V rámci přípravy před blížícím se startem oblastního přeboru basketbalistů zavítal okresní zástupce – kaplický Spartak – do jihočeské metropole, kde se střetl s výběrem hráčů do dvaceti let v barvách BSK České Budějovice.

BSK České Budějovice U20 – Spartak Kaplice 51:84 (24:29)

Přípravné utkání začalo ve velmi svižném tempu, když hlavně domácí hráči po hřišti doslova létali ze strany na stranu. Přesto to byli hosté, kteří otevřeli skóre, když se dvakrát za sebou z perimetru trefil Adámek (0:6). V polovině první desetiminutovky byl stav 7:8 a na jejím konci 8:13. Hráči na obou stranách se střelecky trápili a nedokázali se prosadit ani z vyložených šancí.

Druhé dějství přineslo vyrovnanou hru (dílčí skóre bylo 16:16). Spartakovci několikrát sérií bodů odskočili, ale domácí se vždy velkou bojovností dokázali přiblížit na dostřel. V 16. minutě byl rozdíl ve skóre 10 bodů (16:26), ale do šaten se v poločase odcházelo za stavu 24:29.

Ve třetí čtvrtině domácí vytáhli obranu na celé hřiště, čímž nabourávali rozehrávku spartakovců. Mnoha nepřesnostmi se však mladíci připravili o možnost vyrovnání. Naopak, hosté odskočili na rozdíl devíti bodů (33. minuta – 28:37). Od druhé poloviny třetí části hry začali Kapličtí kombinovat obrannou činnost (zónové rozestavení – osobní obrana), čímž domácí tým zcela vyvedli z tempa a rychlými protiútoky odskočili na jednadvacetibodový rozdíl po odehraných třiceti minutách hry – 38:59.

V kombinované obraně hosté pokračovali i v posledním hracím období a dovedli duel do vítězného konce s jasným výsledkem 51:84. Spartakovci těžili především ze zkušeností i lepší fyzické kondice a mladíky z českobudějovického týmu dokázali ve druhém poločase jasně přehrát. Premiéru v kaplickém dresu si odbyl Zdeněk Částka, který je novou posilou družiny Václava Blažka.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 22, Čegan 16, Hejný 9, Novotný 9, Kratochvíl 4, střídali: Fidler 9, Ševčík 5, Částka 3, Paukner 3, Beň 2, Mladý 2, trojky: 8 (Adámek 6, Čegan 1, Ševčík 1), trestné hody: 25/16 (64%), čtvrtiny: I. 8:13, II. 16:16, III. 14:25, IV. 13:30.

Spokojený kouč

Trenér kaplického Spartaku Václav Blažek hodnotil vítěznou generálku takto: „Velmi kvalitní příprava na novou sezonu. K dispozici jsem měl jedenáct hráčů a všichni si rovnoměrně rozdělili čas strávený na hřišti. Vyzkoušeli jsme různé varianty obrany i útoku. S předvedenou hrou hlavně ve druhém poločase jsem byl spokojen.“

V jihočeském oblastním přeboru basketbalistů se v sezoně 10/11 představí jedenáct týmů. Základní část se hraje dvoukolově každý s každým. Prvních osm týmů po základní části postoupí do play off. Úvodní zápasy se hrají již tento víkend, kdy však mají spartakovci volno. Poprvé se Kapličtí představí o víkendu 9. až 10. října v Pelhřimově.

Změna pravidel

S novou basketbalovou sezonou vcházejí od 1. října 2010 v platnost tato nová pravidla:

1/
První změnou je úprava časového období na útok (kombinace 24 vteřin a 14 vteřin).
2/ Druhou změnou je posunutí čáry tříbodového hodu. Původní délka perimetru se z 6,25 metru od středu obroučky koše nově posouvá o půl metru na vzdálenost 6,75 metru.

Tyto novinky by měly do basketbalových zápasů přinést větší množství podkošových soubojů a zrychlení hry.

Jan Beň