Po hodně dlouhé době  se  trenér volejbalistů českobudějovického Jihostroje Jan Svoboda setkal s hráči.
Ti od skončení volejbalového finále s Libercem čerpali dovolenou a nyní se opět sešli, aby zahájili přípravu na novou sezonu. Ještě předtím, než začal první odpolední trénink, vyprávěl trenér Svoboda, co mužstvo v následujících dnech a měsících čeká.

Za chvíli se setkáte s hráči. Co jste naplánovali na první trénink?
Začali jsme odpoledním výběhem a dál se uvidí.

Začali jste pouze s osmi hráči?
Ano. Venezuelan Rojas si plní doma nějaké povinnosti a zapojit by se měl až někdy koncem srpna, případně začátkem září. A pak jsou tu reprezentanti Habr, Kriško a Sobotka, kteří se připravují na soustředění s reprezentací.

Na co se konkrétně chystají?
V září absolvují dva kvalifikační zápasy o účast na mistrovství Evropy, které proběhne příští rok v Polsku.

Kdy očekáváte, že budete mít mužstvo pohromadě?
Kompletní, včetně všech reprezentantů a Rojase, bychom měli být zhruba v polovině září. Rozhodující však také bude zdravotní stav hráčů.

Jak na tom vlastně hráči po zdravotní stránce jsou?
Zdravotní problémy nyní hlásí tři hráči. Radek Mach musel opustit reprezentační tým kvůli problémům s koleny a lokty již dříve. Jakub Novotný doléčuje zraněné rameno. Nejvážnější je situace Tomáše Fily, který má vyhřeznutou ploténku.

Kdy myslíte, že by mohli být v pořádku k dispozici ?
Co se týká Novotného, tam by neměl být takový problém, vzhledem k tomu, že hrát volejbal se chystáme nejdříve za čtrnáct dnů. Atletickou přípravu, kterou plánujeme na nejbližší dny, však může podstoupit naplno. Mach je poslední dobou v péči fyzioterapeutů. Ještě pár dnů bude mít volnější režim, než začne trénovat naplno. Otázkou je, jestli se potom nevrátí k reprezentačnímu týmu. No a u Tomáše Fily se dá další vývoj jeho situace těžko předvídat.

Věříte, že se Tomáš Fila na palubovku brzy vrátí?
Problémy se zády má už od května. Tvrdě na zlepšení svého zdravotního stavu pracuje. Lidé často přestávají kvůli podobným problémům sportovat, ale já věřím, že Tomáš to zvládne. Například Jakub Novotný se v minulosti potýkal se stejnými obtížemi. Tomášova léčba pokračuje myslím úspěšně, ale víc se ukáže, až podstoupí plnou zátěž.

Mluvili jsme o tom, že za chvíli vás čeká první výběh. Jaký program máte na další týdny?
Budeme pracovat zejména na fyzické kondici tady v Českých Budějovicích. Čeká nás atletická příprava a hrát zápasy bychom měli začít zhruba od poloviny září, až budeme mít doma reprezentanty.

Nevyrazili jste ani na populární antukový turnaj do Dřevěnice?
Nejbližších dvou letních antukových turnajů, tedy Dřevěnic a Chlumeckého léta, bychom se normálně zúčastnili. K dispozici však máme v současné době úzký kádr, a to z důvodů, o kterých jsem již hovořil. Bez zraněných hráčů je nás pět. I kdybychom ale byli v šesti lidech, stejně bychom neměli obsazené všechny posty. Aby zbývající kluci zaskakovali na postech, na kterých běžně nehrají, nemá smysl. Kvůli nedostatečnému počtu hráčů jsme neodjeli do Dřevěnice a  musíme oba turnaje vypustit.

Co plánujete na herní část přípravy a kdy zhruba začne?
Do té půlky září žádné přátelské zápasy hrát nebudeme. Možná kromě nějakých modelových utkání tady v hale. Nebudeme mít totiž blokaře, zvláště pokud odejde Mach. Někdy po patnáctém září, měly by to být víkendy, plánujeme účast na turnajích ve Zlíně a Liberci.

Uvidí vás v akci také domácí fanoušci ve zdejší hale?
V Českých Budějovicích také chceme odehrát nějaké zápasy. Vidím to někdy na říjen, těsně předtím než začne extraliga. Nějaké přesné termíny nebo jména soupeřů vám však teď nepovím. To jsou záležitosti, o kterých v této době jednotlivé kluby jednají.

Jaké cíle jste si stanovili pro novou sezonu?
To je otázka spíše pro vedení klubu a jistě se je brzy dozvíme. Já ale předpokládám, že cíle budou opět  ty nejvyšší. Pochopitelně chceme vyhrát domácí ligovou soutěž, abychom si zachovali možnost hrát Ligu mistrů i příští rok. No a v Lize mistrů se budeme snažit urvat každý bod.