V jednom z nejlepších motokrosových areálů u nás startoval jihočeský přebor i před rokem. Ale zatímco loni se jelo za doslova zimního počasí, letošní premiéra se odehrávala v ryze letních podmínkách. „Pro motokros je to pochopitelně ta lepší varianta,“ usměje se šéf jihočeského motokrosového střediska Evžen Zadražil.

Na startu sešlo 215 závodníků a závodnic z pěti zemí, což je na krajský přebor skutečně parádní účast. „Byl to po všech stránkách povedený závod,“ chválí si Zadražil. „Pořadatelé z Automotoklubu Pacov byli výborně připraveni a po celý den udržovali trať v doslova luxusním stavu. Nejen, že se během celého parného dne ani nezaprášilo, ale i časový harmonogram se nezpozdil ani o minutu. Zkrátka generálka na závod mezinárodního mistrovství republiky se vším všudy,“ připomíná druhý díl domácího šampionátu, který se pojede právě v Pacově v neděli 6. května.

V kategorii nejmladších závodníků s motocykly o obsahu do 85 ccm v obou jízdách dominoval Čechorakušan Kevin Schneeweis z Motosportu Chýnov, ale velice zdatným soupeřem mu byl především z počátku obou jízd o rok mladší Jakub Nevima z Benelli RT. Bronzovou příčku bral Filip Beroun z Max Speed Teamu, když byl dvakrát třetí.

Výsledky
65 ccm: 1. Kučeřík 50, 2. Pučálka 44, 3. Král 40. 85 ccm: 1. Schneeweis (Rak.) 50, 2. Nevima 44, 3. Beroun 40. Hobby MX1: 1. Küblbeck 43, 2. Nusek 41, 3. Dušek 40. Hobby MX2: 1. Dubský 50, 2. Hromková 42, 3. Vítková 40. Veteráni: 1. Pučálka 50, 2. Doppler 42, 3. Buchta 42. MX2: 1. Beránek 47, 2. Matějec 43, 3. Sklenář 42. MX1: 1. Sukup 50, 2. Brendl 42, 3. Plch 36, 4. Čadek 32, 5. Gregor 28.

Ve zvlášť bodované třídě 65 ccm se opět prosadil loňský krajský přeborník v této třídě Dominik Kučeřík z Motosportu Chýnov, který by se letos chtěl prosadit v seriálu mistrovství Evropy v této kubatuře.

V Hobby třídě MX2 se představilo několik předních republikových závodnic, které přebor pojaly jako trénink před blížícím se závodem mistrovství republiky. Nabídly vyrovnaný boj, ze kterého nejlépe vyšla celkově druhá Tereza Hromková z HT Group RT před Kristýnou Vítkovou z Yamaha Čepelák RT a Barborou Laňkovou z Orion RT na místě čtvrtém. Jediný závodník, na kterého tyto tři dámy nestačily, byl Petr Dubský z Kamikaze RT, jenž vyhrál obě jízdy s mírným náskokem.

Kategorie Hobby MX1 jasného vítěze neměla, ale po součtu bodů se nakonec na nejvyšším stupínku na pódiu mohl zaslouženě ohřát David Küblbeck z Motoclubu Milevsko před vítězem první jízdy Jakubem Nuskem z AMK Votice. Na horší starty v obou jízdách, doplatil celkově třetí Daniel Dušek z Motosportu Chýnov.

Největší počet jezdců se sešel ve třídě Veterán nad 40 let. Pomalejší z dopolední kvalifikace museli startovat dokonce ze druhé řady. Vše se ale nakonec obešlo bez vážnějších problémů a celkovým vítězem se stal letošní nováček v této kategorii čtyřicetiletý Zdeněk Pučálka z KRTZ Motorsportu před někdejším přeborníkem kraje mezi veterány Rakušanem Danielem Dopplerem z Motosportu Chýnov a loni zraněným Michalem Buchtou z Intercars Motoman Teamu.

LUkáš Havel dal v zápase se Sokolovem první gól Dynama.
Na penaltu jsem si věřil, tvrdí Havel

Ve zvlášť hodnocené třídě veteránů nad 50 let byl jasně nejlepší Milan Heřman z Moto Teamu Excel Racing a mezi nejstaršími jezdci nad 60 let pak kraloval čtyřiašedesátiletý matador Jan Roziňák z Motosportu Chýnov.

Ve třídě MX2 neměl zpočátku dne soupeře loňský juniorský republikový šampion Jiří Matějec z jihomoravského týmu MAX2. „Po kvalifikaci a první jízdě vypadalo vše jasně, ale ve druhé jízdě Jirka velice špatně odstartoval a ztrátu se mu již nepodařilo dohnat. Celkovým vítězem se tak stal Pavel Beránek z Hradišťka právě před Jiřím Matějecem. Bronz nakonec bral Viktor Sklenář z 68 MX RT, čtvrtý skončil Aleš Procházka z Region RT a pátý byl nakonec jeden z nejstarších jezdců této třídy hrdějovický Jan Cimbulka,“ informuje Zadražil.

V silně obsazené hlavní kubatuře MX1, kde se sešel zcela zaplněný startovní rošt, nedal nikomu šanci špičkový český pilot Marek Sukup z HT Group RT. „Marek si brousí zuby na vavříny i v mistrovství republiky. Není tak divu, že s přehledem vyhrál obě jízdy před Ondřejem Brendlem ze Skutče. Loňský přeborník kraje ve třídě MX2 Rudolf Plch z Extreme Motorsportu ukázal při své premiéře v třídě MX1 své nesporné kvality a bral nakonec třetí místo,“ vypočítává Zadražil.

Jihostroj bojoval s Duklou Liberec o třetí místo.
OBRAZEM: Jihostroj prohrál s Libercem, Dukla má bronz

Rutinér jihočeského motokrosu David Čadek ze Strakonic ukázal mladším soupeřům, že stále nepatří do starého železa, a skončil celkově čtvrtý před dalším jihočeským matadorem Michalem Gregorem z Vrtal MX Teamu a Slovákem Peterem Hudárem. Loňský krajský přeborník v této kubatuře Václav Haas (Haas RT), a stejně tak i Rakušan Manuel Bermanschläger, se sice blýskli pódiovým umístěním v jedné jízdě, tu druhou však nedokončili.

Další závod sedmidílného jihočeského krajského přeboru se pojede na tradiční trati v Netolicích v sobotu 19. května.