Ještě než se rozsvěcovala na adventních věncích první svíčka, odehráli okresní reprezentanti v barvách kaplického Spartaku další utkání Oblastního přeboru pod vysokými koši.

Tentokrát do Kaplice zavítal celek od Otavy, a to céčko píseckých Sršňů. Vyrovnaný souboj zlomili spartakovci na svoji stranu v závěrečné části. Absentujícího trenéra Blažka tentokrát zastoupil kouč mládeže Pavel Milsimer.

Spartak Kaplice – Sokol Sršni Písek C 84:61 (37:32)

Úvodní rozskok se mírně zpozdil, neboť se čekalo na příjezd posledního auta s hráči Písku. Těch nakonec dorazilo jedenáct. Na domácí straně měl kouč Milsimer k dispozici devítku bojovníků, včetně nováčka Paula Lindnera, jenž přišel do Kaplice z Rakouska.

Hned od prvních minut byla na hřišti k vidění vyrovnaná bitva. Oba celky hrály ve vysokém tempu a střídaly se v úspěšném zakončení. V polovině první periody byl stav 10:9 a jednobodový rozdíl vydržel i po deseti minutách hry – 20:19.

Ve 14. minutě měli spartakovci k dobru stále plusový bod (27:26), ale díky šesti bodům kapitána Hejného odskočili do mírného trháku (15. minuta – 33:26). Sršni si brali time out a změnili obranu. Kapličtí se rázem stěží prosazovali a do konce poločasu si připsali pouze jediný koš ze hry a dva přesné trestné hody. Střelba šestek byla v tomto duelu pro domácí obecně prokletím. Za první poločas byla jejich bilance pouhých 13/3 (23,1%). I kvůli tomu se hráči od Otavy stále drželi na dostřel. V polovině střetnutí ukazovala tabule stav 37:32.

Po změně stran se pokusili domácí utrhnout, hosté se však stále drželi (23. minuta – 43:36). Spartakovci zvýšili obrátky v obraně, přinutili Písecké k několika ztrátám a měli možnost duel zlomit ve svůj prospěch. Opět však přišlo trápení z čáry trestného hodu, kdy během čtyř minut domácí zahodili 9 střel z této pozice (15/6), přesto se dostali do patnáctibodového vedení – 53:38. Sršni si vzali další oddechový čas a znovu změnili obranu. Bojovností se jim ve 28. minutě podařilo snížit na 54:44. V následném útoku hostů došlo ke klíčovému momentu – písecký kapitán a dirigent hry Libor Pešek se po nezaviněném střetu zranil a z utkání odstoupil. Chvilková pauza pro ošetření prospěla domácím, kteří do konce třetí části navýšili své vedení na 59:46.

Závěrečné hrací období již zcela ovládli svěřenci trenéra Milsimera. Hostům docházely síly a přestalo se jim dařit střelecky. V polovině čtvrté čtvrtiny byl stav 71:54 – a o vítězi již bylo rozhodnuto. Přesto byly na hřišti ještě uděleny dvě technické chyby (po jedné na každé straně). Závěr střetnutí přinesl i několik pohledných akcí a konečné skóre se vyšplhalo na 84:61.

Přestože výsledek vypadá jednoznačně, třicet minut se hrál vyrovnaný basketbal. Kapličtí doslova „pohořeli" při střelbě trestných hodů, kde měli úspěšnost jen 33%.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Čegan 20, L. Hejný 16, Adámek 15, Míšek 6, Ševčík 3, střídali: Novotný 11, Šulek 7, Lindner 4, Vaniš 2, trojky: 5 (Čegan 3, Adámek a Míšek po 1), trestné hody: 33/11 (33,3%), čtvrtiny: I. 20:19, II. 17:13, III. 22:14, IV. 25:15.

Jan Beň