Český pohár

V únoru proběhl v Nymburku první letošní závod – Pohár Českého svazu TKD ITF, poprvé v historii i s mezinárodní účastí. Pro některé velešínské žáky tak šlo o první měření se zahraniční konkurencí. Tento turnaj je velice oblíben mezi začínajícími závodníky, protože systém soutěže není vyřazovací, ale bojuje zde každý s každým. Proto Velešín reprezentovala početná výprava třinácti závodníků s velkým zastoupením začátečníků.

V úvodních technických sestavách měl v kategorii žáků 4. – 3. kup Velešín ve dvou skupinách pětinásobné zastoupení. Antonín Vorel, Tomáš Dvořák a Karel Rousek procházeli se střídavými úspěchy a k postupu do bojů o medaile to nestačilo. Davidu Dvořákovi se vedlo o poznání lépe a prošel až do boje o bronz, kde těsně podlehl frýdeckému soupeři. To František Halabrín suverénním způsobem zdolával jednoho soka za druhým, postoupil do finále, kde v boji o zlato nezaváhal ani proti polskému soupeři.

V kategorii žákyň 4. – 3. kup hájila barvy oddílu Sandra Kubálková, v prvním klání se nevyvarovala zaváhání, které ji vyvedlo z koncentrace, a i když další soupeřky porazila, na postup to nestačilo.

V kategorii juniorů 1. – 2. kup los nepřál Lukáši Slukovi, kterému přisoudil dva juniorské reprezentanty. Přes pěkné výkony a několik vítězství třetí místo ve skupině na postup nestačilo. Jeho bratr Dominik si v kategorii juniorů I. Dan a vyšší vedl o poznání lépe. Ve skupině padl jen s reprezentačním kolegou z Frýdku-Místku těsně o jeden praporek, což ho odsoudilo k zápasu o bronz. Pak porazil druhého frýdeckého reprezentanta a slavil 3. místo.

Mezi seniory I. Dan závodil po delší pauze Pavel Mrzena, výpadek byl na něm znát a na medaili to nestačilo. V kategorii II. Dan měl Velešín zastoupení početnější. Po roční odmlce opět závodícího Jaroslava Bartizala doplnila olomoucká akvizice, veteránský reprezentant Josef Jarma. Bartizal i díky vítězství ve vzájemném souboji vybojoval bronzovou medaili. Ještě výše dosáhl František Jeřábek v kategorii III. Dan a vyšší, kde ve finálovém souboji po malém zaváhání podlehl medailistovi z posledního ME.

Poté pohár pokračoval soutěžemi ve sportovním boji. Mezi žáky kategorie 50+ kg Halabrín přes dvě vítězství na medaili nedosáhl. Tomáš Dvořák si v kategorii žáků do 38 kg nepočínal jako nováček a probil se i přes polského závodníka až k bronzu. Podobně si vedl i jeho bratr David v kategorii -50 kg, ale ten boj o bronzovou medaili opět prohrál. Mezi juniory A do 57 kg suverenitu opět prokázal Dominik Sluka, jenž bez jediného zaváhání i přes účast všech členů české reprezentace zvítězil.

I velešínští senioři o sobě dali vědět. Bartizal si v kategorii do 71 kg zpočátku počínal suverénně, s přibývajícími zápasy však začal být znát tréninkový výpadek, což vyústilo v prohru s reprezentantem Vodičkou a v následném přímém souboji o stříbro s dalším reprezentantem Fričem – a musel se spokojit s druhou bronzovou medailí. Podobně si počínal v kategorii do 85 kg Mrzena, který také získal bronz. V nejtěžší váhové kategorii nad 85 kg se o podobný výsledek pokoušel Jeřábek, ale kolegy nevyrovnal.

Při součtu všech výsledků Dominiku Slukovi vinou „jen" bronzové medaile z technických sestav těsně unikl pohár pro nejúspěšnějšího juniora pohárového závodu.

Czech Open

Nymburk hostil i velký mezinárodní turnaj Czech Open, kterého se účastnily reprezentační výpravy z 10 zemí, dokonce až z Grónska.
Velešínský oddíl vinou marodky vyslal o poznání menší výpravu pouze čtyř závodníků. Před startem klání byla předána ocenění pro nejlepší závodníky za loňský rok. Cenu pro nejlepšího juniora převzal Dominik Sluka.

Jako první zasáhlo do bojů v technických sestavách žáků horké želízko v osobě Františka Halabrína. Tentokrát se přesvědčil o tom, že i mistr tesař se utne a v kategorii žáků 4. – 3. kup po chybě skončil v prvním kole.

V následujících kláních juniorů II. Dan a vyšší nastoupil reprezentant Dominik Sluka, který v semifinále porazil kolegu z reprezentace Novotného a ve finále svedl vítězný souboj s finským reprezentantem.

Mezi seniory v kategorii I. Dan začal loňský úspěšný junior Václav Veselý zjišťovat, že přechod mezi seniory nebude tak snadný a aklimatizace asi chvíli potrvá.

V kategorii II. Dan a vyšší veteránský reprezentant Jarma nestačil na o poznání mladší soupeře a skončil bez medaile.

Po kategorii technických sestav následoval sportovní boj žáků. Zde Halabrín svedl pěkný souboj, ale na vítězství to nestačilo a skončil opět v prvním kole. Obohacen o cenné zkušenosti se připravoval na speciální přerážecí techniky žáků. V těch se úspěšnou nominační technikou probojoval do další fáze, ale další úspěšný pokus již nepřidal a skončil i zde bez medaile.

V neděli následovala zbylá klání juniorů a seniorů. Hned po zahájení začala mimořádně početná kategorie sportovního boje juniorů do 57 kg. Při pohledu na pavouka se zdál pro Sluku los celkem nepříznivý, protože v jeho části měl samé medailisty z posledních závodů. Sluka ovšem roli favorita plnil od první chvíle a nenechal nikoho na pochybách. V druhé části pavouka však exceloval svým tvrdým stylem nizozemský reprezentant, který těžil ze své výšky. Bylo zřejmé, že se schyluje k velmi zajímavému finálovému zápasu. V něm se ukázalo, že Sluka se svým reprezentačním koučem soupeře dobře přečetli a zvolili účinnou taktiku. Sluka se pohybem bezpečně vyhýbal soupeřovým technikám, razantními kontratechnikami bodoval a již v prvním kole položil základ k jasnému vítězství. Odveta se může odehrát příští měsíc na ME v řecké Soluni.

Mezi seniory se na Veselém projevil respekt k o poznání staršímu soupeři a jeho cesta skončila v prvním kole.

Sluka svou skvělou formu prokázal i ve speciálních přerážecích technikách, kde obsadil druhé místo. Ziskem dvou zlatých a jedné stříbrné medaile tentokrát již vybojoval pohár pro nejúspěšnějšího juniora turnaje a spolu s výsledky z předchozího závodu položil pevný základ k obhajobě prvenství v celoroční soutěži – Top Ten lize.

Radek Sluka