Po více než dvoutýdenní přestávce, vyplněné finálovými zápasy Českého poháru, pokračuje zítra Ženská basketbalová liga předposledním jednadvacátým kolem.
Základní část soutěže míří do finiše a poslední dvě kola rozhodnou o tom, kdo si zahraje play off, a které týmy budou hrát ve skupině o udržení.
Strakonické hráčky momentálně drží osmou, tedy postupovou příčku, cesta do play off však bude trnitá.
Zítra hrají basketbalistky Sev-en Strakonice v Brně s Imosem, v sobotu se pak rozloučí se základní částí v domácím zápase proti Nymburku. „V Brně se pokusíme překvapit, i když favoritem domácí basketbalistky určitě budou. Imos letos není v optimální formě a porazit se dá," odmítá poraženeckou náladu kouč Strakonic Ivan Beneš.
Jejich konkurentky, basketbalistky pražské Slavie, si již utkání posledního kola proti Lokomotivě Karlovy Vary předehrály (64:54) a postup do elitní osmičky mohou potvrdit zítra na palubovce Ostravy. „Že Slavia minimálně jednou vyhraje, se dalo čekat. My tedy musíme vyhrát dvakrát, protože Slavia má lepší vzájemné zápasy," okomentoval výhru Slavie v předehrávce Beneš.
Pokud ovšem Slávistky zvítězí zítra v Ostravě, nepomohou Jihočeškám ani případné dvě výhry.
Dalšími rivalkami Strakonic, které též usilují o osmičku jsou basketbalistky VŠ Praha. Aktuálně okupují deváté místo a v posledních dvou duelech je čeká Hradec Králové a Trutnov. „Doufám, že dvakrát nevyhrají. Mají těžké soupeře, ale oba zápasy budou hrát doma," připomíná konkurenční výhodu VŠ Praha strakonický trenér Beneš.
Vysokoškolačky ztrácí na Strakonice jednu výhru, mají však lepší bilanci ze vzájemných zápasů. „V závěru druhého utkání proti VŠ Praha jsme museli riskovat. Řekli jsme si, že pokud máme prohrát, tak alespoň nižším rozdílem, abychom neměli horší vzájemná utkání. Pokoušeli jsme se o těžkou trojkovou střelu, která tam však nespadla a pak jsme ještě k dovršení všeho zlého inkasovali. Škoda, že jsme tam neuhráli lepší výsledek," lituje Beneš.
Nyní už musí strakonické hráčky zmobilizovat své síly na poslední dva zápasy. A také doufat v zaváhání svých konkurentů.
K dispozici už je Irena Vrančičová, která se po svém návratu do sestavy herně trochu trápila. „Nehrála jsem plné dva týdny a na výkonu to bylo znát. Potřebuji nějaký čas, abych se do toho zase dostala. Doufám, že mi to půjde lépe a příští zápas už bude lepší," říkala po posledním domácím utkání proti Slovance bosenská rozehrávačka.
Jaká je po pauze forma její i spoluhráček Vrančičové, se ukáže už zítra v Brně při duelu s Imosem.
Dva týdny, kdy byla Irena Vrančičová mimo hru, byly pro ní těžké. „Byla jsem doma v Bosně a zařizovala si víza. Byla to dlouhá doba. Nepříjemné bylo, že jsem nemohla pomoci svému týmu v zápasech," říká.
Alespoň krátký návrat domů každý sportovec obvykle vítá, Irenu Vrančičovou však nucený pobyt doma potěšil jen pramálo. „Trénovala jsem sama a se spoluhráčkami jsem byla v kontaktu prostřednictvím internetu a telefonu. Snažení holek jsem samozřejmě sledovala a na dálku jim fandila," hovoří o svém nedobrovolném pobytu doma v Bosně Vrančičová.
Doklady má nyní jedna ze zahraničních hráček strakonického týmu v pořádku a její víza mají platnost do konce dubna.
Co bude potom, hráčka nyní neřeší. „Budu odpočívat a určitě bez basketbalu. Kde budu hrát příště, to teď opravdu nevím. Momentálně myslím na závěr této sezony a chci udělat maximum pro to, abychom si zahrály play off," ujišťuje všechny fanoušky strakonického basketbalu Irena Vrančičová.