Do podzámčí přijeli místní, ale také borci od Brna, z Horoměřic, Prahy či Kladna. Když se k tomu v sobotu přidala i padesátka dětí podporovaná rodiči a prarodiči na 10. Dětském víceboji, bylo z toho v sobotu na ovále v areálu na Chvalšinské silnici pořádně rušno.

„Vše se zase podařilo se zaběhlou zhruba dvacítkou organizátorů. Počasí přineslo dešťovou přeháňku jen na úplném začátku, než začala první disciplína, pak už bylo hezky. Naštěstí to letos bylo i bez velkých zranění. Děvčata z Červeného kříže ošetřovala jen drobné odřeniny a dva natažené svaly, ta třináctka v ročníku tedy vůbec nebyla smolná,“ hodnotí jeden z organizátorů z amatérského sdružení ŠNOMÍBO Jan Míka letošní ročník.

A k výsledkům. Loňský vítěz Michal Borek z Kladna Trhovek trhnul o neuvěřitelných 391 bodů své vlastní maximum mítinku a udělal několik rekordů v jednotlivých disciplínách.

„Už nechápu, kam se rekord našeho desetiboje posouvá. Když jsme od roku 2015 začali přepočítávat veteránské koeficienty na rekordní výkony ve všech disciplínách těch nejlepších borců, došli jsme k číslu 5393 bodů. Nyní je rekord jednoho závodníka jen o 180 bodů nižší,“ shrnuje statistiky, které si poctivě vede, Jan Míka.

Když Michal Borek skočil druhým pokusem rekordních 621 centimetrů a překonal tak o 26 centimetrů rekord dobrovolného hasiče a trojnásobného vítěze krumlovského mítinku Jiřího Kačírka, byl nadšený a po úžasné stovce za 11,74 sekundy už věřil v rekord. Jen trochu litoval ranního deště, který už potom nepřišel. Následoval tedy rekord na výšce 172 cm, který posunul o centimetr dosavadní maximum. Pak se Michalu Borkovi dařilo i v běhu na 400 metrů, kde čas 53,19 také znamenal rekord mítinku. Nakonec dokráčel kladenský amatérský atlet po deseti disciplínách k metě 5213 bodům a na druhého nejmladšího závodníka, čtrnáctiletého Bohumila Saka z SDH Dobřejovice, měl náskok téměř 1000 bodů.

I druhý Bohumil Sak zvládl v nejlepších výkonech 110 metrů překážek, skákal však vzhledem ke svému věku přes o několik centimetrů nižší překážky. Dosáhl času 16,72 (pozn. – dosavadní maximum na 90 cm překážkách dosáhl oddílový kolega Jindřich Kouba v roce 2014, a to 17,34).

Třetí místo celkově letos bral šestadvacetiletý Tomáš Říha z SDH Ždár výkonem 4044 bodů.

Čtvrté místo připadlo díky veteránským koeficientům, které se od roku 2015 využívají k oficiálnímu pořadí, nejstaršímu závodníkovi – pětačtyřicetiletému Vladimíru Supovi z Horoměřic, který se podle svých slov akcí baví a parta by ho přitáhla i v padesáti, i kdyby měl závod odkulhat. Ten dosáhl s koeficientem, který se postupně zvyšuje po roce závodníkům od 35 let věku, 3772 bodů.

„Veteránské koeficienty jsou pro všechny motivující. Těžko totiž může závodit bezmála padesátník s patnácti či dvacetiletým soupeřem. Nikdo to tady ovšem nebere jako nějakou diskriminaci, ani metu, ale je to spravedlivější. Navíc si každý fandí navzájem,“ potvrzují novinku organizátoři i závodníci.

V ženách se také prosadilo mládí a trochu i atletická zkušenost patnáctileté Terezy Supové z Horoměřic, která zde nastupovala již na dětských závodech a plynule pak přešla mezi dospělé. Letos nasbírala také rekordních 4059 bodů.

Za ní se posunula s veteránským koeficientem sedmatřicetiletá Dana Adámková závodivší za Triatlon Tálín. Silnou a dobrou partu z Dobřejovic, která okořenila v minulosti závod třeba hymnou desetiboje, zastoupila bronzová Tereza Faktorová, které je také 15 let.

Zástupkyně nejpočetnějšího letošního týmu Anglické jazykovky Anna Šedivá nejenže překypovala dobrou náladou, kterou nakazila i ostatní, ale také zvedla svůj osobák skoro o 700 bodů a skončila čtvrtá s 2745 body s veteránským koeficientem.

Ačkoliv ve statistikách mluvíme o těch nejlepších, závod má i své legendy. Mezi ně patří i letos poslední dokončivší závodník startovního pole – Tomáš „Vářa“ Vařil, který si nic nedělá z toho, že se mu díky postavě koulaře říkalo letos u videa běhající bedna. Závod si užívá a chce jít za rok podesáté a prý i naposled. Pak se prý vrhne rád plně do spoluorganizace oblíbeného mítinku, se kterou pomáhá již dnes. „Jsem tady od toho abych se bavil a byl s touhle skvělou partou lidí. To mě baví!“ řekl do mikrofonu při slavnostním zakončení akce.

Krumlovský desetiboj si ovšem užili všichni, kteří dokončili a úspěšný dvoudenní sportovní výkon poté společně oslavili v místní oblíbené hospůdce V ofsajdu.

Zrcadlo výsledků

13. ročník Krumlovského ŠNOMÍBO desetiboje neregistrovaných v číslech:

Konečné pořadí TOP 10 mužů po 10 disciplínách: 1. Michal Borek (Kladno Trhovky) 5213 bodů, 2. Bohumil Sak (SDH Dobřejovice) 4204, 3. Tomáš Říha (SDH Žďár) 4044, 4. Vladimír Sup (Horoměřice) 3772, 5. Jiří Netušil (SDH Přísečná) 3719, 6. Karel Juráň (Triatlon Tálín) 3665, 7. Ondřej Fiala (Slavkov u Brna) 3634 (odstoupil po 8. disciplíně), 8. Ondřej Blahout (Dreamers) 3548, 9. Josef Dufek (Č. Krumlov) 3524, 10. Radek Bartuška (LARX.cz) 3504 body.

Konečné pořadí žen po 10 disciplínách: 1. Tereza Supová (Horoměřice) 4059 bodů, 2. Dana Adámková (Triatlon Tálín) 3236, 3. Tereza Faktorová (SDH Dobřejovice) 2982, 4. Anna Šedivá (Anglická jazykovka) 2745, 5. Simona Kelemenová (Anglická jazykovka) 2366, 6. Zuzana Černochová (Dreamers) 1857, 7. Markéta Borovičková (Světice) 1641 bod.

Jan Míka, Karel Vosika