Seznam přihlášených na zítra startující 37. ročník Rallye Český Krumlov obsahuje dvaaosmdesát soudobých a šestnáct historických vozů.

Ve startovním poli třetího závodu Mezinárodního mistrovství České republiky 2009 by se mělo objevit 55 aut skupiny N a 27 vozů zařazených do skupiny A. Tradičně nejpočetněji obsazenou ve skupině N je třída N4 s 37 vozy (z toho 23 mitsubishi). Třída N3 čítá osm, N2 šest a nejslabší N1 čtyři vozy.

Skupině A početně dominuje třída A6 s 13 vozy, ve třídách A7 a A5 je přihlášeno shodně po sedmi autech. V poli historiků uvidí diváci to nejlepší, co současná tuzemská soutěžácká scéna v této kategorii nabízí.

Česká špička

Prvních dvaadvacet startovních čísel MMČR obdrželi jezdci, jimž byla pro letošek přidělena národní priorita ASN. Současná kompletní česká špička pojede na vozech skupiny N4. Jako první vyrazí na trať Roman Kresta a Petr Gross s Peugeotem 207 S2000, úřadující mistři republiky a průběžně vedoucí posádka letošního MMČR. Vítězové Rallye Český Krumlov z let 2000, 2004, 2007 a 2008 přijíždějí s cílem obhájit loňské prvenství, čímž by se mimo jiné zapsali i do historických tabulek pěti vítězstvími na zdejších tratích (kromě Kresty čtyřikrát u nás vyhráli pouze Pavlík a Křeček).

S číslem 2 pojedou mnohonásobní republikoví šampioni, letos zatím druhá posádka MMČR, suveréni RČK 2002 a 2003 a loni v Krumlově absolutně druzí Václav Pech a Petr Uhel. S „trojkou“ uvidíme třetí vůz průběžné klasifikace MMČR a bronzové z loňského ročníku RČK Pavla Valouška a Zdeňka Hrůzu.

Kresta před rokem porazil Pecha o minutu a třetí Valoušek ztratil na vítěze 1:12 minuty. Vítězná posádka vyhrála devět ze čtrnácti rychlostních zkoušek, Pech byl nejrychlejší třikrát a Valoušek jednou. Pouze jedinou erzetu vyhrál někdo jiný.

Zatímco Pecha i Valouška spatříme letos opět v mitsubishi, Kresta přesedlal na vůz kategorie Super 2000. S ním má letos na svém kontě vítězství z Valašky a druhé místo ze Šumavy, vede šampionát a je považován za největšího favorita na celkové prvenství. Důstojnými soupeři mu ale budou jak Pech, tak i Valoušek, kteří se před dvěma týdny blýskli ve Slovinsku při Rally Saturnus, podniku zařazeném podobně jako Rallye Český Krumlov do FIA Evropského poháru. Pech ve Slovinsku vyhrál, Valoušek dojel druhý.

Kromě současně nejrychlejší české trojky přivítáme zítra na trati ale i další piloty figurující v „top 10“ Mezinárodního mistrovství České republiky (5. místo Běhálek – Subaru, 7. Hozák – Mitsubishi, 9. Trojan – Mitsubishi, 10. Tarabus – Fiat Punto S2000) a vedoucí jezdce z jednotlivých objemových tříd.

Do Rallye Č. Krumlov je přihlášeno také pět cizinců – Slováci Gavlák (Mitsubishi start. číslo 17) a Ballay (Citroën 62), Polák Habaj (Citroën 36), Ukrajinec Tamrazov (Subaru 45) a Němec Heinen (Renault Clio 55).

Domácí devítka

V domácím prostředí se budou chtít předvést v co nejlepším světle také soutěžáci z našeho regionu a z místních týmů. Pojedou v devíti vozech (8 v MMČR, 1 v MČR HA).

Více si o českokrumlovských zástupcích přečtete v pátek.

Jaroslav Kacerovský