Tragédií ukončená Valaška se stopou krumlovských želízek

Valašské Meziříčí - Jeden pilot a dva navigátoři z regionu absolvovali celou první etapu nešťastné soutěže.

1.4.2009

Třetí společný start západočeského jezdeckého matadora Vlastimila Hodaně a českokrumlovského navigátora Františka Poláčka (na snímku z RZ 5) byl po dvou předchozích odstoupeních korunován na Valašce druhým místem ve třídě A5.Foto: Jaroslav Kacerovský

První letošní závod sedmidílného seriálu Mediasport Mezinárodního mistrovství ČR v rallye 2009 – Cetelem Valašská rally – se zapíše do historie českých automobilových soutěží černým písmem.

Zrušená soutěž

V sobotu 28. března dopoledne havarovalo na trati RZ 7 Trúba Mitsubishi Lancer EVO IX slovenská posádky bratrů Lapdavských. Auto vyletělo mimo trať a usmrtilo tři osoby nacházející se mimo vyhrazenou zónu pro diváky. Soutěž byla poté předčasně ukončena a bez dalších oficialit byly vyhlášeny výsledky. Zvítězili úřadující mistři republiky Roman Kresta a Petr Gross (Peugeot 207 S 2000) před dvojicí Jan Kopecký a Petr Starý (Škoda Fabia S 2000) a třetími v pořadí Václavem Pechem a Petrem Uhlem (Mitsubishi Lancer EVO IX).

Z letošní Valašské rally, do níž odstartovalo 73 aut, odjelo celé startovní pole pouze šest pátečních vložek a 68 měřených kilometrů.

Páteční martyrium

Průběh páteční etapy byl poznamenán nevlídným počasím, tmou a vytrvalým deštěm, kdy nejvíce problémů posádkám působilo kluzké bláto a nečistoty vytahané na trať téměř čtyřicítkou silných čtyřkolek jedoucích vpředu. Pro posádky s vyššími startovními čísly – a zejména pro ty, které se netrefily před startem první sekce do správného obutí – pak druhé a především třetí průjezdy vložkami Vysoká i Santov nebyly o závodění, ale bojem o přežití a udržení se na trati.

V sobotu, která začala příjemným počasím, se mělo jet osm měřených testů s celkovou délkou 95 kilometrů, ale do první z nich (RZ Trúba) odstartovala jen asi třicítka aut. Zbytek startovního pole se s ohledem na tragickou událost a ukončení rally už nesvezl.

Okresní trojlístek

Všechna naše želízka startovala v poslední desítce jezdeckého pole (67 Jiří Šmíd – Michael Stiksa, 69 Vlastimil Hodaň – František Poláček, 72 Jan Jakubec – Pavel Kacerovský), a tak si do sytosti užila všechny doprovodné jevy páteční noci. V sobotu ani jedna z našich posádek do první zkoušky nevyjela a v konečné klasifikaci skončila na příčkách, které si zajistila v pátek.

Jiřího Šmída, jenž stál na startu rally v posledních šesti letech teprve potřetí a navíc ještě nikdy nezávodil na vodě, kromě počasí trápila jeho letitá „evo šestka“ celý páteční večer. Zřejmě nadměrná vlhkost či voda v elektronice nedovolily motoru více než tři tisíce otáček za minutu, a to po startu do každé ze šesti vložek. Motor se probral k životu a začal točit naplno vždy až po kilometru jízdy, ale postupně narůstající časová ztráta držela Šmída se Stiksou celou první etapu nade dnem výsledkových tabulek nejpočetněji obsazené třídy N/2000.

Vlastimila Hodaně s Františkem Poláčkem žádné technické problémy tentokrát nepotkaly. Poté, co Březík a Mika odstoupili v RZ 2, resp. RZ 4 pro technické závady, ze tří soupeřů ve třídě A/1400 jim zbyl jen jediný – rychlý Šašek se Škodou Fabia. Ten s výjimkou první vložky vyhrál zbývajících pět pátečních erzet a v cíli etapy už měl na Hodaně vytvořen do soboty dostatečný náskok.

Jan Jakubec s Pavlem Kacerovským se jako řada dalších posádek netrefili do správné volby obutí pro první sekci, a tak se vodou a blátem proklouzali na prořezaných slickách a intermediích. Nevhodné gumy a po dvou loňských haváriích této posádky současně i větší respekt ze zdejších tratí pro ní znamenal pět čtvrtých a jeden pátý čas. Šestnáctistovkám dominovala dvojice „střelců“ na hondách Pešl a Blaťák, jež postupně ujížděla dalším čtyřem vozům. Ve středu pole se odehrával boj mezi Dunovským a Jakubcem, za nimi se propadal Pelech s hondou a z poslední příčky se nedokázal od startu až do cíle odlepit Polák Kurnicki se swiftem.

Konečné umístění našich posádek: Šmíd – Stiksa (36. ve třídě N4, 54. absolutně), Hodaň – Poláček (2. ve třídě A5, 52.), Jakubec – Kacerovský (4. ve třídě N2, 53. absolutně).

Jaroslav Kacerovský

1.4.2009 VSTUP DO DISKUSE

Žena usedla za volant i přes zákaz řízení

Krumlovský trenér Václav Domin (vpravo) byl i přes prohru s kvalitní přípravou s německým soupeřem na hlubocké umělce spokojený.

Slavoj si místo Platanu dal mezinárodní mač s Němci

Horská služba zachránila běžkaře, pomoc volal přes aplikaci Záchranka

Šumava - Německého běžkaře v terénu u státní hranice dnes 18. února odpoledne zachraňovali členové Horské služby přes perfektně fungující aplikaci Záchranka.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

Výhra ve skupině! Češi si poradili i se Švýcary

/FOTOGALERIE/ Ani ve třetím olympijském zápase nenašli hokejisté České republiky přemožitele a po úspěších nad Koreou a Kanadou v neděli ráno našeho času porazili Švýcarsko 4:1. Tím si zajistili vítězství ve skupině a přímý postup do čtvrtfinále.