Pětačtyřicet českých reprezentantů, včetně velešínské pětky Hana Císařová, Zdeněk Rubeš, František Jeřábek, Dominik Sluka a František Halabrín, se utkalo v konkurenci bezmála tisícovky závodníků (968) ze sedmdesáti zemí celého světa o medaile na letošním mistrovství světa ve sportovním taekwondu ITF, které se konalo v plovdivské sportovní hale Kolodrum.

TŘETÍ NA SVĚTĚ

Poprvé v historii všech mistrovství světa letos došlo ke sloučení juniorského, seniorského i veteránského mistrovství světa – a tento velký šampionát se tak bude nyní konat společně vždy jednou za dva roky.

Tomu letošnímu tak bylo podle seniorských mistrovství přiděleno společné pořadové číslo 21, v roce 2021 se pak uskuteční 22. mistrovství světa v Číně.

Česká republika v Bulharsku obhajovala celkové 3. místo na světě z předchozího seniorského mistrovství světa z roku 2017 (Pyongyang, Korea) a 10. místo z mistrovství světa juniorů a veteránů z roku 2018 (Minsk, Bělorusko).

Ambice českých taekwondistů proto především směřovaly na umístění juniorů a veteránů, kde byly velmi velké. Celkově Češi přijeli obhájit pět zlatých medailí.

Nakonec však čeští taekwondisté po vynikajících individuálních i týmových výkonech získali na mistrovství světa v Bulharsku skoro neuvěřitelných 13 zlatých, 8 stříbrných a 4 bronzové medaile.

To nakonec stačilo na neskutečně vynikající 3. místo na světě v hodnocení národů za favorizovanou Koreou a evropským lídrem z Ruska. Až za Čechy skončili další favorité včetně domácího Bulharska.

MEDAILOVÁ STOPA

K tomuto výše zmíněnému úspěchu české výpravy se pochopitelně mohou hrdě hlásit i zástupci Taekwon-do školy Velešín ITF.

Velešínští měli mezi 45 reprezentanty 5 závodníků: František Halabrín (junioři), Dominik Sluka (senioři) a veteránské trio Hana Císařová, František Jeřábek a Zdeněk Rubeš – a právě veteráni přispěli nemalou měrou k celkovému úspěchu ČR.

Česká veteránská výprava ziskem 7 zlatých medailí, 2 stříbrných a 3 bronzových vybojovala druhé místo v celkovém pořadí, a to o pouhou jednu zlatou medaili za prvním Japonskem.

Přímo ve velešínské medailové sbírce tak po letošním MS přibyly čtyři zlaté (Císařová – wirok, tul; Rubeš – wirok, tým veteráni – wirok), jedna stříbrná (Císařová – sportovní boj) a dvě bronzové (Rubeš – tul, tým veteráni – sportovní boj).

„Nejvíce si cením zlaté medaile ze silového přerážení (pozn. red. – wirok). Rozstřelovalo se mezi mnou a mongolskou závodnicí. Losovalo se celkem pět technik a až ta poslední rozhodla o vítězce. Byly to neskutečné nervy. O to víc mě mrzí, že jsem nemohla okamžitou radost sdílet s ostatními reprezentanty, protože naše soutěž silového přerážení se odehrávala mimo hlavní halu, takže i mimo kamery a objektivy fotografů,“ svěřuje se čerstvá dvojnásobná mistryně světa Hana Císařová.

USPĚLI SE CTÍ

Junioři a senioři měli oproti výše jmenovaným veteránům mnohem těžší postup.

Oba velešínští borci (Sluka, Halabrín) měli jedny z nejobsazenějších skupin a i přes skvělé výkony se jim tentokrát nepodařilo postoupit do bojů o medaile.

Pokud závodník pomýšlel na medaili, prakticky všude musel vyhrát základní skupinu, což znamenalo porazit dva až tři soupeře. Poté až mohl začít bojovat v klasickém vyřazovacím systému o medaile.

Bohužel, letos se juniorům a seniorům nedařilo ani v týmových disciplínách. Sluka i Halabrín jsou součástí týmů pro speciální techniky a pro sebeobranu. V obou těchto disiciplínách patří Česká republika mezi evropskou špičku.

Na letošním mistrovství Evropy v italském Rimini získal tým seniorů 3. místo v disciplíně sebeobrana 1:3, kde hrdinou, který stojí proti třem útočníkům, je právě Dominik Sluka. A třetí místo získali i v disciplíně speciálních technik, kde Sluka je oporou celého týmu neboť skáče tzv. nominační techniku, kterou svůj tým nominuje do dalších bojů o medaile.

Bohužel na letošním MS i přes Slukův skvělý výkon se českému týmu nedařilo. Podobný osud pak provázel i tým juniorů, jehož členem je František Halabrín.

Smůla provázela i Františka Jeřábka, který po cestě v pavoukovém postupu v individuálních soutěžích vždy narazil na pozdějšího vítěze či finalistu, a tak byl bohužel příliš brzo vyřazen ze soutěže než aby mohl zabojovat o medailové pozice. Kromě poctivého tréninku je třeba i trochu závodního štěstí, a to tentokrát Jeřábkovi nepřálo.

VELEŠÍNSKÁ GALERIE

Nominace a výsledky reprezentantů Taekwon-do školy Velešín ITF na 21. mistrovství světa v Plovdivu:

Hana Císařová: technické sestavy 4. dan – 1. místo, sportovní boj nad 75 kg – 2. místo, silové přerážení – 1. místo

Zdeněk Rubeš: technické sestavy 5. dan – 3. místo, sportovní boj do 90 kg, silové přerážení – 1. místo, tým veteráni – 3. místo sportovní boj, 1. místo wirok

František Jeřábek: technické sestavy 4. dan, sportovní boj do 80 kg, tým veteráni – 3. místo sportovní boj, 1. místo wirok

Dominik Sluka: technické sestavy 3. dan, sportovní boj do 64 kg – sebeobrana 1:3, tým senioři

František Halabrín: sportovní boj do 69 kg – sebeobrana 1:3, tým junioři

Hana Císařová, Karel Vosika