Po nezvykle dlouhé šestiměsíční pauze, která uplynula od závěrečného závodu MMČR 2008 v Příbrami, vstupuje domácí šampionát automobilových soutěží do nové sezony.

Úvodním podnikem sedmidílného seriálu Mediasport – Mezinárodního mistrovství ČR v rally 2009 je Cetelem Valašská rally 2009, jež startuje úderem dnešní 17. hodiny ve Valašském Meziříčí.

Čtrnáct erzet

Pro 77 přihlášených posádek ze šesti zemí je připraveno celkem 490 kilometrů trati, která vede po víceméně obměněných úsecích dřívějších ročníků v okolí Valašského Meziříčí, Hranic, Oder a Nového Jičína a čítá 14 rychlostních zkoušek se 162,76 měřenými kilometry.

Dnešní noční etapa je postavena na dvou úsecích, z nichž každý se jede třikrát (RZ 1, 3, 5 Vysoká 9,27 km, RZ 2, 4, 6 Santov 13,35 km). Na soutěžáky čeká za tmy dohromady téměř 68 „ostrých“ kilometrů a dá se předpokládat, že k prvnímu lámání chleba bude docházet už dnes v noci na mimořádně náročné RZ Santov vedoucí z Malé Bystřice do Velké Lhoty (tj. legendární „Bystřička“ jedoucí se letos v obráceném směru). Úvodní etapa skončí až pozdě v noci, když první vůz přijede do cíle ve 23 hodin.

Zítra je na programu osm testů na čtyřech úsecích (RZ 7, 11 Trúba 6,72 km, RZ 8, 12 Odry 15,00 km, RZ 9, 13 Špičky 9,96 km a RZ 10, 14 polookruh Juřinka 15,77 km) v souhrnné délce 95 měřených kilometrů. Sobotní etapa startuje v 9.20 a vítězná posádka přijede do cíle ve Valašském Meziříčí v pět hodin odpoledne.

Trio želízek

Do bojů o letošní první mistrovské body zasáhnou na Valašsku i tři soutěžáci z našeho regionu – kaplický pilot Jiří Šmíd a krumlovští navigátoři Pavel Kacerovský a František Poláček.

Jiří Šmíd se po ojedinělém startu na loňské Rallye Český Krumlov (odpadl po technické závadě motoru za cílem RZ 13) objeví na startu „velké“ soutěže znovu se zlínským mitfárou Michaelem Stiksou a s exBarvíkovým Mitsubishi Lancer EVO VI, nejstarší evolucí v osmadvacetičlenném startovním poli vozů této značky. Šmíd a Stiksa startují v barvách AMK Rallye Český Krumlov s číslem 67 ve třídě N/2000, v níž je přihlášeno celkem 43 vozů.

Pavel Kacerovský usedne opět do horké sedačky Hondy Civic 1.6 VTi tř. N/1600 vedle Jana Jakubce z Prahy. Posádka, která si odbyla společný křest loni právě při Valašské rally, skončila v konečném hodnocení MMČR 2008 čtvrtá ve třídě, když si ze čtyř společných startů na své konto připsala jedno odstoupení a tři druhá místa z Třebíče, Bohemky a Příbrami. Jakubec a Kacerovský letos mají číslo 72 a startují v barvách zlínské stáje Oldřicha Hrabce. Ve třídě N/1600 se jim postaví pětice soupeřů – na Hondách Civic především loňský mistr třídy N/1600 Dunovský, dále Blaťák, Pešl, Pelech a se Suzuki Swift Sport RS Polák Kurnicki.

František Poláček povede po tratích Valašské rally zkušeného matadora Vlastimila Hodaně ze západočeského Dobříva. Jejich Škoda Felicia Kit Car třídy A/1400 dostala číslo 69 a pojede v barvách týmu Autospektrum Mariánské Lázně. Kromě ní jsou ve třídě A/1400 přihlášeny další tři vozy – kitová Škoda Felicia (Březík) a dvě Škody Fabia (Šašek, Mika). Poláček s Hodaněm spolu loni odjeli dva mistrovské závody, ale ani jednou neviděli cíl – v Příbrami jim shořel motor a na sprintu ve Vsetíně je vyřadilo prasklé táhlo řazení.

Jaroslav Kacerovský