Kanoisté krumlovského SK Vltava dávají o sobě vědět i v posledních velkou vodou poznamenaných dnech.

MČR dorostu

Dějištěm letošního Mistrovství České republiky kategorie dorostu ve sjezdu na divoké vodě byla o uplynulém víkendu řeka Morava v úseku nad Litovlí. Vydatné deště moravskou část republiky naštěstí  minuly, a tak největší moravskou řekou protékal v podstatě běžný stav vody. Jediné ovlivnění ve vztahu k závodu tak počasí přivodilo závodníkům z většiny českých klubů, kterým týden před závody „zmizely" tréninkové terény. V Čechách se totiž v předchozích dnech z důvodu povodňových stavů na řekách pádlovat nedalo…

S malým tréninkovým výpadkem tak vyrazila na Hanou také vcelku početná skupina kanoistů SK Vltava Český Krumlov.  Žádný výpadek se ale na jejich výkonech neprojevil. V zákrutách moravského toku se Českokrumlovským dařilo náramně a domů se vraceli s rekordním ziskem osmi republikových medailí.

Sobota patřila individuálním disciplínám. Svižný proud v mírném nadstavu  přinesl po dvou medailích Anežce Paloudové (bronz K1 a stříbro C1) a Janu Klímovi (bronzy v C1 i C2 – společně s Vojtěchem Skořepou). Pátou individuální medaili do krumlovské sbírky přidala v bronzovém lesku Iva Dundová v závodě singlkanoistek.

V neděli v o poznání slabším proudu proběhly závody tříčlenných klubových týmů, ke kterým po vydařené sobotě  krumlovští dorostenci vzhlíželi s velkými nadějemi.

Nejprve se ale Vltaváci museli vyrovnat s nezdarem, když velké ambice krumlovských singlkanoistů skončily zvrhnutím pět metrů před cílem závodu. Stoprocentní štěstěna pak nebyla nakloněna ani krumlovským děvčatům v závodě kajakářek, ve kterém jim k prvenství chyběly na tříkilometrové trati pouhé dvě vteřiny.

Po dlouhé době se klubu SK Vltava podařilo poskládat dorostenecké družstvo také do závodu deblkanoistů. Krumlovští mladíci pak svou snahu v této pro ně ne úplně tradiční disciplíně dotáhli na nečekané druhé místo.

Posledním kláním šampionátu byl týmový závod dorostenek na singlkanoích. Krumlovská děvčata se nenechala rozhodit těsným výsledkem ze závodu kajaků a ve stejné sestavě si s výrazným  náskokem dopádlovala pro republikový titul.

Čtvrtou medailí ze čtyř litovelských startů tak Anežka Paloudová uzavřela své vystoupení na letošním dorosteneckém sjezdovém šampionátu. Jan Klíma si domů přivezl medaile tři, stejně jako Iva Dundová.

Pódiová umístění nadějí SK Vltava Č. Krumlov při MČR  dorostu ve sjezdu na divoké vodě v Litovli:

Individuální závody – C1 ml. dorostenci:  3. Jan Klíma, K1 ml. dorostenky:  3. Anežka Paloudová, C2 ml. dorost: 3. Klíma / Skořepa, C1 st. dorostenky: 3. Iva Dundová, C1 ml. dorostenky: 2. Anežka Paloudová.

Závody družstev –  3x K1 st. dorostenky: 2. Č. Krumlov (A. Paloudová, Dundová, Mašínová), 3x C1 st. dorostenky: 1. Č. Krumlov (A. Paloudová, Dundová, Mašínová), 3x C2 ml. dorost: 2. Č. Krumlov (Klíma / Koudelka, Skořepa / Jonáš, Zapletal / K. Paloudová).

Před MS ve sjezdu

V úterý zamířila tříčlenná výprava českokrumlovského SK Vltava ve složení Lukáš Novosad, Antonín Haleš a Lenka Lagnerová na letošní seniorské mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě, které se o nadcházejícím víkendu bude konat ve Slovinsku.

„Umělá dráha v Solkanu leží na řece Soča, kde se již konalo několik šampionátů ve slalomu. Poprvé se ale zde pojede velká akce ve sjezdu na divoké vodě pro dospělé závodníky," přibližuje nejzkušenější člen krumlovské výpravy Lukáš Novosad a jedním dechem dodává: „Očekávám daleko nabitější konkurenci, než byla na nedávném evropském mistrovství v Bovci. Hlavně se zde předvedou sprintoví specialisté, kterých není málo. Lenka Lagnerová se v reprezentaci objeví po několikaleté přestávce, a to v jiné kategorii. Vícenásobná medailistka z mistrovství světa si od své tradiční kategorie kajaku letos odskočila k mnohem techničtější a silově náročnější disciplíně, a to kanoi. Uvidíme jak si s tratí poradí a zda dokáže navázat na mimořádné úspěchy naší nedávné medailistky z této kategorie Hany Peterkové, která je v současné době těhotná a připravuje se na úplně jinou „jízdu". U Hanky se ještě musím na chvíli zastavit. Udělala totiž pěkné gesto a zapůjčila svůj loňský medailový závodní speciál právě kolegyni z oddílu a doufá, že si i Lenka bude s lodí rozumět. Jsem moc rád, že tato gesta v našem sportu stále jsou a dělají z našeho kolektivu v oddílu dobrou partu, která si nehraje pouze na svém písečku. Zároveň věřím, že i na slovinském šampionátu zase uděláme našemu sportu o něco lepší jméno, než které na vyznavače divoké vody u veřejnosti vrhají činy některých doslova vandalů, kteří hazardují se svým životem nebo se dokonce topí v průběhu povodní…"

Tomáš Palouda, Karel Vosika