Na kaplické palubovce se podávalo ofenzivní představení, kterému nechybělo nic z moderního basketbalu – a o vítězi se rozhodlo až v prodloužení. Zaplněná hala ZŠ Školní sledovala úchvatnou bitvu, které by slušela remíza, ale to však v basketbale nejde. Šťastnějším týmem se nakonec stali písečtí sršni.

Kaplice – Písek D 96:103 po prodl. (46:44, 89:89)

Trenér Spartaku Václav Blažek měl před utkáním k dispozici jedenáct hráčů, když soupisku doplnil nováček Matěj Hikl, jenž je odchovancem ostravské školy. Soupeř od Otavy přicestoval pouze v sedmi hráčích, zato v nabité sestavě se čtyřmi prvoligovými pendly.

Od prvních minut předváděli hosté svižnou hru. Po rychlém přechodu na útočnou polovinu a několika rychlých nahrávkách přišel průnik pod koš s následným vyhozením na trojku – a s touto taktikou vydrželi sršni prakticky celý zápas. Domácí pomalu přivykali rychlé hře a v polovině první periody ztráceli 12 bodů (5:17). Oddechový čas a zlepšená defenziva přibrzdily písecké hráče a spartakovci se bodově dotahovali. Po druhé trojce Kratochvíla byl rozdíl jen jednobodový (8. minuta – 17:18). Hosté sice ještě odskočili (17:21), ale po deseti minutách hry bylo vedení na straně domácích – 25:24.

Ve druhém dějství pokračovala ofenzivní podívaná. Sršni změnili obranu na zónovou a tím dovolili Kaplickým několik košů po pohledných kombinacích. Ani hosté však nezůstávali pozadu a skóre se rovnoměrně posouvalo nahoru. V polovině duelu ukazovala tabule stav 46:44.

Ani po změně stran tempo nijak neuvadalo. Písečtí nadále hráli ve vysokém rychlostním stupni a Kapličtí nikterak nezaostávali. Nadále se tedy oba celky přetahovaly o vedení. Ve 26. minutě byl stav vyrovnaný (57:57), ale pak se podařilo hostům odskočit do mírného trháku (57:63) – a přišel time out domácí lavičky. Po jeho skončení dvakrát udeřil Šulek, ale trefili se i sršní a po třiceti minutách ztrácel Spartak tři body – 62:65.

Čtvrtou čtvrtinu načali Čegan s Novotným – a rázem domácí vedli 68:65. Oddechový čas brali hráči od Otavy a po jeho skončení se opět rozehrála šachová partie, kdy na tah jednoho celku odpověděl stejným tahem druhý. Po trojce Hikla vedli domácí dvě minuty před koncem 85:83 – a utkání směřovalo do dramatické koncovky. Písečtí se prosazovali už jen z čáry trestného hodu, zatímco domácí ještě tuto výhodu neměli. Minutu před klaksonem vyrovnal Adámek na 87:87, ale písecký tahoun Vartecký poslal hosty znovu do vedení. Pět vteřin před sirénou vyrovnal Novotný na 89:89, sršni již nedokázali odpovědět, a tím poslal duel do prodloužení.

V nastaveném čase však měli více sil hostující hráči. Domácím navíc chyběli vyfaulovaní pivoti Hejný, Mladý a Ševčík. Spartakovcům zvlhl střelecký prach a v prodloužení si připsali jen 7 bodů. Písečtí se naopak opřeli o stoprocentní úspěšnost střelby trestných hodů (v nastavení 8/8, v celém utkání 46/30), a to byl rozdílový faktor v této pasáži. Nováček Hikl ještě trojkou snížil na 94:97, ale konec prodloužení si už sršni zkušeně pohlídali.

I přes porážku domácího celku byl v Kaplici k vidění nadprůměrný basketbal, který se všem divákům i aktérům musel líbit.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 24, Čegan 22, M. Mladý 9, L. Hejný 2, Míšek 2, střídali: Hikl 15, Šulek 7, Kratochvíl 6, Novotný 6, Ševčík 3, Vaniš, trojky: 15 (Adámek 6, Hikl 4, Čegan a Kratochvíl po 2, Šulek 1), trestné hody: 11/3 (27,3% !), čtvrtiny: I. 25:24, II. 21:20, III. 16:21, IV. 27:24, prodl. 7:14.