Do moravské metropole k vrcholu sezony vyrazila výprava velešínských taekwondistů společně s budějovickým oddílem Tong-Il.

„Už po cestě se oba týmy navzájem správně hecovaly," přibližuje předstartovní nažhavení velešínský trenér a předseda klubu v jedné osobě Milan Prokeš a dodává: „V pátek v podvečer čekala téměř čtyři stovky závodníků registrace a rozdělení do příslušných disciplín. Bezprostředně po krátkých poradách koučů jsme pak šli na kutě, nabrat síly do bojů o medaile."

Pro úplnost dodejme, že Velešínští cestovali na Mistrovství České republiky do Brna v tomto složení: Matyáš Kovář, Antonín Vorel, Alexandr Huťa, Sandra Kubálková (žáci), Dominik Sluka, Jan Hůda, Václav Veselý, Vít Veselý (junioři), Hana Císařová, Petra Rouhová, František Jeřábek, Robert Ondráček a Jaroslav Bartizal (senioři).

Devětkrát stupně

Šampionát začal technickými sestavami, kde nejlepší výkon z velešínských želízek podal v žákovské kategorii Matyáš Kovář. V pavouku třiačtyřiceti závodníků pětkrát bodoval a až ve finále podlehl těsně v poměru 2:3.

„Pochvala patří i ostatním. Je například vidět, že tréninky v reprezentaci svědčí Dominiku Slukovi. Ten až ve finále těsně prohrál se svým reprezentačním kolegou Kovářem z Prahy. Fanda Jeřábek měl ve finále několikanásobného mistra Evropy Chaloupku, Hanka Císařová po sedmiletém závodním půstu se dostává do formy a ve veteránech Radek Sluka porazil i úřadujícího mistra světa! Finále ale pokazil, když se trochu zapomněl nad svou sestavou," okomentoval úvodní část šampionátu kouč Prokeš.

Ve sportovním boji byl horkým želízkem Velešína již jmenovaný reprezentant Dominik Sluka, ale los byl k němu neúprosný, když se hned v prvním kole utkal s reprezentantem Svobodou z Frýdku Místku.

„Byl to tvrdý rychlý boj, který měl nakonec těsného vítěze v protivníkovi," říká Milan Prokeš a pokračuje: „Pěkné zápasy předvedli v seniorských kategoriích Ondráček s Bartizalem, když vesměs nastupovali proti reprezentantům. Jardu Bartizala bylo ostatně i možno vidět na stupních vítězů v hlavních sportovních zprávách České televize. Trochu za očekáváním tady zůstali Hana Císařová, která tentokrát nevyužila své hlavní přednosti dlouhých nohou, a Radek Sluka, kterému v pro veterány náročném tříminutovém kole takzvaně došlo palivo."

Velešín ovšem měl i v této kategorii schováno jedno velké překvapení, a tím byl Václav Veselý.

„V nejtěžší juniorské kategorii proti technicky zdatnějším a tvrdším soupeřům rozdával lekce z produktivity a finále bylo zatím jeho největším úspěchem v krátké sportovní kariéře," připomíná první muž našeho oddílu.

Nedělní dopoledne pak přineslo velešínským barvám zisk nejcennější medaile, a to v týmové soutěži v sebeobraně, kde nastupuje tzv. hrdina proti třem protivníkům a musí do jedné minuty předvést předepsaný počet kopů, úderů bloků nebo vyproštění.

„Současný trend nyní ještě vyžaduje i náročnou choreografii zasazenou do nějakého příběhu. Duší toho našeho byl Jarda Bartizal a scéna se mu opravdu povedla. Brněnská hala šílela a nenechala nikoho na pochybách, že pro tento rok se všem nejvíce líbil právě Velešín! Příběh si natáčela i televizní stanice Sport5, takže i tam bude možno shlédnout zlatou scénu a rozhovor s našimi medailisty." upozorňuje trenér Milan Prokeš a závěrem dodává: „Nyní nás čeká Třeboň Open, kde dáme příležitost hlavně začínajícím závodníkům. Pak máme národní seminář opět v Brně a ještě danové zkoušky. Těsně před Vánoci pořádáme besídku spojenou s přijímáním nováčků, prohlídkou kronik, povídáním s rodiči a s různými scénkami a vystoupeními."

Medailová kolekce

Jednotlivá umístění závodníků Taekwon-do školy ITF Velešín na Mistrovství ČR 2014 v Brně:

1x ZLATÁ: tým sebeobrany (D. Sluka, Jeřábek, Bartizal, Ondráček).

5x STŘÍBRNÁ: povinné sestavy – František Jeřábek, Matyáš Kovář, Radek Sluka, Dominik Sluka, sportovní boj – Václav Veselý.

3x BRONZOVÁ: povinné sestavy – Hana Císařová, sportovní boj – Jaroslav Bartizal, silové přerážení – František Jeřábek.