Když se kanoisté krumlovského Vltava v listopadu roku 2010 ohlíželi za uplynulou sezonou, tak ji hodnotili jako výtečnou a hodnou velké oslavy. Na domovské loděnici Vltaváci tehdy uspořádali první klubovou tzv. „Winner's párty". Následující sezony však pravidelně tehdejší výsledky vždy překonávaly, v tomto roce se Krumlovským znovu podařilo vyválčit řadu výborných umístění (viz. rámeček), a tak se konala již jubilejní pátá oslava úspěšného roku.

Před podrobnějším rozborem této sezony se však musíme vrátit do historie.

„V osmdesátých a devadesátých letech minulého století patřili zejména krumlovští kanoističtí junioři k republikové špičce. Fungovalo zde svazem zřízené tréninkové středisko mládeže a výbornými výsledky se to v Krumlově hemžilo," ohlíží se současný předseda SK Vltava Tomáš Palouda a pokračuje: „Pak ale tehdejší závodníci odrostli, odešli trenéři a přišel výsledkový útlum. Na začátku století pak bylo v Krumlově jen několik aktivních závodníků. V té době do klubu přišel tehdejší reprezentant ve sjezdu Lukáš Novosad, který pak jako samorost výborně závodil při vrcholných národních závodech. Lukáš ale zároveň začal trenérsky vést mladé kanoisty z okolí. Paralelně tehdy začal v klubu pracovat i odchovanec Radek Švehla, který shromáždil několik dětí a začal je učit kanoistickým dovednostem takzvaně od píky. Ti se pak po nějakém čase začali, mladí i starší, drát z druhých polovin výsledkových listin do popředí. V již zmíněném roce 2010 pak v naší loděnici v množném čísle již zacinkaly i republikové medaile. Naši kanoisté tehdy slavili úspěch ve všech věkových kategoriích a celkem posbírali čtrnáct hlavních republikových a vyšších medailí."

V následujícím roce 2011 krumlovští kanoisté oslavovali vítěze podruhé, když Vltaváci získali celkem 23 hlavních medailí. Tento počet pak v příštím roce ještě překonali a při třetí Winner's párty 2012 už slavili zisk 25 medailí. Pak přišel loňský znovu velmi úspěšný rok 2013, ve kterém závodníci SK Vltava již nastřádali úctyhodnou kolekci 46 medailí z národních a mezinárodních šampionátů. A šéftrenér Lukáš Novosad tehdy prohlásil: „Jsme na vrcholu. Klub z malého města v pohraničí už nikam moc výš jít nemůže. Musíme se pokusit udržet na špičce co nejdéle."

Udržet se ale Vltaváci nedokázali, protože v letošním roce 2014 získali na všech akcích neskutečných 61 medailí, v součtu úspěchů z mistrovství ČR, mistrovství Evropy a mistrovství světa!

„Nejvíce se samozřejmě třpytí letošní medaile ze světových a evropských šampionátů," vyzdvihuje Tomáš Palouda, ale jedním dechem dodává: „Cenné jsou pochopitelně i domácí úspěchy. Letos se nám například povedlo získat národní titul z individuálního závodu v klasickém sjezdu, který nám dosud chyběl. A třeba také naši singlíři letos konečně utnuli touhy po titulu z klasického závodu družstev ve sjezdu. Co do počtu medailí jsme byli nejúspěšnější i v dosud pro nás spíše opomíjené věkové kategorii dorostu, ve které naši závodníci posbírali osmnáct republikových medailí."

Také ostatní ukazatele sportovních výsledků vypovídají, že letošní sezona byla pro SK Vltava historicky nejúspěšnější.

„Zřejmě ji opravdu již těžko napodobíme. Svaz kanoistiky například hodnotí sportovní výsledky jednotlivých klubů. V rozsáhlém systému bodování jsme loni skončili na šestém místě v republice se ziskem 425 bodů. Letošní pořadí svaz do dnešního dne nezveřejnil, nicméně náš letošní zisk bude 625,5 bodu," vypočítává předseda a pokračuje: „Před pěti lety měli naši závodníci ke konci roku vyjeto celkem šestnáct výkonnostních tříd, v letošním roce již evidujeme dvaasedmdesát výkonnostních tříd. V předchozích letech se u nás objevila i jedna či dvě mistrovské výkonnostní třídy, kterou získají první tři závodníci v hodnocení Českého poháru v každé lodní kategorii. A do příští sezony vstoupí naši závodníci s mistrovskou výkonnostní třídou hned v pěti případech!"

Letošní Winner's párty se konala týden po společném soustředění juniorské a seniorské sjezdové reprezentace. „Tam jsme měli osmičku našich závodníků, což je nebývalé," vyzdvihuje Palouda.

Potěšitelné pro budoucnost SK Vltava je i zjištění, že oddíl disponuje stále širším a širším polem závodníků.

„Možná pro našeho pokladníka to potěšitelné až tolik nebude. Kam jsme totiž ještě nedávno jezdili jednou dodávkou, tam jezdíme nyní dvěma či třemi," s úsměvem podotýká první muž SK a dále vypočítává: „Letos naši závodníci nastoupili k více než osmi stovkám startů ve dvaaosmdesáti závodech. Před deseti lety jsme nebyli schopni postavit klubovou hlídku v žádném závodě, nyní při mistrovství republiky nasazujeme tříčlenná družstva do všech kategorií, přičemž v některých stavíme i béčko a céčko. A naši závodníci se dokážou i zastoupit. V letošním roce například hned dvě opory ženského družstva, reprezentantky Lenka Lagnerová a Hana Peterková, vyměnily sportovní kariéru za tu rodičovskou, a tak jsme si naděje na ženské týmové úspěchy před sezonou ani moc nedělali. A hle, naše ženské družstvo, věkově výrazně nejmladší ve startovním poli, dokázalo na republice vybojovat zlato, stříbro i bronz. Mimochodem, šampionát družstev v nejmladší kanoistické disciplíně sjezdu singlkanoistek se v Čechách jezdí od roku 2010 a zatím historie nepoznala jiné vítězky, než děvčata z Krumlova!" těší předsedu oddílu.

Základ úspěchů letošní sezony je ovšem třeba hledat v přípravě z před šesti či sedmi roky. Dospělí závodníci, kteří tehdy pod vedením Lukáše Novosada začínali, jsou nyní v ideálním závodním věku a tehdejší dětská skupina Radka Švehly nyní postupně přechází z žákovských do dorosteneckých let. Těžiště úspěchů je třeba vidět v kolektivu. Jak prohlásil trenér Lukáš Novosad: „Síla je v partě, jednotlivec nemá šanci."

K tomu Tomáš Palouda dodává: „Sám Lukáš je aktivním příkladem pro své svěřence. Jeho sportovní výkonnost je pořád neuvěřitelná. Motivace vlastním příkladem se pak postupně předává dál. Špičkový sportovec v televizi je hrozně daleko, je tak trochu nereálný. Když je ale nablízku, tak působí, a to nejen na mladé, úplně jinak. Když pak mladý sportovec vidí, že vedle něj nějaký vysmátý Tonda Haleš z Dobrkovic udělá na hrazdě v kuse padesát shybů, tak mu vnitřně dojde, že to u něj musí jít u také…"

A závěrem ještě zajímavost. V tomto pro SK Vltava superúspěšném roce vybojoval první letošní republikovou medaili v dubnu na MČR veteránů ve slalomu v kategorii „nejstarší veteráni" Miroslav Pártl, který v uplynulých pětatřiceti letech vedl českokrumlovský kanoistický klub jako předseda.

Medailová sbírka SK Vltava za poslední čtyři sezony:

Rok 2011: 91 obsazených závodů – 572 lodních startů – 46 závodníků – celkem 23 medailí
Rok 2012: 70 – 584 – 47 – 25
Rok 2013: 71 – 654 – 51 – 46
Rok 2014: 82 – 831 – 57 – 61

Tomáš Palouda, Karel Vosika