Pohled na vystoupení badmintonistů krumlovského SKB při prvních v novém roce odehraných turnajích z mezinárodní i vrcholné domácí scény. V maďarské Pécsi se hrál mezinárodní turnaj družstev kategorie mladších žáků do 13 let. Český Těšín hostil celostátní turnaj dospělých – Memoriál Stanislava Krauze.

Zlatí žáci

Již podruhé startoval žákovský výběr České republiky na turnaji Nations to Nations v maďarské Pécsi, kde tentokrát měřili síly třináctiletí. Do reprezentace se svými výkony nominoval i hráč SKB Český Krumlov Tomáš Švejda, kterého doprovázel trenér Radek Votava.

Na turnaji startovalo deset družstev, která byla nalosována do dvou pětičlenných skupin. Českokrumlovský hráč byl do zápasů českého družstva nasazován na post týmové dvojky a pak většinou do chlapecké čtyřhry se svým stálým partnerem Janem Janoštíkem ze Sokola České Budějovice. V obou disciplínách Švejda uspěl na jedničku a vždy přinesl českému výběru plný počet bodů.

Čeští žáci ve skupině postupně porazili áčko Maďarska 5.4, Srbsko 5:4, Bulharsko 9:0 a United Team 9:0 – a postoupili z prvního místa do semifinále, kde se střetli s výběrem Slovenska. Mladé Slováky naši pokořili 8:1 a hladce prošli do finále, kde se znovu sešli se soupeřem ze skupiny – Srbskem. Tentokrát šli za celkovým vítězstvím velmi cílevědomě, nic neponechali náhodě, a tak nebylo divu, že mladí Češi, včetně krumlovského Švejdy, po pěti zápasech vedli již 5:0. Finále nakonec rozhodli pro sebe výmluvným poměrem 7:2.

Je třeba ještě jednou zmínit, že Tomáš Švejda nezaváhal ani v jednom z dvanácti zápasů a byl velkou oporou českého zlatého výběru.

Konečné pořadí: 1. Česká republika, 2. Srbsko, 3. Skyfall (Anglie), 4. Slovensko, 5. Maďarsko, 6. Slovinsko, 7. Rumunsko, 8. United Team (spojené družstvo se dvěma hráči ze Slovenska, Maďarska a Rumunska), 9. Maďarsko B, 10. Bulharsko.

Návrat Černé

Na těšínských kurtech při Memoriálu Standy Krauze (celostátní turnaj kategorie Grand Prix A) startoval z SKB Český Krumlov kvartet ve složení Hana Milisová, Lucie Černá, Sabina Milová a Jaromír Janáček.

Především bylo potěšitelné vidět zase Lucii Černou na kurtech po delší zdravotní odmlce. Marodka si však zařádila u dalších hráčů, a tak třeba Pavel Florián se teprve léčí a Jaromír Janáček odjel na turnaj sice připravený, ale po nemoci, kdy nemohl trénovat naplno. I tak dosáhl na pěkné umístění ve dvouhře mužů.

Janáček podlehl vyčerpán až v semifinále Valentovi z Mostu ve dvou setech (14:21, 19:21) a obsadil 3. místo. Ve čtyřhře byl s Pavlem Drančákem (Meteor Praha) zastaven v osmičce pozdějšími vítězi – jehnickou dvojicí Kohoutek a Světnička (18:21, 12:21).

Stálice českého badmintonu – Hana Milisová – si tentokrát sáhla na medailové umístění ve čtyřhře žen, kterou hrála s Lucií Černou. Krumlovské ženy nejprve přešly přes dvojici Ostrá a Smejkalová z Dobrušky (25:23, 21:11) a pak svedly vítěznou tradiční bitvu se sestrami Pilařovými z Ústí nad Labem (19:21, 21:12, 22:20). V zápase o finále již podlehly páru Bášová a Fuchsová (Meteor Praha / Pardubice) ve dvou sadách (16:21, 13:21).

Ve zbývajících disciplínách to pro Milisovou bylo ve dvouhře deváté a ve smíšené čtyřhře spolu s exkrumlovským Stanislavem Kohoutkem páté místo.

Po půlroční pauze si vybrala Lucie Černá těžký turnaj a při enormní zátěži obstála, i když ještě nemohla uplatnit své přednosti, jako jsou dravost a útočnost. Ve všech disciplinách ovšem přešla první kolo. Ve dvouhře z toho bylo páté a v mixu s Michalem Světničkou deváté místo.

Další zkušenosti vyjela sbírat na turnaj dospělých také krumlovská juniorka Sabina Milová. V singlu měla však hodně těžký los, když hned v prvním kole ji byla přisouzena pozdější vítězka a především výborná polská hráčka Kamila Augustynová, kterou je možné si ještě pamatovat z dob jejích bojů s tehdejšími juniorkami Milisovou a Brožovou. To byla pro Milovou tvrdá škola a po boji prohrála, i když po dobrých dvou setech (11:21, 16:21)! V párových disciplínách, ať ve čtyřhře s Bertou Ausbergerovou z pražského Proseku či v mixu s Jaromírem Janáčkem z toho byla pro Milovou shodně 9. místa.

Umístění hráčů SKB ČK – dvouhra: 3. Jaromír Janáček, 5. Lucie Černá, 9. Hana Milisová, 17. Sabina Milová, čtyřhra: 5. Janáček / Drančák, 3. Milisová / Černá, 9. Milová / Ausbergerová (ČK/ Prosek Praha), smíšená čtyřhra: 5. Milisová / Kohoutek (ČK / Jehnice), 9. Milová / Janáček, Černá / Světnička (ČK / Jehnice).