Nová mistrovská sezona kanoistů – sjezdařů odstartovala na severu republiky prvními letošními závody na divoké vodě. Kvůli letošním podmínkám však nelze moc hovořit o divoké vodě. Vzhledem k mírné a teplé zimě je na většině vodních toků téměř sucho a tradiční závody v divokých peřejích se tak musejí přesouvat. Místo divoké a extrémně náročné Kamenice tedy museli sjezdaři při premiéře vzít za vděk destinací níže po proudu, a to až za soutok Kamenice s Jizerou, konkrétně na úsek za Malé Skály do Rakous.

Tento přesun však neměl jen samé mínusy. Vzhledem k nízké obtížnosti vodního terénu mohly oddíly, včetně krumlovského SK Vltava, vyslat na trať i méně zkušené závodníky, pro které by původní trať byla ještě moc náročná. Oddíl SK Vltava Č. Krumlov této situace využil a vyslal na závody prvních dvou kol Českého poháru ve sjezdu hned čtrnáct závodníků.

Závody na Jizeře však nebyly jen součástí poháru, ale zároveň se jely jako Mistrovství ČR kategorie do 23 let a byly i nominačním podnikem pro letošní mistrovství světa ve sjezdu.

V mistrovství do 23 let se započítával výsledek osmi našich závodníků. V kategorii C1 obsadil 2. místo Antonín Haleš a 3. místo vybojoval Martin Novák. Mezi kajaky dívek se pak na stříbrném stupínku umístila Anežka Paloudová a na 3. místě skončila Marie Mašínová. Děvčata se pak ještě poměřila v doplňkové kategorii C1 ženy. Tady obsadila Paloudová první a Mašínová druhé místo.

V seniorské kategorii krumlovští závodníci také bodovali a promluvili i do nominace na MS. V kategorii singlířů se medailové pozice nezměnily, když na druhém místě se v obou dnech objevil Antonín Haleš a na třetím skončil Lukáš Novosad. Velice dobrou formu čtvrtým místem ukázal i Martin Novák.

V kategorii C2 se pak o překvapení postarala posádka Václav Švadlena a David Jirka. Ti jako černý kůň závodu ukázali soupeřům, že se s nimi letos musí počítat pro nejvyšší příčky a obsadili dvakrát bronzovou pozici. V kategorii kajaku žen se pak o báječný výsledek postarala Anežka Paloudová, která i přesto, že je teprve prvním rokem juniorka, zajela v nědělním závodě druhé místo mezi ženami.

Série Českého poháru bude pokračovat už o tomto víkendu na řece Moravě, kam byl závod přesunut kvůli nedostatku vody z původní trati na Otavě pod Čeňkovou Pilou. Tento závod bude pro oddíl SK Vltava velmi důležitý. Nejen že zde bude pokračovat nominace do seniorského reprezentačního družstva, ale započne i nominace do juniorského reprezentačního družstva a zároveň se zde odjede i Mistrovství ČR klubových hlídek (pozn. – o výsledcích budeme opět informovat).

Zrcadlo výsledků

Umístění závodníků SK Vltava Č. Krumlov při 1. a 2. kole Českého poháru a Mistrovství České republiky kategorie U23 v Kamenici:

Kategorie C1 muži: 2. místo v sobotu a 2. místo v neděli Antonín Haleš, 3. a 3. Lukáš Novosad, 4. a 7. Martin Novák, 3. junior a 3. junior Jan Klíma. Dále startovali: Vojtěch Skořepa, Libor Peška, Martin Švadlena.

K1 ženy: 2. juniorka, 2. celkově i 2. juniorka Anežka Paloudová, 3. juniorka a 3. juniorka Marie Mašínová.

Kategorie C2 muži: 3. a 3. Václav Švadlena / David Jirka.

Antonín Haleš, Karel Vosika