Strakonice – Basketbalistky Strakonic načaly utkáním s Karlovými Vary druhou polovinu základní části Ženské basketbalové ligy. Po slibném výkonu a vítězství s Pardubicemi však přišla znovu ledová sprcha. Trenér Richard Lien hodnotil po utkání nejen zápas proti Lokomotivě, ale celkové vystoupení strakonických basketbalistek v dosavadním průběhu ligy. Basketbalistky Strakonic nastoupí v sobotu od 17 hodin k ligovému utkání se Slovankou MB již pod novým trenérem Ivanem Benešem. Beneš poslední roky působil v pražském USK a současně je asistentem Lubora Blažka u reprezentačního týmu žen.

Jak by jste zhodnotil poslední utkání s Karlovými Vary? Zdálo se, že druhá půle byla dobrá, ale závěrečný finiš přišel pozdě…
Ano, je to pro nás veliké zklamání. Myslím, že od začátku jsme byli lepší a na zápas jsme byli lépe připraveni. Bránili jsme zónově a dostali jsme se do sedmibodového vedení. Oni však potom zaznamenali osm nebo devět bodů v řadě a náš výkon šel od té chvíle dolů.  Je to opravdu veliké zklamání. Prostě jsme potom nehráli dost dobře. Bohužel nám to jde na tréninku lépe než v zápase.

Špatný nebyl ani úvod, podobně jako v předchozích zápasech. Potom se to ale vždycky nějak pokazí. Proč tomu tak je?
První čtvrtina byla v pořádku, ale v druhé jsme měli problém. Neznám odpověď, proč to tak je. Druhé čtvrtiny nám nevycházely ani v jiných zápasech.

Hrály Karlovy Vary jinak než v prvním vzájemném duelu?
Karlovy Vary hrají dobře, mají výborného trenéra i tým. V některých chvílích hrají opravdu skvěle. Silné jsou hlavně v ofenzivě.

Soutěž má za sebou dvanáct kol. Jak byste jí zhodnotil?
V lize je velká konkurence. Jediný problém vidím ve střelbě. Ta se nedaří nejen nám, ale ani ostatním týmům. Většina z nich má jen jednu hráčku, která dokáže pravidelně skórovat za tři body. Ale liga je kvalitní a udělala na mě dojem.

Jak jste spokojen se změnami ve strakonickém kádru?
Posílili nás dvě americké hráčky Shelby a Thomas. Shayn Shelby odehrála dva dvacetibodé zápasy, ale dnes to nebylo ideální. Myslím, že  nehrála tak dobře jako v minulých zápasech. Určitě umí a může hrát mnohem lépe. Brittney Thomas je v týmu krátce.

Je váš pobyt v Čechách příjemnější, když kolem sebe máte hráčky z Ameriky?
Největší radost mi dělají výhry, po nich jsem šťastný. Důležitý je tým, nikoliv národnost hráček. Ale je pravda že jsme s americkými hráčkami společně oslavili Den díkůvzdání.

Se svými krajankami můžete také snadno mluvit anglicky…
Ano, to je pravda. Ale v týmu je několik dalších hráček, které také mluví velmi dobře anglicky. I když si nejsem jistý, jestli rozumí úplně každému pokynu.

Vyrazíte také někdy s vašimi krajankami na pivo?
To bych mohl, ale ve skutečnosti pivo nepiju. (úsměv)

Když jsme spolu mluvili naposledy, plánoval jste návštěvu manželky. Jak to s jejím příjezdem vypadá?
Už tady za mnou byla. Přijela v říjnu, ale zase se brzy vrátila do Ameriky. Musela se postarat o vnoučata.

Je něco, co vás v České republice zklamalo?
Nemůžu říct, že by mě něco zklamalo. Česká republika je krásná země. Jsou tu milí lidé a hraje se tu dobrý basketbal.

Očekáváte, že vaše hra a výsledky půjdou nahoru?
Doufáme, že to přijde už v dalším zápase. Musíme jít dopředu, nikdy to nebude snadné. Náš tým teprve nastoupil na cestu, kterou jsem mu ukázal. Snažím se dělat to nejlepší, co umím. Je něco, co je možné ovlivnit a něco, co ovlivnit nejde. Tak to je. Je to součást celého byznysu.

Co se pro to dá udělat?
Musíme pořád pracovat. Neustále. Pak tým zlepší doskoky, střelbu za tři body a všechny herní aspekty, které nás v současnosti trápí.

Jaký máte názor na vašeho příštího soupeře?
V prvním vzájemném zápase nás porazil. Jeho hráčky jsou velice nebezpečné a patří mezi nejlepší týmy ligy. Mají jedny z nejzajímavějších hráček  celé  soutěže a je velice zábavné je sledovat.