Jindřich Staněk, Saša Salák, Vít Krejčí, Roman Turek, Miroslav Vondřička nebo Martin Faměra. To jsou jména sportovců, kteří svěřili své osudy výjimečné knize Sport u Otavy. Autorem je jihočeský novinář a publicista Pavel Pechoušek.

Unikátní knížka bude sloužit jako památka nesmrtelných výkonů zdejších borců, kteří se nesmazatelně zapsali do dějin nejen českého, respektive československého sportu. „Podle mě vzniklo něco, co tu chybělo. Veliké příběhy, osobní zpovědi, zajímavosti, o kterých se ani nevědělo, to vše doplněno o nádherné fotografie. Skvělá publikace, která by měla byt součástí knihovny každého sportovního fandy na Strakonicku,“ uvádí Jan Petráš.

Kniha je koncipovaná tak, že ji tvoří zpovědi 15 borců, kteří ve své disciplíně dosáhli nejen celorepublikového významu, ale nesmazatelně se zapsali i do evropské, respektive světové sportovní historie.

Martin Faměra byl velkou hvězdou Španělska na OH v Tokiu. I o něm bude řeč v knize Pavla Pechouška | Video: Deník/ Kamil Jáša

„Ze Strakonic pochází řada sportovců, kteří svými výkony překonali nejen hranice kraje, ale celé České republiky či Československa. To je jeden z našich strakonických unikátů. Zdá se, že tu máme jakýsi sportovní vitamín,“ uvádí strakonický publicista a historik Jan Malířský.

„Výborná práce, kniha zasahuje do mnoha sportovních disciplín. Nenásilně a čtivě popisuje historii sportu u nás. Krásné jsou i fotografie. Jen je škoda, že se do knihy nevešlo více. Věřím, že autora čeká ještě minimálně jeden poločas," usmívá se Stanislav Kašpar ze strakonické České unie sportu.

Součástí knihy je bohatá fotografická galerie, která dokumentuje kariéru jednotlivých sportovců od dětství po dobu vrcholné slávy. Většinu také nafotil Václav Pancer, vynikající fotograf České tiskové kanceláře.

Křest knihy se bude konat na Pivovarské pouti v sobotu 22. 6. v 18.15 na hlavním pódiu.

V knize je dalších 13 zpovědí sportovců ze Strakonic, kteří si svými výkony dobyli uznání nejen na republikové úrovni. Svou kariéru v knize popisují a vzpomínají na ni:
Roman Turek - lední hokej
Alexander Salák - lední hokej
Vít Krejčí - basketbal
Miroslav Vondřička - basketbal
Jana Pichlíková - horská kola
Tereza Vanišová - lední hokej
Zdeněk Křížek - fotbal
Stanislav Zloch - enduro
Petr Kollros - plavání
Martin Mošovský - házená
Tomáš Havlík - stolní tenis
Jindřich Staněk - fotbal