Jubilejní – třicátý – ročník turnaje v badmintonu pro hráče, kteří nemají badmintonovou licenci, uspořádali badmintonisté TJ Sokol Křemže.

Když začátkem osmdesá-tých let minulého století Křemežští organizovali tuto akci poprvé, byla to v badmintono-vém dění v Čechách ojedinělá událost. Od té doby je badminton stále populárnější a rozrůstají se řady hráčů s licencí, ale rostou i řady těch, kteří si při badmintonu „jen“ chtějí protáhnout tělo. V současné době je řada příležitostí, jak si zahrát badminton pod vedením zkušených trenérů v rámci tzv. „komerce“ či si jen tak zahrát s přáteli na pronajatých kurtech. A protože jsme národ soutěživý, mnozí z těchto „rekreačních“ badmintonistů vyhledávají příležitosti, jak si poměřit síly se sobě rovnými. Je i celá řada těch, kteří si chtějí badminton alespoň vyzkoušet na regulérním kurtu, v řízené soutěži.

Tohle všechno se projevilo 17. listopadu na Turnaji pro neregistrované v Křemži. Jubilejní ročník se mohl pochlubit velkým zájmem startujících, když se v tělocvičně křemežské školy sešlo dvaadvacet soutěžících ze třinácti míst Jihočeského kraje. Kromě domácích a hráčů z krajského města si přijeli zahrát i zájemci z Písku,Třeboně, Ledenic či Českých Žlebů. Mnozí z nich předváděli dobrou hru svědčící o jejich tréninkové píli a zkušenostech, jiní se naopak s badmintonem teprve seznamovali. Všichni ale prokázali velké zaujetí pro hru a podávali výkony na hranici svých sil a možností.

Systém turnaje umožnil každému ze startujících sehrát alespoň osm setů, při kterých byli na kurtu v plném nasazení až hodinu čistého času. Nejvytíženější hráčkou byla vítězka ženské kategorie. Její hra měla takovou kvalitu, že tato hráčka změřila síly i s muži, rozhodně se mezi nimi neztratila a odehrála celkem dvanáct náročných setů. Protože se hrálo na dva sety, rozhodoval o vítězi jednotlivých zápasů často i počet jednotlivých míčů a nebylo výjimkou, že vítězství přinesl rozdíl jediného míče.

Po několika letech se sešly alespoň tři startující ženy. Mezi nimi suverénně kralovala Renata Divišová z Českých Žlebů, jejíž hra snesla i ta nejpřísnější měřítka. O druhé místo se svedl tuhý boj, ze kterého vyšla vítězně Havlová z Ledenic. Třetí příčku obsadila Pošustová z Písku.

Muži se před turnajem podle vlastního uvážení přihlásili do kategorie „elite“ či do soutěže méně zkušených hráčů.

Sedmičku zkušenějších doplnila již zmíněná vítězka soutěže žen. Osm startujících bylo rozděleno do dvou skupin, kde hráli každý s každým a předváděli náročný a pěkný badminton. Vítězové skupin se pak na závěr turnaje utkali o konečné prvenství povzbuzováni početnými skupinami příznivců. Po dramatickém boji zvítězil Radim Konrád z Třeboně nad Michalem Frühaufem z Českého Krumlova. Třetí místo vydřel v dramatickém souboji domácí několikanásobný vítěz turnaje Pavel Klinkl z nedalekého Krásetína, jenž v malém finále zvítězil nad krumlovským Vedlem.

Stejně dramatické byly zápasy ve skupině méně zkušených.Vítězové tří semifinálových skupin, ve kterých se utkalo celkem dvanáct startujících, pak odpoledne hráli o vítězství ve skupině B. I oni předvedli výborné výkony, někdy až na hranici sebeobětování. Nejvíce umění však předvedl budějovický M. Marek, který vítězstvím ve skupině méně zkušených obsadil celkově deváté místo. Desátý skončil J. Vrchota (Č. Budějovice) a jedenáctý L. Sábo z Trhových Svinů.

Křemežský turnaj opět potvrdil, že badminton patří v současné době k velice populárním sportům, a to i na úrovni neregistrovaných hráčů a nadšenců.

Václav Koudelka