Pět mladých badmintonistů z Českokrumlovska se představilo v pražské Vinoři na mistrovství České republiky kategorie mladšího žactva U13.

Českokrumlovský SKB reprezentovali sourozenci Daniela a Marek Jakešovi společně s Terezou Markovcovou, Sokol Křemže do hlavního města vyslal Petra Berana a Matyáše Jandu.

Ve výborném světle se opět převedl mladíček z Podkletí Petr Beran, který domů vezl hned tři cenné kovy – jednu zlatou a dvě stříbrné medaile. Na tu nejcennější Beran dosáhl v chlapecké čtyřhře po boku Vojtěcha Lapáčka z Č. Budějovic, když jako první nasazená dvojice potvrdili roli favoritů a v závěrečném boji o zlato pokořili plzeňské Kurala s Loudou 22:20, 17:21 a 21:15.

Roli nasazených jedniček Petr Beran s pardubickou Pavlínou Krpatovou však nevyužili ve smíšené čtyřhře. Do finále sice postoupili bez ztráty jediného setu, potom však nestačili na Jana Loudu s Bertou Ausbergerovou (Bílá Hora Plzeň / Prosek Praha), kteří vyhráli poměrně přesvědčivě 21:14 a 21:9.

Ve finále byl Beran rovněž v prestižním singlu. Zápas proti Janu Loudovi však musel po setech 21:19 a 20:22 skrečovat ve třetí sadě za stavu 1:8 v jeho neprospěch. Nikdo však křemežskému hráči nevezme stříbrné medaile, které v těchto disciplínách získal.

Z Českokrumlovských měli nejblíže k medaili sourozenci Jakešovi ve smíšené čtyřhře. Nepovedené koncovky setů čtvrtfinálového zápasu proti budějovicko-klimkovickému páru Lapáček a Švábíková je však o místo na stupních připravily. Ve výsledcích tedy figurovali jako pátí.

Stejná příčka byla Jakešovým souzena i v ostatních disciplínách. Ve dvouhře působení Marka Jakeše ukončil před branami semifinále Lapáček, badmintonista Sokola ČB. Debl hrál krumlovský mladík po boku Marka Aubuse z Hradce Králové a společně skončili rovněž pátí. Daniela Jakešová s Terezou Markovcovou dosáhly na totožnou příčku i v dívčí čtyřhře, když nestačily na pozdější mistryně republiky Ausbergerovou a Srncovou.

Singl mladších žákyň se našim nadějím příliš nepovedl. Lepší z dvojice Tereza Markovcová vyhrála jeden zápas nad šestou nasazenou Pavlínou Krpatovou a skončila devátá. Daniela Jakešová nepostoupila ani z prvního kola, stejně jako Matyáš Janda z Křemže v chlapecké dvouhře. Ten navíc obsadil ve čtyřhře s Michalem Vitošem z Českého Těšína deváté místo.

„Petr Beran dovršil na mistrovství skvělou sezonu. Celoročně prokazuje, že patří v této kategorii k úplně nejlepším. Moc jemu i celému křemežskému badmintonu gratuluji. Z našeho pohledu to bylo mistrovství bez medaile, a to je vždy trochu smutné. Určitě nám chyběl Nicola Siviglia, a to nejvíce ve čtyřhře. S Markem jim to hodně šlo a ve čtyřhře chlapců by bylo k medaili asi nejblíže. Co do pátých míst, uhrála naše trojice prakticky letošní maxima, ale předvedená hra nebyla optimální. Jsem však rád, že jsem na šampionátu byl a mohl naše naděje vidět v akci. Na tréninku ovšem hrají o mnoho lépe, s daleko větší chutí. Je ale třeba klidně pokračovat v načaté práci a doufat, že se v nich probudí větší šelmy, které si půjdou za lepším výsledkem!" zhodnotil vystoupení svých svěřenců trenér SKB Č. Krumlov Radek Votava.

Zrcadlo výsledků

Dvouhra – chlapci: 2. Petr Beran (Křemže), 5. Marek Jakeš (SKB ČK), 17. Matyáš Janda (Křemže), dívky: 9. Tereza Markovcová, 17. Daniela Jakešová (obě SKB ČK).

Čtyřhra – chlapci: 1. Beran / Lapáček (Křemže / Sokol ČB), 5. Aubus / Jakeš (Hradec Králové / SKB ČK), 9. Janda / Vitoš (Křemže / Český Těšín), dívky: 5. Jakešová / Markovcová (SKB ČK).

Smíšená čtyřhra: 2. Beran / Krpatová (Křemže / Pardubice), 5. Jakeš / Jakešová (SKB Český Krumlov).