Dvěma duely se soupeři z Vysočiny zakončili basketbalisté kaplického Spartaku základní část oblastního přeboru pod krajskými koši.

Na palubovce ZŠ Školní byly k vidění velmi atraktivní zápasy, v nichž převažovala ofenzivní síla všech celků, a dohromady padlo 373 bodů. Spartak vyválčil ze soubojů jednu nečekanou výhru, přesto mu patří po základní části pátá příčka a ve čtvrtfinále play off se utká s Viktorií Tábor, se kterou v letošním ročníku dvakrát padl o jediný bod.

Porážka o tři

Spartak Kaplice – Jiskra Humpolec 86:89 (49:44). Úvodní dějství přineslo rychlý basketbal přelévající se ze strany na stranu. Domácí se nemohli chytit střelecky a trvalo jim dvě a půl minuty, než posunuli skóre směrem nahoru (3. minuta – 3:7). V polovině první periody už ukazovala tabule vyrovnaný stav 10:10 a na jejím konci měli hosté k dobru jeden bod – 23:24.

Druhá čtvrtina přinesla vyrovnanou bitvu, ve které se oba celky střídaly ve vedení a skóre narůstalo rovnoměrně až do 17. minuty – 39:37. Zbylou část této desetiminutovky vyhráli spartakovci dílčím výsledkem 10:5 a do šaten tak odcházeli s pětibodovým náskokem – 49:44.

Po obrátce se dvakrát do černého trefil Adámek a Kapličtí šli do dvouciferného trháku (22. minuta – 54:43). Při následném dobývání humpoleckého koše se však zranil Čegan a sezona pro něj skončila odvozem do nemocnice na vyšetření (pravděpodobně natržená Achillova šlacha). V polovině třetí periody byl stav 58:50, pak ovšem přišel dvouminutový výpadek domácích hráčů a Jiskra zcela otočila vývoj utkání (26. minuta – 58:60). Oddechový čas Pavla Dreilinga (zaskakoval za nepřítomného trenéra Blažka) přibrzdil rozjeté hosty a do konce této desetiminutovky se hrálo vyrovnaně – 69:68 po třiceti minutách hry.

V závěrečné části byl k vidění urputný boj o každý centimetr palubovky. Ve 33. minutě odskočili hosté na tři body (71:74) a mírný náskok si udržovali až do konce. Spartakovci se sice přiblížili (34. minuta – 73:74), ale převážit pomyslný jazýček vah na svou stranu již nedokázali. Ve 38. minutě svítilo na tabuli skóre 77:85, přesto se domácí nevzdávali a pokusili se o závěrečný nápor. Minutu před koncem snížili na 82:85, odpovědí však byl koš Dygrýna (82:87, 30 vteřin před klaksonem). Čtrnáct vteřin před koncem proměnil Filip Hejný pouze jeden trestný hod (83:87) a rozdíl mezi oběma celky byl mimo dosah jediného koše. Jiskře se navíc podařilo rychle rozehrát a zároveň vsítit koš (83:89), čímž bylo o výsledku rozhodnuto. Současně se závěrečným klaksonem se ještě trefil Adámek z perimetru a dal výsledku konečnou podobu – 86:89.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 26, Čegan 13, Kratochvíl 8, Novotný 7, L. Hejný 3, střídali: Beň 12, F. Hejný 12, Ševčík 3, Pe. Dreiling 2, trojky: 9 (Adámek 6, Beň 1, Čegan 1, Novotný 1), trestné hody: 25/15 (60,0%), čtvrtiny: I. 23:24, II. 26:20, III. 20:24, IV. 17:21.

Výhra o čtyři

Spartak Kaplice – BK Pelhřimov 101:97 (58:47). Ve druhém víkendovém klání se Spartak musel obejít bez Čegana, v sestavě se však objevili Mladý a Šulek. Start zápasu byl velmi podobný tomu s Humpolcem, kdy sice domácí vsítili první koš, pak ovšem body naskakovaly jen na straně hostů a po třech minutách byl stav 2:10. Poté se začali prosazovat i Kapličtí, jenže hráči z Vysočiny pokračovali ve stejném tempu a v 6. minutě svítilo na tabuli skóre 8:18. Domácí se pak přeci jen po pomalém rozjezdu zahřáli na provozní teplotu a našli i cestu do soupeřova koše. Po první periodě byl stav 26:30 a dosavadní průběh sliboval bohatou bodovou nadílku.

Druhá desetiminutovka patřila Spartaku, který ji vyhrál dílčím skóre 32:17. Velkou bojovností a nasazením v obraně domácí umazávali z nabytého manka a v polovině druhé čtvrtiny je Beň dvoubodovým košem poprvé poslal do vedení (39:38). Pelhřimovští reagovali time outem, ale ani ten nepřibrzdil rozjetý kaplický expres. V polovině duelu se domácí dostali již do dvouciferného vedení – 58:47.

Třetí část hry byla pravým opakem té druhé – Spartak ji ztratil poměrem 18:32 a hosté se vrátili do zápasu. Nejprve se domácím podařilo doskočit do čtrnáctibodového trháku (22. minuta – 65:51), jenže houževnatý soupeř zvýšil tlak v obraně a začal těžit především z rychlých protiútoků. V polovině třetí čtvrtiny byl stav 69:63 a o další dvě minuty později dokonal obrat ve skóre pelhřimovský Novák (72:73). Oddechový čas trenéra Blažka sice znamenal přibrzdění hráčů z Vysočiny, ti však přesto po třiceti minutách vedli o tři body – 76:79.

V závěrečném dějství si hosté udržovali vedení, které navýšili až na devět bodů (34. minuta – 81:90). Spartakovci se ovšem v obou zápasech mohli spolehnout na hráče z lavičky, kteří odvedli maximální výkony. Právě oni byli strůjci desetibodové šňůry, kterou korunoval Mladý trefou z perimetru, a tím převážil misky vah na stranu Kaplice (36. minuta – 91:90).

Oddechový čas Pelhřimova zvěstoval dramatickou koncovku – a ta opravdu přišla. Minutu třicet před koncem další trojka Mladého znamenala vedení 94:91. Po snížení na 94:93 se však minutu před koncem za tři body trefil domácí kapitán Lukáš Hejný (97:93). Hosté znovu snížili, ale nebojácný nájezd L. Hejného přinesl další dva body (99:95). I na tento koš Pelhřimov reagoval (99:97 – 30 vteřin před klaksonem). Čtrnáct vteřin před koncem se z těžkého nájezdu prosadil Kratochvíl, jenž zároveň k velkému jásotu publika překulil stav přes magickou stobodovou hranici a dal výsledku konečnou podobu – 101:97.

Skvělým výkonem se v obou zápasech prezentovali hráči z lavičky Spartaku, když s Humpolcem zaznamenali devětadvacet bodů a s Pelhřimovem dali dokonce plných šestačtyřicet bodů.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: L. Hejný 18, Adámek 15, Novotný 11, Kratochvíl 8, Beň 3, střídali: Mladý 14, Pe. Dreiling 13, F. Hejný 11, Ševčík 4, Šulek 4, trojky: 8 (Mladý 3, Adámek 2, Pe. Dreiling 1, L. Hejný 1, Novotný 1), trestné hody: 24/17 (70,8%), čtvrtiny: I. 26:30, II. 32:17, III. 18:32, IV. 25:18.

Dvojice pro první kolo play off: Humpolec – Strakonice, BK Tábor – Vimperk, Pelhřimov – J. Hradec, Viktoria Tábor – KAPLICE (vzájemná měření sil v letošním roce: 64:63, 84:83) – hraje se 4. a 5. února.