Taekwondisté velešínského oddílu byli opět hodně vidět, a to v nejsilnější mezinárodní konkurenci. Na prestižní klání Czech Open 2015 do Nymburku, kam bylo přihlášeno celkem 320 závodníků z devíti zemí (Anglie, Finsko, Lotyšsko, Nizozemí, Polsko, Slovensko, Francie, Rusko a ČR) a soutěžilo se v kategoriích žáci, junioři, senioři, cestovala výprava Taekwon-do školy Velešín ITF v silném složení. Barvy našeho oddílu reprezentovali v žácích Matyáš Kovář, v juniorech Dominik Sluka a Václav Veselý, seniory zastupovala Hana Císařová. Trenérský triumvirát Prokeš, Císař a Sluka starší doplnila kustodka výpravy Olga Kovářová. Do nominace rozhodčích byli vybráni Pavel Šíhovec a Zdeněk Rubeš.

Začalo se tradičně sestavami, kde v žácích vybojoval Kovář krásné druhé místo, když ve finále nestačil na opavského soupeře. Musel však projít sítem bezmála třiceti závodníků.

Sluka měl smůlu, když o postup do finále bojoval s ruským mistrem Evropy z roku 2014 a prohrál. Třetí místo v mezinárodní konkurenci je ovšem přesto krásné.

Veselý vyhrál první kolo s pražským Hladkým. Ve druhém kole však sestavu pokazil, což znamenalo stopku a povinné sestavy bez medailí.

Císařová svedla nejtěžší boj s polskou reprezentantkou, přes kterou prošla do finále. Zde již byla nad její síly česká reprezentantka Kolářová z Frýdku-Místku. Takže druhé stříbro pro Velešín a znovu nádherná finálová atmosféra.

Ve sportovním boji juniorů zasáhl do soutěže Sluka, kterému se do cesty postavil jeho kolega z reprezentace, Svoboda z Prahy. S ním Dominik na žádné soutěži dosud neprohrál, ale vše je jednou poprvé… Skóre a zásahy se přelévaly z jedné strany na druhou a ještě 10 vteřin před koncem Sluka vedl. Pak ale přišla taktická chyba, která rozhodla o postupu soupeře.

Veselý nejprve vybojoval velký vítězný zápas s polským závodníkem. Ve finále jej pak čekal Chlebek z Karviné. Veselý nebojácně kontroval, razantními údery dostal českého reprezentanta pod tlak a po zásluze zvítězil. Byla to první – a jak se ukázalo – i poslední zlatá medaile na Czech Open 2015 pro Velešín.

Císařová hned v prvním kole narazila na reprezentantku Kokášovou z Prahy a přes veškerou snahu na soupeřku nestačila.

Speciální techniky ve výskoku připravily divákům doslova bratrovražedný boj, neboť o třetí místo se utkali Sluka s Veselým. Druhý jmenovaný byl v poslední technice úspěšnější – a další bronzová pro Velešín byla na světě.

V silovém přerážení nastoupila jako první Císařová, nesplnila však nominační techniku, a tím soutěž pro ni skončila.

Veselý se neohroženě obloukovým kopem pustil do desek a směle pokračoval dál. Bohužel, o zlato jej připravila nedůslednost při začáteční proceduře – a rozhodčí byli neoblomní. I tak z toho byla krásná stříbrná medaile. Veselý zkompletoval osobní medailovou sadu a získal poslední kov Velešínských na letošním Czech Open.

Výsledky velešínských taekwondistů při Czech Open 2015:

TUL (povinné sestavy): 2. místo Matyáš Kovář, 2. místo Hana Císařová, 3. místo Dominik Sluka.

MATSOGI (sportovní boj): 1. místo Václav Veselý.

TUGKI (speciální techniky): 3. místo Václav Veselý.

WIRYOK (silové přerážení): 2. místo Václav Veselý.

Slova kouče

„Držitel všech tří medailí Veselý byl velkým překvapením závodů. Vašek má rostoucí formu a trenéři reprezentace ho už mají v hledáčku. Trochu zklamaný byl juniorský reprezentant Sluka, který ladí formu na dubnové mistrovství Evropy v Itálii. Tentokrát mu chybělo i pověstné štěstíčko, třeba přiletí za Dominikem do Itálie. Císařová podala svůj standardní výkon. Ale klobouk dolů! Při jejím pracovním vytížení, kdy ještě stíhá potrápit i reprezentantky o několik let mladší. Kovář roste ve velkou žákovskou hvězdu, ale k univerzálnímu závodníkovi musí ještě přidat více aktivity ve sportovním boji," hodnotil výkony svých svěřenců trenér Milan Prokeš a ještě dodal: „Byla škoda, že jsme na tyto prestižní mezinárodní závody nevyslali více závodníků, ale v současné době se potýkáme s poměrně velkou marodkou. U některých jedinců nastal pokles výkonnosti a další talenti ještě nebyli dobře připraveni na mezinárodní soutěž. Nyní nás čeká příprava na soutěž talentované mládeže, která se uskuteční opět v Nymburce v polovině května. Týden před tím bude talentovaná mládež z jihu Čech ladit formu při soustředění v Hrdoňově."

Milan Prokeš, Karel Vosika