na antukovou sezonu, oba povrchy totiž mají podobné vlastnosti," vysvětluje jednatel Tenis-Centra a výkonný ředitel firmy Kámen a písek Pavel Fučík. K tomu TC v zimních měsících bude již třetí rok využívat čtvrtý tréninkový kurt i vytápěnou nafukovací halu s antukou.

Spoluautor: Jan Bohdal