Předposlední červencovou sobotu se v tělocvičně Základní školy v Křemži hrál 21. ročník badmintonového turnaje čtyřher o Veletržní pohár.

Tradiční a mezi badmintonisty oblíbená akce, která každoročně přitahuje badmintonisty nejen z jihu Čech, pobavila i letos. Účastníci rádi využívají příležitosti zahrát si svůj oblíbený sport a v období příprav na blížící se novou sezonu se setkat s přáteli a příznivci. Pro mnohé je pak turnaj zajímavý i tím, že soupeřící páry jsou sestaveny těsně před zahájením soutěže losem z přihlášených jednotlivců.

Startovní listina letošního turnaje čítala dvacet badmintonistů ze sedmi oddílů. Los pak určil deset vyrovnaných párů, které se pro dopolední soutěžení rozdělily do dvou skupin. Ve skupinách hrály dvojice systémem každý s každým. A hned od začátku byly boje natolik vyrovnané, že do posledních zápasů nebylo jisté, jaké bude konečné pořadí. To pak mělo určit soupeře do odpoledních utkání o konečné umístění. Mnohdy musel při rovnosti bodů určit pořadí až počet míčků odehraných během celého dopoledne.

Odpolední program turnaje zahájila semifinálová utkání, která měla rozhodnout mezi dvěma prvními páry z každé skupiny o tom, která dvojice postoupí do velkého finále o první místo a které páry se utkají v zápase o bronz.

Semifinálové duely se vyznačovaly badmintonem výborné úrovně, který byl často odměněn potleskem početného publika. Oba zápasy navíc skončily těsnými výsledky, jeden z nich dokonce v prodloužení třetího rozhodujícího setu (26:24).

Bitvy o pořadí

Po dohrání semifinálových partií přišly nejprve na řadu utkání o konečné umístění. V souboji o výsledné deváté místo proměnili bohaté zkušenosti Bednář mladší a Kovář (Spoje Praha / Křemže) ve vítězství nad párem Rokůsková a Jelínek (Kladno / Vodňany).

Osmá příčka pak připadla dvojici Martin Koudelka a Senk (Křemže / Gmünd), kteří podlehli po boji ve třech setech domácí smíšené dvojici Václav Koudelka a Sklářová a přenechali jim sedmou příčku.

Šestí skončili Bednář starší s Jindrovou, kteří v boji o páté místo prohráli s dvojicí Kukač a Honnerová (Křemže / Meteor Praha).

O třetí místo se v „malém" finále utkala domácí dvojice Petr Pirtyák a Michaela Koudelková s párem Pavel Homolka a Vladimír Sklář (Kladno / Křemže). Domácí pár ve vyrovnaném souboji nakonec splnil papírové předpoklady, Pirtyák s Koudelkovou vyhráli dvakrát 21:19 a obsadili bronzovou příčku.

Utkání o první místo nemělo jednoznačného favorita. Na jedné straně stáli vynikající domácí mladíček Petr Beran se zkušeným Vladislavem Holcem ze Sezimova Ústí. Proti nim se postavili výborně hrající domácí ostřílený Michal Koudelka a poměrně málo zkušený Bedřich Beneš z Chvojkovic. Druzí jmenovaní se sice během turnaje rychle sehráli, přesto jejich naděje na prvenství byly menší.To se také potvrdilo už během prvního finálové setu, kdy Beran s Holcem dominovali. Druhý set už byl vyrovnaný a dramatický až do konce. I v něm si však vítězství nenechali uniknout Beran s Holcem, kteří se po zásluze stali vítězi 21. ročníku Veletržního poháru.

Celý turnaj se odehrál za velkého zájmu přihlížejících diváků, kteří často po právu odměňovali výkony hráčů potleskem. Domácí pak potěšil vítězný návrat na kurty třináctiletého Petra Berana, který ze zdravotních důvodů musel vypustit závěr minulé sezony. Křemežský žák však už doléčil potíže, potrénoval, vrátil se v dobré formě a nyní se stal vůbec nejmladším vítězem klání O pohár starosty městyse Křemže.

Závěrečné vyhlášení vítězů s předáním hodnotných věcných cen, které věnovali sponzoři místního badmintonového oddílu, pak bylo završením příjemně stráveného dne.

Václav Koudelka