Ve vyzdobeném a příjemném prostředí městské sportovní haly na Chvalšinské silnici uspořádali českokrumlovští badmintonisté Mistrovství ČR družstev dorostu 2015.

Na startu bylo osm silných týmů krajských přeborníků. Soutěž však měla již předem předpokládaného favorita, a to tým TJ Klimkovice, který do krumlovského podzámčí přijel ještě posílený Lukášem Holubem z Hradce Králové a Denisou Šikalovou z Benátek nad Jizerou. Vůbec všichni medailisté však měli ve svých týmech hostující juniory z jiných českých klubů. První „čistý" tým SKB Č. Krumlov byl nakonec v pořadí čtvrtý.

Mistrovství republiky bylo zahájeno nástupem všech družstev a přivítání účastníků provedli starosta města Český Krumlov Dalibor Carda a předseda SKB Radek Votava. Oba vyzvali účastníky k podání svých nejlepších výkonů, k bojovnosti a fair play hře, aby případně neodradili četné diváky od další návštěvy badmintonu.

Domácí úspěch

Českokrumlovští byli nalosováni do skupiny s Klimkovicemi, Sokolem Dobruška a Benátkami nad Jizerou.

Koučové domácího týmu byli před zahájením bojů velmi střízliví a za úspěch považovali postup mezi poslední čtyři. Družstvo, jehož základ tvořili dva zkušení junioři Sabina Milová a Jiří Novotný, doplněni loňskými žákovskými mistry republiky družstev Terezou Markovcovou, Danielou Jakešovou, Markem Jakešem, Nicolou Sivigliou a Martinem Sládkem, poprvé převedlo svou sílu hned proti Dobrušce. V podstatě zápasy proběhly poměrně hladce, a to vždy ve dvou setech. Pouze Marek Jakeš proti dobrušské jedničce Filipu Sedláčkovi svedl urputný a i chytrý zápas s těsným výsledkem (24:22, 22:20), čímž dovršil výhru domácích v utkání na 7:0.

V dalším zápase proti favoritovi z Klimkovic neměli mladí hráči SKB Č. Krumlov prakticky šanci na úspěch. Pouze Sabina Milová bojovala srdnatě proti Dominice Budzelové (21:15, 16:21, 17:21) – a i zde se zrodil jasný výsledek v poměru 0:7.

Mezi SKB a Benátkami se měl strhnout boj o druhou pozici ve skupině, ale když Dobruška porazila Benátky 5:2, bylo jasné, že to domácí již dotáhnou ke konečného úspěchu ve skupině. A výsledek 6:1 pro SKB to nakonec potvrdil. Jediný bod soupeř (Christian Savin) udělal přes Sivigliu, kterého zdolal 21:13 a 21:15.

Postup do nedělního semifinále byl na světě, ale byl i přece jen trochu nečekaný, když si uvědomíme, že kromě harcovníků Milové s Novotným jsou ostatní členové družstva ročník narození 1999, a tím byla většina soupeřů výrazně starších a silnějších. I proto se musí postup SKB mezi nejlepší čtyřku brát jako velmi dobrý výsledek.

V neděli nastupovali Krumlovští proti vítězi druhé skupiny Slovanu Vesec, jenž byl posílen o Pavlínu Krpatovou z Pardubic a Jovanu Skrčenou z Kladna. Nakonec Vesec dosáhl včas čtvrtého vítězného bodu a stanovil svůj postup do finále po výhře 4:2. Skóre však nevyjadřuje přesně možnosti domácího družstva, protože dva body vybojovali Sabina Milová a Marek Jakeš – oba po velmi dobrých výkonech. Zlomit se zápas mohl ve dvouhře Daniely Jakešové, která však nečekaně prohrála 17:21, 16:21. Čtyřhra juniorů dovršila porážku dosažením čtvrtého bodu soupeře a na dívčí debl už nedošlo.

Na druhé straně do finále postoupili hráči Klimkovic s hostujícím Holubem a Šikalovou po výhře nad pražským Meteorem.

V boji o bronz na mládí SKB čekal tedy Meteor Praha doplněný o Michaelu Fuchsovou z Pardubic – a domácí junioři neměli moc možností jak uhrát vítězné body proti posíleným Meteorákům. Dva úspěchy dodala děvčata Sabina Milová a Tereza Markovcová ze svých singlů. A opět pak nedošlo na silný debl Milová / Jakešová, a tak domácí tým bral „bramborovou" medaili za čtvrté místo, které je, jak již bylo řečeno, přece jen překvapivé.

Titul mistrů republiky vybojovali hráči TJ Klimkovice, kteří ve finále porazili Slovan Vesec jasně 4:1.

Konečné pořadí MČR družstev dorostu 2015: 1. TJ Sokol Klimkovice, 2. TJ Slovan Vesec, 3. TJ Sokol Meteor Radotín Praha, 4. SKB ČESKÝ KRUMLOV, 5. TJ Astra ZM Praha, 6. Sokol Dobruška, 7. BK 73 Deltacar Benátky nad Jizerou, 8. TJ Sokol Veselý Brno – Jehnice.

Jiří Frendl