Okresní reprezentanti z Kaplice zamířili do haly píseckých sršňů a v oslabené sestavě si u Otavy připsali vysokou porážku. Nyní spartakovce čeká těžká výzva, a to zvítězit v sobotu doma o více než 25 bodů (pozn. – semifinále se hraje na dva zápasy, kdy při dělbě vítězství rozhoduje vzájemné skóre).

Odveta v Kaplici se bude hrát netradičně až od 19 hodin. Ve druhém semifinále zvítězili hráči Legends ČB v Pelhřimově.

Sokol Sršni Písek C – Spartak Kaplice 89:64 (43:30) – 1:0 na zápasy

Cestou do Písku počítal kaplický trenér Milsimer ztráty. Ze zdravotních důvodů chyběli rozehrávač Míšek a kapitán Hejný, a tak šlo v dresu Spartaku do boje pouze sedm statečných. Role rozehrávače se ujal Čegan a celé utkání na této nezvyklé pozici zvládl. Písecký tým nastoupil posílen o Marka Plášila (předtím hrál v Brandýse a ve Spartě Praha), který byl tahounem sršňů za vítězstvím (v duelu zaznamenal 27 bodů).

Vstup do utkání patřil hráčům od Otavy. Domácí se rychle ujali vedení, které postupně navýšili na dvojciferný rozdíl (5. minuta – 12:2). Reakcí byl oddechový čas Spartaku, zklidnění a změna útočného postavení. Výsledkem bylo snížení stavu během jedné minuty na 14:9 – a time out přišel na domácí straně. Po jeho skončení se hrálo vyrovnaně, kdy se skóre vyšplhalo na 20:13 po první čtvrtině.Ve druhé desetiminutovce drželi Kapličtí s Píseckými krok. Útoky se přelévaly ze strany na stranu a na každý drobný odskok domácích hosté ihned odpověděli. Střelecky spartakovce držel především Petr Novotný (v této části hry zaznamenal 9 bodů, celkem pak 26). V polovině druhé periody odskočili sršni na 27:17, jenže Novotný s Čeganem byli k nezastavení a postupně snížili na 31:27 (17. minuta). To byl impuls pro oddechový čas Píseckých. Domácí tím nabourali rytmus hry a hned po návratu na hřiště si vzali zpět dvojciferný náskok (10. minuta – 40:29). Své vedení do poločasové přestávky pak ještě mírně navýšili na 43:30.

Vstup do třetího dějství byl v režii kaplických hráčů. Velkým nasazením v obraně a především vysokou úspěšností střelby ubrali spartakovci z nabytého manka 7 bodů (23. minuta – 43:37) a výrazně tak domácím zatápěli. Sršni nemohli chytit rytmus, naopak spartakovci dotáhli svou jízdu až k vyrovnání na 51:51 (28. minuta). Domácí si nevěděli rady s dobrou obranou hostů, sami střídali zónu a osobku, přesto nepokryli kaplické střelce. Jenže vysoké nasazení na obou polovinách hřiště a okleštěná kaplická sestava si vybraly svou daň. Svěřencům trenéra Milsimera začaly docházet síly, navíc v poslední minutě třetí periody odstoupil pro pět osobních chyb Ševčík – a iniciativu na hřišti začali přebírat domácí. Ti stihli ještě v závěru třetího hracího období odskočit na deset bodů – 61:51.Hosté nic nevzdávali a byli připraveni se o výsledek v posledních deseti minutách poprat. Ještě v polovině závěrečné čtvrtiny drželi přijatelný stav 66:57, avšak poté je sršní letka zcela převálcovala. Spartakovce navíc eliminoval i počet faulů, kdy hned čtveřice z hostujících hráčů dohrávala poslední pětiminutovku pod hrozbou vyfaulování. Písečtí tak získali důležité vítězství o pětadvacet bodů a výrazně tak nakročili k postupu do finále.

„Přijeli jsme do Písku oslabeni o dva hráče, kteří jsou celou sezonu střeleckými lídry týmu (pozn. – Míšek má průměr 15 bodu na zápas a Hejný 14,8 ). Navíc v písecké hale se nám příliš nedaří. Přesto musím klukům poděkovat, neboť hráli na hraně svých možností a pětatřicet minut drželi naději na výhru. Nakonec nás dostihl úbytek sil. Do odvety teď máme těžkou pozici, ale stále je to hratelné. Předem nic nevzdáváme a doufáme, že nás v cestě do finále podpoří i diváci,“ zve na sobotní večer do haly ZŠ Školní kaplický trenér Pavel Milsimer.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Novotný 26, Čegan 14, Adámek 12, Šulek 5, Ševčík 3, střídali: Vaniš 4, Pintner, trojky: 5 (Adámek 2, Čegan 2, Novotný 1), trestné hody: 21/13 (61,9%), čtvrtiny: I. 20:13, II. 23:17, III. 18:21, IV. 28:13.

Druhé semifinále: BK Pelhřimov – Legends České Budějovice 67:76 – stav série 0:1.

Odvety semifinále: Legends ČB – BK Pelhřimov (pátek 13. dubna), Spartak Kaplice – Písek C (sobota 14. dubna od 19 hodin, hala ZŠ Školní v Kaplici.

Jan Beň