O nadcházejícím víkendu čekají na závodníky českokrumlovského oddílu kanoistiky SK Vltava další dvě důležité akce, o kterých jsme hovořili se závodnickou ikonou našeho klubu a trenérem v jedné osobě – Lukášem Novosadem.

MS ve sjezdu

Od dneška až do neděle se na olympijském kanálu v německém Augsburgu koná mistrovství světa dospělých ve sjezdu na divoké vodě, na kterém bude krumlovské barvy hájit dvojice kanoistických želízek, a to loňský medailista z ME juniorů Antonín Haleš a čerstvá dvojnásobná mistryně Evropy v kategorii singlkanoistek Hana Peterková. „Haleš byl v Augsburgu na tréninkovém kempu, ze kterého se vrátil v úterý. Peterková trať osahanou nemá, ale pro všechny to bude prakticky stejné, protože tamní kanál je tak obtížný, že si na něj musí člověk delší dobu zvykat. Každopádně jedeme bojovat a porvat se o co nejlepší výsledek,“ odhodlaně předesílá v této chvíli trenér Lukáš Novosad a jedním dechem pokračuje: „Tonda si kanál pochvaloval, až jsem byl překvapený, jak mu to tam šlo. U něj ovšem bude nejdůležitější, jak se vyrovná se změnou náčiní. Pojede totiž na vypůjčené lodi od oddílového kolegy Davida Jirky, která je pro německou pulsující těžkou vodu vhodnější.“

A jaké jsou ambice Českokrumlovských na světovém šampionátu ve sjezdu? „Jak už jsem říkal, v mužích bude nejméně deset aspirantů na medaile. Navíc se při tomto mistrovství světa pojede podle nových pravidel, kdy závodníci musí nejdříve absolvovat kvalifikaci, pak následuje malé a konečně velké finále. To znamená, že musíte pro dobrý celkový výsledek zajet tři kvalitní jízdy, kdy samozřejmě je více prostoru i na případnou osudovou chybu. Proto u Haleše budu brát jakékoliv umístění do první desítky jako super výsledek. A Peterková? Ta si zlatými medailemi z nedávného mistrovství Evropy tak trochu upletla na sebe bič. Patří ale do okruhu favoritek a my chceme bednu! Když to necinkne, bude to asi zklamání, ale je to sport…“ ví Novosad.

Před olympiádou

Zítra a v neděli se ve Strakonicích uskuteční poslední nominační závody ve slalomu i sjezdu na divoké vodě pro dětskou olympiádu, která se bude konat v termínu 21. až 25. června v Olomouci.

„Je to důležitý závod, z Krumlova jede plno našich nadějí,“ říká Novosad a vzápětí doplňuje: „Uzavře se tady desetičlenná jihočeská nominace, kde už si místo z naší krumlovské tréninkové skupiny nejmenších dříve vybojovali Anežka Paloudová a Vojtěch Skořepa. Otazník pak visí u dalších dvou, a to u Jana Klímy a Karolíny Paloudové. I oni mají šanci. Bude skvělé, pokud ji využijí. Zúčastnit se totiž tohoto dětského svátku, který se atmosférou podobá velkým olympijským hrám, je pro mladé závodníky odměna a také velká motivace do další práce,“ uzavírá Lukáš Novosad naše zastavení před dalšími vrcholy vodácké sezony v podání borců SK Vltava.