Netradičně až v březnu si v kaplické hale dali dostaveníčko hráči, kteří již dosáhli zralého věku. Konal se již šestý ročník halového turnaje v sálové kopané hráčů nad 35 let, tentokráte jako Staropramen Old Boys Cup.

Oproti minulému ročníku doznalo startovní pole jediné změny, když absentující Kamenný Újezd nahradil celek až z Vysočiny. Do Kaplice zavítali od Třebíče hráči týmu Rebels Okříšky.

Deset týmů bylo nasazeno do dvou pětičlenných skupin, přičemž určující bylo pořadí z loňského ročníku. Boje v základních skupinách pak určily nasazení do čtvrtfinálového pavouka, do kterého postoupily první čtyři celky. Hrací doba byla 1x 15 minut.

Obhájcem prvenství byl krumlovský Slavoj, který v každém z pěti předchozích ročníků postoupil do finále. Na příčky nejvyšší však pomýšlely i jiné týmy. Mezi ně určitě patřil pořádající Paroh team, silný celek Trhových Svinů a pořadatelé předpokládali, že vysoko se budou pohybovat i Rebelové. Bohužel před samotným začátkem se organizátoři dozvěděli o neúčasti kaplické Rafandy, což mělo za příčinu, že v áčkové skupině si to týmy s jistotou postupu rozdaly v uvozovkách jen o lepší nasazení do čtvrtfinálového pavouka.

Základní skupiny

Skupina A: Obhájce z Krumlova potvrdil roli papírového favorita a skupinu ovládl bez ztráty bodu. Milým překvapením byly výkony starších pánů z Vyššího Brodu. Ti loni obsadili až poslední místo, ale letos sehráli velice dobré zápasy a zcela po zásluze postupovali z druhého místa. Pokud v souvislosti s Dynamem hovoříme o milém překvapení, tak rozhodně za očekáváním zůstaly výsledky i výkony Dolního Dvořiště. Jediná jejich výhra byla kontumační nad Rafandou a při nerozhodném výsledku s malontským Hraničářem, jim třetí místo zajistilo jen lepší skóre. Malontští do čtvrtfinále šli ze čtvrtého místa a bylo tedy jasné, že ve vyřazovací části je čeká vítěz skupiny B.

Výsledky skupiny A: Rafanda 4x kontumace 0:5, D. Dvořiště – Malonty 1:1, V. Brod – D. Dvořiště 2:0, Malonty – V. Brod 0:3, D. Dvořiště – Č. Krumlov 1:3, Č. Krumlov – Malonty 4:0, V. Brod – Č. Krumlov 0:3.

Skupina B: Béčko vypadalo dle papírových předpokladů jako těžší. Nic jiného než postup rozhodně nečekali hráči Parohu, Trhových Svinů a do čtvrtfinále se chtěli podívat i nováčci od Třebíče. Pořádající Paroh nakonec skupinu vyhrál bez ztráty kytičky, když si v zápase o první místo poradil s Trhovými Sviny. Rebels Okříšky první dva duely proti favoritům celého turnaje těsně prohrál, v dalších střetnutích si ale s přehledem poradil a bral třetí místo. Posledním čtvrtfinalistou se stalo Rambo, které s Titány remizovalo a díky lepšímu skóre se mohlo těšit na vyřazovací boje.

Výsledky skupiny B: Paroh – Titáni 3:2, Tr. Sviny – Rambo 2:1, Okříšky – Paroh 2:4, Titáni – Tr. Sviny 1:5, Rambo – Titáni 1:1, Tr. Sviny – Okříšky 2:1, Rambo – Paroh 1:3, Titáni – Okříšky 0:6, Paroh – Tr. Sviny 2:1, Okříšky – Rambo 5:0.

Vyřazovací boje

1. čtvrtfinále: Č. Krumlov – Rambo 3:1. V prvním čtvrtfinále historicky nejúspěšnější tým kaplického turnaje sice po brance Ševčíka prohrával, ale pak trefami Schönkypla, Wernera a Haláčka výsledek otočil a zaslouženě šel dál.

2. čtvrtfinále: Tr. Sviny – D. Dvořiště 3:1. Také zde si postup do semifinále vybojoval papírový favorit, který odskočil po trefách Picka a Gažáka na 2:0. Dvořiště sice tři minuty před koncem zásluhou kapitána Pavla Pechy vykřesalo jiskru naděje, kterou však v závěru sfoukl pečetící třetí brankou Jindra.

3. čtvrtfinále: Paroh – Malonty 8:0. Tento duel měl jednoznačného favorita v týmu pořádajícího Parohu, který po jednoznačném průběhu nepřipustil pochybnosti. V dresu vítězů řádili pětigólový Milan Sedlák a autor hattricku Petr Janura.

4. čtvrtfinále: V. Brod – Okříšky 2:5. V posledním duelu byl mírným favoritem tým z Vysočiny. Vyšebrodští sice po zásazích Sojky a Syrovátky sahali po překvapení, ale Rebelové rychle srovnali a pak dokonali obrat. Po dvou gólech vítězů zaznamenali Večeřa s Vackem, jednou se trefil Voda.

Mezi nejlepší kvartet postoupily týmy, které v průběhu turnaje prokazovaly nejvyšší výkonnost – a nebylo tedy překvapením, že právě tyto čtyři celky byly v semifinále.

1. semifinále: Č. Krumlov – Tr. Sviny 2:2 na penalty 2:1. V prvním semifinále byl mírně favorizován Slavoj, který se také rychle ujal vedení první turnajovou trefou Matuše. Když pak v polovině duelu navýšil vedení Štrob, vypadalo vše na jasnou záležitost. Jenomže dvě minuty před koncem vstřelil kontaktní branku Brožka a při hře bez brankáře Svinenští v poslední minutě zásahem Šafránka manko smazali – a prvního finalistu musela určit penaltová loterie. Rozhodnutí padlo ve třetí rundě, kdy Pickovu ránu Vincík zneškodnil a následně poslal Slavoj do finále Petřík.

2. semifinále: Paroh – Okříšky 3:1. V repríze duelu ze základní skupiny se opět radovali Parožáci. Ti vedli od 2. minuty po signálu ze standardky, který zakončil Janura. Soupeř odpověděl v 6. minutě stejnou mincí a Kotrba srovnal. Vedení Parohu ve 12. minutě znovu vrátil Janura. Hosté v závěru sáhli ke hře bez brankáře a do prázdné pečetil postup Kaplických třetím gólem Sedlák.

O 3. místo: Tr. Sviny – Okříšky 4:2 na penalty. O bronzu se rozhodovalo tradičně v rozstřelu, který lépe zvládli Svinenští. Rozhodující penaltu proměnil Jindra.

Finále: Paroh – Č. Krumlov 3:1. Do boje o zlato dokráčely stejné týmy jako v minulém ročníku. Finálový souboj přinesl taktickou bitvu a byl dlouhé minuty bezbrankový. Skóre se poprvé měnilo až v 8. minutě, kdy odrazem od tyče dostal míč do krumlovské svatyně Kolek. Za další tři minuty se přesnou střelou po zemi prosadil Janura – a Parožáci měli nakročeno k triumfu. Závěr však byl ještě notně dramatický. Slavojáci sáhli ke hře bez brankáře a Schönkypl v pozici „falešného" gólmana napálil nejprve břevno a na začátku poslední minuty již skrytou střelou po zemi snížil na rozdíl jediné branky. Z dalšího tlaku se však Slavoj vyrovnání již nedočkal. Naopak, domácí Milan Sedlák gólem v posledních vteřinách potvrdil triumf Paroh teamu a pro sebe si jedenáctým gólem zajistil post nejlepšího střelce turnaje.

Vydařené klání

Pořadatelé samozřejmě nezapomněli ocenit individuální výkony. Koruna nejlepšího střelce turnaje, jak již bylo řečeno, připadla Milanu Sedlákovi z pořádajícího Paroh teamu. Nejlepším gólmanem organizátoři zvolili brankáře Trhových Svinů Pavla Lenka, který po celý turnaj chytal výborně a jen málokdo věřil, že v kolonce datum narození má tento matador napsaný rok 1954. Nejlepším hráčem klání byl pořadateli vyhlášen zcela po zásluze Petr Janura, který po celý turnaj táhl Paroh team k příčkám nejvyšším a navíc také střelecky zdatně sekundoval Sedlákovi.

I v pořadí již šestý ročník halového turnaje hráčů nad 35 let se vyvedl na výbornou. Nutno také zmínit, že turnaje se zúčastnila řada hráčů narozená dříve než před 35 lety. Jen pro orientaci uvádíme trio nejstarších hráčů turnaje. Tím nejzkušenějším byl gólman Pavel Lenk (ročník 1954), v závěsu za ním byl o měsíc mladší Josef Kovačík z Vyššího Brodu a toto duo doplnil obránce vítězného Parohu Bohuslav Svoboda (1958).

Celý turnaj odřídila trojice arbitrů Martin Kučera, Ladislav Kuzma a Robert Granec. I jim patří poděkování pořadatelů, kteří též děkují všem sponzorům.