Ohlédnutí za vystoupeními badmintonistů z našeho regionu na posledních odehraných turnajích v zahraničí i na domácí scéně.

MM Slovinska

Slovinského mezinárodního mistrovství dospělých v Medvode se zúčastnil trojlístek SKB Č. Krumlov ve složení Pavel Florián, Lucie Černá a Jaromír Janáček.

Jako první zahájil turnaj už ve čtvrtek junior Janáček kvalifikací do hlavní soutěže dvouhry, kde v 1. kole porazil po 22 minutách nejlepšího slovenského juniora Hliničina (21:15, 21:18) a oplatil mu tak lednovou porážku z Polska. Kamenem úrazu se mu však stal Vietnamec Tuan Duc Do. Neznámý exotický soupeř Janáčka zaskočil natolik, že skončil na jeho raketě ve dvou setech (10:21, 17:21).

I ve smíšené čtyřhře s Černou narazil Janáček na vietnamskou dvojici Tuan Duc Do / Thu Huyen Le a v podobném duchu jako v přecházející dvouhře dokázali první set zkazit a druhý odbojovat, ale marně (8:21, 18:21).

Dalším zápasem našich hráčů byla dvouhra Floriána, který potkal nasazenou dvojkou Yuhan Tana z Belgie. Florián bojoval, ale vlastní chyby nakonec rozhodly o porážce ve dvou setech (13:21, 16:21).

Na soupeře z Evropy narazila až Černá, která se v 1. kole singlu utkala s maďarskou reprezentantkou Vargovou a postoupila (21:11, 21:16). V dalším kole hrála s Vietnamkou Huyen Le a opět přišel stejný scénář, když první set hladce prohrála (7:21), ve druhém předvedla daleko lepší výkon, ale po výsledku 18:21 ztratila šanci na čtvrtfinále.

Nejvíce se dařilo Floriánovi s Kopřivou z Dobrušky ve čtyřhře. O čtvrtfinále hráli s dobrým německým reprezentačním párem Heumann a Wadenka a vyhráli 18:21, 21:14 a 21:9. V boji o semifinále je čekala dvojice Fox a Stawski z Anglie. Tento zápas byl pro oba moc těžký,  setkání s mistry čtyřhry trvalo 24 minut a hladce prohráli (10:21, 15:21) – přesto pěkné 5. místo.

Umístění hráčů SKB ČK na MM Slovinska – dvouhra: 17. Florián, 33. Janáček, 9. Černá,  čtyřhra: 5. Florián / Kopřiva (ČK / Dobruška),  smíšená čtyřhra: 17. Janáček / Černá.

Přebor ČOS

Badmintonisté Sokola České Budějovice pořádali z pověření ČOS otevřený Přebor České obce sokolské družstev mládežnických kategorií.

Soutěžilo se ve třech kategoriích do 13, 15 a 19 let. Na startu bylo 22 týmů žákovských a dorosteneckých kategorií. Na přeboru startovala také tři  družstva SKB ČK se 17 borci (jedno do 15 let a dvě do 13 let).  Zejména pro starší žáky to byla dobrá příprava před Mistrovstvím ČR.

Sestavy SKB ČK – A tým do 13 let:  Maříková, Klampflová, Švejda, Perník, Maroušek, B tým do 13 let: Šmikmátorová, Jedličková, Štronerová, Novotný,  Oros. Dále ještě krumlovská  Hejnová a křemežská Matoušková hrály za Sokol Č. Budějovice.

Áčko SKB ve skupině skončilo na 2. místě, když s Klimkovicemi prohrálo 3:7 a zdolalo béčko Sokola ČB 7:3. Béčko  ve skupině remizovalo 5:5 s Radotínem a prohrálo  s béčkem Klimkovic 2:8 – a bylo z toho také 2. místo. Pak se ještě oba krumlovské týmy ve vzájemném zápase utkaly o 7. místo a úspěšnější bylo áčko, které vyhrálo 8:2.

Pro českokrumlovský tým starších žáků do 15 let byla tato soutěž brána hlavně jako dobrá příprava na Mistrovství ČR družstev, jehož pořadatelem bude o nadcházejícím víkendu právě badmintonový klub SKB Český Krumlov.

Tým SKB Č. Krumlov ve složení Daniela Jakešová, Tereza Markovcová, Andrea Stropková, Marek Jakeš, Nicola Siviglia a Martin Sládek měl v základní skupině za soupeře áčko Dobrušky a béčko domácího Sokola ČB. Krumlovští základní skupinu po jasných výsledcích 10:0 se Sokolem ČB a 8:2 s Dobruškou vyhráli a postoupili do finále.

Do boje o zlato nastoupili proti tradičnímu soupeři – áčku Sokola Č. Budějovice. Karty byly rozdány v podstatě předem, když krumlovští chlapci bojovali, hráli i slušně technicky, ale byli pod stálým tlakem fyzicky vyspělejšího soupeře. Ve dvouhře Jakeš dělal proti Lapáčkovi co mohl, ale prohrál (15:21, 6:21). Podobně vypadal i chlapecký debl, když Jakeš se Sivigliou se proti Lapáčkovi s Jindrou nemohli prosadit (15:21, 13:21). Čest zachraňovala děvčata. Jakešová si s přehledem poradila s Tůmovou (21:13, 21:11), v deblu pak Jakešová s Markovcovou zdolaly dvojici Tůmová a Šimoníková (21:18, 21:16). Utkání tak bylo rozhodnuto mixem, který se hrál už na začátku, a Sládek se Stropkovou podlehli páru Jindra a Šimoníková (10:21, 10:21). Konečný stav byl 6:4 pro domácí.

Druhé místo není neúspěch a svědčí o vyrovnanosti krumlovského týmu. Start na PČOS byl dobrou  příležitostí vyzkoušet formu před domácím MČR.

Konečné pořadí Přeboru ČOS – kategorie mladší žáci U13: 1. Sokol Č. Budějovice (v sestavě s Matouškovou z Křemže), 2. Plzeň Doubravka, 3. Plzeň Doubravka B, 4. Klimkovice B, 5. Klimkovice, 6. Dobruška, 7. SKB Č. KRUMLOV, 8. SKB Č. KRUMLOV B, 9. Sokol Č. Budějovice B, 10. Radotín.

Kategorie starší žáci U15: 1. Sokol Č. Budějovice, 2. SKB Č. KRUMLOV, 3. Radotín, 4. Dobruška, 5. Sokol Č. Budějovice B, 6. Dobruška B.

Kategorie starší dorost U19: 1. Radotín, 2. Klimkovice, 3. Sokol Č. Budějovice, 4. Plzeň Doubravka, 5. Klimkovice B, 6. Radotín B.

Jiří Frendl