Nedílnou součástí předvánočního shonu bývá v Kaplici již více než deset let turnaj v halovém fotbale, chcete-li v sálovce, pořádaný kaplickým Paroh teamem, který se tentokráte hrál jako ŽIŽKA PAROH CUP.

Do jedenáctého ročníku se přihlásilo celkem šestnáct týmů, který byly rozlosovány do čtyř čtyřčlenných základních skupin. Vítězové si zajistili postup přímo do čtvrtfinále, týmy z druhých a třetích míst si to mezi sebou  o postup mezi nejlepší osmičku musely rozdat v osmifinále. Pro družstva z posledních míst turnaj končil již v sobotu.

Základní skupiny

Skupina A: Stalo se již tradicí, že obhájce je nasazen do áčka a turnaj zahajuje. Jenomže v pátek ve večerních hodinách obdrželi pořadatelé omluvenku od týmu Kladiváři Roudné, kteří oznámili, že nedorazí, ačkoliv pár hodin před tím účast potvrdili. Poněkud zvláštní jednání… Bylo tedy jasné, že zbývající tři týmy mají zajištěný postup a hrálo se tedy „pouze" o to, kdo bude mít ve vyřazovacím pavouku lepší nasazení. Obhájce PCO kvalitu bezezbytku prokázal a suverénně skupinu vyhrál. Výsledky: Bizoni – De Número 2:3, PCO – De Número 8:0, PCO –  Bizoni 8:1.

Skupina B: Ani druhá dopolední skupina neměla plnohodnotné zastoupení. Zde však zasáhla vyšší moc. Náledí ochromilo prakticky celou  republiku a tým Antitalentů kvůli dopravní nehodě nedorazil, naštěstí se událost obešla bez zranění. V béčku byl favoritem loni čtvrtý Velešín, ale skončil s bilancí jedné kontumační výhry, remízy a prohry až třetí o skóre za pořádajícím Parohem. Skupinu suverénně bez ztráty ovládl celek Red Bull Rebels. Výsledky: Velešín – Rebels 4:6, Paroh – Rebels 0:1, Velešín  – Paroh 2:2.

Skupina C: Odpolední céčko se už odehrálo v plném počtu. Nasazeným celkem byl obhájce stříbra, krumlovský Slavoj. Vysoko však mířil i Borek. Favorité také první zápasy vyhráli. Následně však Slavoj bodově tratil s Drunkers. Borek si pak  poměrně s přehledem poradil se Slavojem a dál šel z prvního místa. Druhý skončil Slavoj a třetí byli Drunkers. Výsledky:  Slavoj ČK – Trinidad 4:2, Borek – Drunkers 3:1, Slavoj –  Drunkers 3:3, Borek – Trinidad 3:1, Slavoj – Borek 0:4, Drunkers  –  Trinidad 3:3.

Skupina D: V déčku papírové předpoklady favorizovaly Sin City, jehož hráči loni brali bronz a jsou historicky druhým nejúspěšnějším celkem  turnaje. Jenomže hned v prvním utkání padla kosa na kámen a Sin City prohrál s týmem  Bomby k tyči z Kamenného Újezdu. Ten pak s bilancí dvou výher a remízy skupinu vyhrál, jen horším skóre byl druhý Kobra team a třetí místo obsadili Bombarďáci Větřní. Výsledky: Sin City – Bomby 0:1, Kobra  – Bombarďáci 3:1, Sin City – Bombarďáci 2:4, Kobra – Bomby 2:2, Sin City – Kobra 1:4, Bombarďáci –  Bomby 1:6.

Vyřazovací boje

1. osmifinále: Kobra – Velešín 7:1 (Lengyel 2, Rakovan 2, Voříšek, Tejml, Pat. Švantner – M. Pulec).  První nedělní vyřazovací duel přinesl pohodový postup Kobry.

Bizoni – Slavoj ČK 1:0 po penaltách. Druhý duel byl malým derby, neboť v dresu Bizonů nastoupila řada hráčů hájící barvy Slavoje ve velkém fotbale. Taktická bitva s minimem šancí dospěla až do penaltového rozstřelu, v němž se o postupovou trefu Bizonů postaral Roman Mertl.

Paroh – Bombarďáci 4:1 (Vávra 2, Sedlák, Kuzma – Grznárik). Zápas tradičních soupeřů ovládl tým pořadatele a Bombarďákům nepomohlo ani posílení o hráče, kteří v sobotu hráli první ligu v sálové kopané.

Drunkers – De Número 5:4 po penaltách (J. Smolen 2, Gondek, Jo. Ševčík, F. Kouba – M. Kouba 2, D. Smolen, Řežáb). Poslední osmifinálový duel proti sobě svedl dva kaplické týmy  – a byl to zápas  rozdílných poločasů. V tom prvním diktovali tempo hry Drunkers a do druhé půle vstupovali s pohodlným tříbrankovým náskokem. Jenomže druhý poločas doslova odflákli a soupeř trestal. Bitva tak dospěla až do penaltové loterie, ve které byli šťastnější zkušenější Drunkers.

1. čtvrtfinále: PCO – Kobra 4:2 (Mašát, Pouzar, Hrbáč, Novák – Lengyel, Voříšek).  Hodně prestižní bylo první čtvrtfinále. Řada hráčů obhájce prvenství PCO prošla budějovickým Dynamem, a tak se jednalo prakticky o derby, v němž se nakonec projevila větší sehranost nejúspěšnějšího týmu turnaje.

Rebels – Bizoni 10:3 (Radouch 5, Linhart 3, Funda, Dvořák – Sivák, M. Staněk, Havelec).  Poločas byl ještě celkem vyrovnaný, ale po obrátce se druhé čtvrtfinále stalo jednoznačnou záležitostí Rebelů, kteří do semifinále pronikli po výrazné dvouciferné výhře. Polovinu branek vítězů dal David Radouch!

Borek – Paroh 6:2 (Příhoda 3, Sulek, Novotný, Picka – Preusler, J. Říha). V tomto duelu bylo až do 10. minuty skóre bezbrankové. Závěr půle však ovládli hráči Borku a třemi góly odskočili. Krátce po změně stran Preusler snížil a tři minuty před koncem Říha stáhl náskok Borku již na jediný gól. Bohužel pro domácí, odpověď soupeře byla okamžitá a  Příhoda vzápětí vrátil klid na kopačky Borku. Jeho hráči pak ve zbývajícím čase vedení dalšími dvěma trefami zvýraznili až na 6:2.

Bomby – Drunkers 3:7 (Píšek, Fischer, Sedlic – Jo. Ševčík 3, J. Smolen 2, Gondek, Lesňák). Favoritem posledního čtvrtfinále byl v sobotu výborný tým Bomby k tyči. Kapličtí Drunkers ale také mají  kvalitu, což ukázali. Od začátku byli lepším týmem a nakonec výraznou výhrou prošli mezi čtyři nejlepší.

Bitvy o medaile

Oba semifinálové duely byly hodně zajímavé, nepostrádaly kvalitu a navíc byly velmi napínavé až do konce.

1. semifinále: PCO – Rebels 5:4. První duel o postup do finále byl hodně vyhecovaný a nervózní. Už ve 2. minutě poslal Rebely do vedení Horák, o chvíli později kontroval kapitán PCO Pouzar – a bylo srovnáno. Poločasové vedení zajistil PCO Mašát. Ve druhé půli  Novák zvýšil už na 3:1, ale pak snížil Staněk. Tři minuty před koncem Hric vrátil PCO dvoubrankový náskok, jenomže  Novotný téměř okamžitě snížil. V nervózním závěru uviděl červenou kartu Novák. V poslední minutě pak Pouzar znovu poslal svůj tým blíže k finále – 5:3. Mladíci z Rebels se však ani teď nevzdávali a  Funda pár vteřin před koncem znovu snížil na rozdíl gólu. Na víc již ale nezbyl mladíkům čas. Za předvedenou hru si po závěrečném hvizdu ovšem vychutnali zasloužený potlesk hráči obou týmů.

2. semifinále: Borek – Drunkers 4:2. Reprízou duelu ze základní skupiny bylo druhé semifinále. V sobotu vyhrál Borek 3:1 a favoritem byl i v tomto případě. Navíc už ve 2. minutě otevřel skóre Přibyl – 1:0. Poté však Drunkers přidali a v 6. minutě Gondek vyrovnal na 1:1. Pak hráči Borku ubránili oslabení při vyloučení Přibyla, jenomže krátce po jeho návratu na palubovku  Smolen dostal Drunkers do vedení – 1:2. Hned po obrátce však Přibyl vyrovnal a poté se ukázala přece jenom větší sálovkářská kvalita na straně hráčů Borku, kteří dalšími dvěma góly (Sulek, Příhoda)  strhli vedení na svou stranu a radovali se z postupu do finále.

O 3. místo: Rebels – Drunkers 4:2 na penalty. O bronzovém stupínku se rozhodovalo v rozstřelu. Zahajovali Rebels a Horák byl přesný. Naopak Lesňák přestřelil. Ve druhé sérii byli úspěšní jak Radouch tak  Smolen. Poté neproměnil Kabele a Gondek srovnal. Linhart vrátil výhodu na stranu Rebels, naproti tomu  Kapec brankáře Hřebejka neprostřelil. Třetí místo pak pro Rebels potvrdil Funda. Mladíci z Red Bull Rebels tak při své premiérové účasti brali bronz a svými výkony rozhodně turnaj oživili.

Finále: PCO – Borek 1:3. Ve finále proti sobě nastoupili obhájci v barvách PCO a Borek. Hráči PCO usilovali o šesté prvenství na kaplickém turnaji, sálovkáři Borku naopak o premiérové. Na úvodní branku se čekalo pouze do 2. minuty, kdy brankáře Marušku překonal borecký kapitán Sulek – 0:1. O vyrovnání se pak v 9. minutě postaral Hrbáč – 1:1. V závěru půle mohlo PCO strhnout vedení na svou stranu, jenomže  Pešula měl dobře postavenou branku, a jak se později ukázalo, nebylo to naposledy. V 11. minutě pálil do břevna Pouzar a chvíli na to skončila na tyči Mašátova střela. I po změně stran byli obhájci prvenství aktivnější a snažili se vstřelit druhý gól, ale nebylo jim přáno. V 17. minutě pálil Mašát znovu jen do tyče. Vyrovnaný stav pak vydržel až do 24. minuty, ale gól však padl na druhé straně, když Příhoda znovu zařídil Borku  jednobrankové vedení – 1:2. Vzápětí brankáře Pešulu znovu zachránila tyč, v tomto případě po střele Hrbáče. Ve 27. minutě se ke střele dostal i Hric a Pešula konečky prstů vytáhl jeho pokus na břevno. Poté se hráči PCO odhodlali ke hře bez brankáře, ale kýženého vyrovnání se nedočkali. Naopak, v poslední minutě pečetil výhru Borku střelou do prázdné branky Sulek – 1:3.

Hráči Borku tak svou pátou účast na tradičním kaplickém turnaji proměnili v premiérový triumf.

Tradiční akce

Nikdo si určitě před jedenácti lety při premiéře nemyslel, že se rodí velká tradice. Jedenáctý ročník je toho však jasným důkazem. Kvalitní hráči, kvalitní hra a výborná podívaná pro přítomné diváky, to byl letošní Žižka Paroh Cup.

Korunu krále střelců obhájil desetigólový Jan Sulek z vítězného Borku, který se nejlepším střelcem turnaje stal již potřetí a stíhá tak Aleše Nováka, jenž byl nejlepším kanonýrem již pětkrát.

Nejlepším brankářem turnaje pořadatelé vyhodnotili gólmana vítězného Borku. Cenu získal Vít Pešula.

Bez povšimnutí pak nezůstaly  kvalitní výkony mladíků z Rebels. Pořadatelé se shodli, že cenu pro nejlepšího hráče si zaslouží David Radouch. Jen pro zajímavost, v době konání prvního ročníku bylo Davidovi devět let.

Poděkování patří i pánům, kteří se zhostili nevděčné role rozhodčích. Celý turnaj odřídil soudcovský sbor ve složení Hrabčák, Primus, Herman, Jan Říha a Janura.

Letošní Paroh Cup i přes prvotní trable s neúčastí dvou týmů lze rozhodně hodnotit pozitivně. Diváci si přišli na své. A jasné je, že ani jedenáctý ročník turnaje nebyl rozhodně tím posledním.

Tabulka střelců: 10 – Sulek (Borek), 8 – Radouch (Rebels), 7 – J. Smolen (Drunkers), 6 – Novák (PCO).

Konečné pořadí 11. ročníku: 1. Borek, 2. PCO, 3. FC Red Bull Rebels, 4. Drunkers Kaplice, 5. Bomby k tyči K. Újezd, 6. Kobra team, 7. Paroh team Kaplice, 8. Bizoni ČB, 9. De Número Kaplice, 10. FK Slavoj ČK, 11. FC Velešín, 12. Bombarďáci Větřní, 13. Trinidad a Bago, 14. Sin City team.

Libor Granec